Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 1.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
انرژی رنگ‌ها
#1
انرژی رنگ‌ها
ترجمه؛ فاطمه رضایی

انرژی نور خورشید متشکل از هفت رنگ اصلی، قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش است. هرکدام از این رنگ ها روی قسمت خاصی از بدن تاثیر مثبت می گذارد. در علم یوگا نیز به این رنگ ها توجه بسیار خاصی شده است زیرا هرکدام از این رنگ ها روی احساسات، مغز و روح افراد تاثیر می گذارد.

هنگامی که هر فرد تاثیرات رنگ های مختلف را بداند می تواند با استفاده از آن برای بالابردن سطح انرژی هرکدام از اعضای بدن بکوشد.

همان گونه که سیستم داخلی بدنتان به غذا احتیاج دارد روح شما نیز از طریق استفاده و لذت بردن از رنگ ها می تواند تا حد بسیار زیادی انرژی مناسب را کسب کند. متن زیر به شما کمک می کند تا به طور مختصر انرژی هرکدام از رنگ ها را بدانید؛

رنگ قرمز؛ استفاده از این رنگ احساس زنده دلی و انرژی بسیار خوبی به شما می دهد و ضربان قلب و تعداد نفس های افراد را بالا می برد.

رنگ قرمز را رنگ عشق می دانند. این رنگ احساس شجاعت و جرات و نیز اعتماد به نفس را برای شما به ارمغان می آورد و هنگام بروز استرس در شما انرژی مناسب را از زمین کسب کرده و به اندامتان منتقل می کند. هر چیزی در آغاز پیدایش به انرژی احتیاج دارد پس استفاده از رنگ قرمز انرژی مناسب را در بسیاری از مواقع به شما می دهد.

معمولا ماشین هایی که به رنگ قرمز هستند در تیررس افراد بزهکار قرار می گیرند. به گفته طراحان لباس بهترین رنگی است که مشتری را به خود جذب می کند. ویژگی شخصیتی افرادی که رنگ قرمز را دوست دارند عبارتست از؛ شجاعت، اطمینان، حس انسان دوستی، قوی بنیه، سریع التصمیم، میهمان نواز و برون گرا.

این رنگ احساسات عاطفی و روحی افراد را در حد بسیار زیادی بالا برده و ضربان قلب و تعداد نفس های افراد را بالا می برد. معمولا رنگ قرمز را رنگ عشق می دانند به این دلیل که هنگامی که فردی در حالت عشق و علاقه است صورتش به سمت قرمزی می رود. لباس های قرمز توجه افراد را به خود جلب می کند و ظاهر سنگین را نشان می دهد. طراحان منزل می گویند وسائلی که به رنگ قرمز هستند جذب کننده بیشتری است.

رنگ نارنجی؛ رنگ نارنجی شور و شوق خاصی را منعکس و کمک می کند تا افراد در کارهای روزانه انرژی بهتری داشته باشند. نارنجی بهترین محرک برای انسان است و تنوع بسیار خوبی در زندگی به وجود می آورد و زندگی بی حرکت افراد را پرهیجان تر از گذشته می کند. این رنگ جلوی احساسات منفی را می گیرد و از بروز استرس جلوگیری می کند. علاوه بر این افراد را اجتماعی کرده و استقلال خاصی به آنها می بخشد.

ویژگی شخصیتی افرادی که رنگ نارنجی را می پسندند عبارتست از؛ مشتاق، شاد، خوش مشرب، پرانرژی، ورزشکار، مطمئن و سودمند برای دیگران.

رنگ زرد؛ عاقل، منظم و معتبر. به طور معمول این افراد بسیار عاقل، منظم و در ذهن عموم پراعتبارند. افرادی پرهیجان و عجیب هستند. این رنگ به درک و فهمیدن موضوعات مختلف بسیار کمک می کند برای یادآوری خاطرات قدیم بسیار موثر است و اطمینان و اعتماد بسیار بالایی در افراد ایجاد می کند.

رنگ زرد به دلیل براق بودن آن بسیار زیبا و جذب کننده است. تفکر افراد بر این است که این رنگ، رنگ خوشبینانه ایست ولی مردم در هنگام استفاده از آن تعادل روحیشان کاهش می یابد. به عنوان مثال کودکان در اتاق هایی که به رنگ زرد است بیشتر گریه می کنند. رنگ بسیار سختی برای چشم است درنتیجه استفاده و نگاه کردن بیش از اندازه برای چشم ها عذاب آور و گاهی خطرناک است.

رنگ زرد تمرکز افراد را بالا می برد بنابراین برای علامت های راهنمایی و رانندگی مورد استفاده قرار می گیرد و مهمترین مسئله تسریع در عملیات متابولیسم بدن است.

ویژگی افرادتی که این رنگ را دوست دارند بدین صورت است؛ خوش مشرب، خوش بین، مطمئن، اهل عمل و روشنفکر.

رنگ سبز؛ این افراد متعادل، عاشق و کنترل کننده هیجانات درونی خود هستند. استفاده از این رنگ کمک کننده افراد در آرام شدن قسمت های مختلف ماهیچه ها، اعصاب و مغز است و انرژی بسیار متعادل و تمیزی را هدیه می آورد.

این رنگ به ایجاد تعادل در احساسات افراد می کند و بهترین کمک کننده برای ذخیره کردن احساساتی است که درحال ازبین رفتن است. سبز رنگ نشان دهنده طبیعت است؛ رنگی آرام و تازه. به طور معمول افرادی که در میانسالی عروس می شوند از لباس سبز استفاده می کنند تا شادابی و طراوت خود را به دیگران ثابت کنند.

در بیمارستان ها از رنگ سبز به دلیل آرامش بخش بودن آن استفاده می شود. سبز تیره مردانه و محافظه کار و نشانه ثروت است، اما در باورهای قدیم بعضی از افراد استفاده از لباس و ابزاری که رنگ سبز داشته باشد را خوش یمن نمی دانند.

افرادی که رنگ سبز را دوست دارند فهیم، کنترل کننده احساسات، منطبق با وضعیت های مختلف، همدرد، غم خوار، بخشنده، فروتن، عاشق زندگی در طبیعت و خیال پرداز هستند.

رنگ آبی؛ به طور کلی ویژگی رنگ آبی آرامش بخش بودن برای ذهن افراد است و به طور مستقیم روی سیستم عصبی تاثیر مثبت گذاشته و آرامش و رهایی عظیمی برای افکار آدمی به ارمغان می آورد، هرچند ضعیف ترین محرک است و در مواد غذایی طبیعی به ندرت می توان یافت. محققان در امر تغذیه بر این باورند که افراد برای پیداکردن مواد غذایی فاسد باید توجه داشته باشند که معمولا این مواد به رنگ آبی، سیاه و بنفش هستند.

به طور معمول رنگ قهوه ای، سبز و قرمز در طبیعت بیشتر یافت می شود و در رستوران ها از رنگ قرمز به دلیل اشتهاآور بودن استفاده می کنند.معمولا برای افرادی که هنگام خواب مشکل دارند و یا برای بچه هایی که بیش فعال هستند توصیه می شود که از رنگ آبی بیشتر استفاده کنند.

افرادی که این رنگ را دوست دارندسخنران و معتبر در مجامع عمومی، شفاف و فعال هستند معقول و سنجیده، مهربان و خونگرم، الهام بخش، مبتکر، پرستار و کاملا محتاط هستند.

رنگ نیلی؛ انرژی رنگ نیلی باعث وصل شدن ما با ضمیر ناخودآگاهمان است و به این ترتیب دید بسیار وسیعی نسبت به جهان اطراف را به این گونه افراد می دهد.قدرت درک مستقیم، خیال پرداز، قدرتمند در افکار و مواجه شده با رویدادها و بالاترین سطح رویاپردازی.

افرادی که این رنگ را دوست دارند بصیر، اهل عرفان و فهیم هستند و از قدرت درک بسیار بالایی برخوردارند، نترس، فعال و جویای حقیقت هستند و روحیه بسیار آرمانی دارند.

رنگ بنفش؛ زیبااندیش، بالاترین حد قدرت ابتکار، الهام بخش. به طور کلی رنگ بنفش تطهیرکننده افکار و احساسات است. انرژی رنگ بنفش وصل کننده روح غیرعادی ما و راهنمای آن است. عاقل و روح قدرتمند و مبتکر دارد.

این افراد رهبر روح غیرعادی، مهربان و درستکار، انسان دوست و خیرخواه، فداکار و رویایی هستند.

رنگ مشکی؛ رنگ مشکی قدرت و منبع هر چیزی را برای انسان تداعی می کند. به طور معمول استفاده از این رنگ بسیار رایج است زیرا اندام انسان را متناسب تر نشان می دهد. این رنگ را بسیار شیک و بی انتها می دانند.

معمولا کشیش ها مشکی می پوشند تا تابع و تسلیم بودن خود را به پروردگارشان ثابت کنند. در برخی از فرهنگ ها پوشش مشکی خانم ها را مطیع بودن آنها از همسرانشان می دانند. اما جالب است بدانید که در بیشتر فیلم های ترسناک افراد جانی و یا شخصیت های منفی ماورائی از لباس مشکی استفاده می کنند.

رنگ سفید؛ معمولا عروس ها با پوشیدن لباس سفید معصومیت و پاکی خود را نشان می دهند. رنگ سفید انتشاردهنده رنگ های روشن اطراف است و بیشتر در لباس های تابستانی دیده می شود. این رنگ برای تزئین هر چیزی مورداستفاده قرار می گیرد؛ به دلیل آنکه با هر رنگ دیگری هم خوانی دارد. رنگ سفید کثیفی و چرک را به خوبی نشان می دهد به همین دلیل در تمیز نگه داشتن آن بسیار کوشش می شود. پزشکان و پرستاران با پوشیدن لباس های سفید تمیزی و استرلیزه بودن را نشان می دهند.

استفاده از رنگ ها در پرچم کشورها؛ در پرچم کشور آمریکا استفاده از رنگ سفید نشانگر بی گناهی و خلوص است. قرمز نشان دهنده پایداری و هوشیاری است و خطوط روی آن تداعی گر تداوم این مقاومت در درخشش خورشید است.

در پرچم ایران از سه رنگ سبز، سفید و قرمز استفاده می شود رنگ سبز نشانه سرسبزی و آبادانی است، سفید بیانگر صلح و دوستی و قرمز دلالت بر خون از دست رفته جوانان و مردان ما در جنگ است که از دیرباز نیز به عنوان نماد ایرانی به کار می رود.
گاهی برای کشـیدنِ فـریـاد

هـزاران پیکـاســو هـم کـافـی نیسـت . . .
Reply
#2
خواص درمانی رنگ ها

[Image: n00161785-b.jpg]

دنیای ما پر از انرژی های مختلف است که با فرکانس های متفاوت رنگ، نور و صدا در اطراف ما وجود دارند. معمولاً جذب رنگ هایی می شویم که تعادل بیشتری در زندگی ایجاد می کنند. استفاده از رنگ برای درمان برخی از بیماری ها را رنگ درمانی می گویند. رنگ درمانی روشی جدید نیست و از زمان های بسیار قدیم وجود داشته است. نخستین بار مصری ها و یونانی ها از رنگ ها برای درمان استفاده کردند.

نفوذ رنگ ها و تاثیر آنها روی بدن انسان به طرق گوناگون ثابت شده است. پژوهش های مختلفی در موردعلل ترجیح یک رنگ به رنگ دیگر، آثار رنگ ها بر ذهن آدمی ایجاد شادی یا افسردگی در آنها و تعادل فکری و جسمی، انجام شده است.

محبوب ترین رنگ بین عامه مردم، رنگ آبی و بعد از آن رنگ قرمز است. انرژی رنگ ها روی تمام سلول های زنده تأثیر می گذارد. رنگ درمانی با هدف ایجاد تعادل و افزایش انرژی فیزیکی انسان ها با استفاده از هفت رنگ طیف نوری، به کار گرفته می شود. رنگ ها در همه جا وجود دارند و ما آنها را نه فقط از طریق چشم ها، بلکه از راه پوست و جریان های الکترومغناطیسی نیز جذب می کنیم. انتخاب رنگ ها از سوی افراد نشان می دهد که در کجای بدن عدم تعادل رنگ وجود دارد.

همچنین نشان دهنده جنبه های عاطفی، جسمی و ذهنی فرد می باشد. همه ما برای خود رنگی دلخواه داریم؛ یعنی رنگ خاصی را بیشتر از سایر رنگ ها می پسندیم و سعی می کنیم لباس ها و وسایل خود را به آن رنگ انتخاب کنیم. به هر حال رنگ مورد علاقه ما هر چه باشد، نمی توان تأثیرات متفاوت آن را بر روحیه، جسم و احساسات نادیده گرفت.

رنگ ها معانی مختلفی دارند و تنها نگاه کردن به هر کدام از آنها هورمون های خاصی را در بدن ترشح می کند که می تواند موجب آرامش، انرژی بخشیدن، افزایش خلاقیت، خواب راحت یا کاهش اضطراب و استرس هایمان شد. به این ترتیب بود که رنگ درمانی به وجود آمد. بدن انسان نور حاصل از طیف های رنگی را جذب می کند. هر رنگ دارای یک فرکانس، طول موج و انرژی است که با آن ترکیب شده است. رنگ هایی که جذب می کنیم قادرند روی سیستم عصبی، غدد و خصوصاً ترشح هورمون ها و ارگانیسم بدن ما تأثیر بگذارند.

علامت بیماری نشانه ای از کمبود و یا استفاده ناکافی از رنگ و نور در سلول ها و ارگان های بدن انسان است. در نخستین جلسات رنگ درمانی، درمانگر پی به فرکانس رنگ مورد نیاز فرد برده و در مراحل بعدی از آن رنگ برای درمان استفاده می کند. اگر هنوز هم در انتخاب رنگ مورد علاقه خود تردید دارید، می توانید یک بروشور رنگ را تهیه و با دقت به آن نگاه کنید و رنگ مورد علاقه تان را بیابید.

رنگ ها به راحتی روی سیستم عصبی، قدرت بینایی، سیستم گوارشی و کلیه سیستم فیزیکی بدن تأثیر می گذارند. رنگ ها همانند موسیقی گاهی اوقات خوشایند و گاهی اوقات ناخوشایند هستند. اگر آنها را آگاهانه بشناسیم، تأثیر آنها را بیشتر درک خواهیم کرد.

رنگ لباس ها، به خصوص لباس های زیر، تأثیر بسیار زیادی در درمان دارند. به طور کلی رنگ های گرم ایجاد جنبش و تکاپو، هیجان و برانگیختگی می کنند و رنگ های سرد موجب آرامش، سکوت، صلح و آسودگی می شوند و برای تسکین دردها، رنگ های سردتر مناسب هستند، زیرا التهابات و ناراحتی ها و کوفتگی ها را کاهش می دهند. رنگ های گرم برای دردهای پراکنده (وقتی که درد اصلی برطرف شده است) مورد استفاده قرار می گیرند.

به همین دلیل است که برای کاهش درد همیشه می گویند اول از کیسه آب سرد استفاده کنید و بعد از کیسه آب گرم. برای شرایط و ناراحتی های روحی، رنگ های گرم ایجاد خوشبینی و رنگ های سرد موجب آرامش ذهنی و تعمق و اندیشه در آسودگی و سکوت می شوند.● رنگ زرد

رنگ زرد تحریک کننده سیستم اعصاب و نیروی عضلات است؛ بنابراین به هنگام فلج و نیز در معالجه اگزما مفید است. از آنجائی که این رنگ می تواند رسوبات کلسیم تجمع یافته در مفاصل را بشکند، برای درمان روماتیسم و آرتریت نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برای رفع یبوست، ضعف کیسه صفرا، سوءهاضمه و سردردهای شدید از این رنگ استفاده می شود. زرد رنگ جدایی و سردی است؛ پس دقت داشته باشید از آن به اندازه استفاده کنید تا این حس را در خود و افراد پیرامون تان ایجاد نکنید.● رنگ بنفش

بنفش را رنگ روحانیت، وقار و عزت می دانند. برای اختلالات روانی، مثل شیزوفرنی و جنون ادواری از این رنگ استفاده می شود. این رنگ اثر آرام کننده قلب دارد و موجب تصفیه خون نیز می شود و می تواند سموم بدن را دفع کند. از نظر روحی در کاهش نفرت و خشم و هیجانات افسارگسیخته بسیار موثر است و به طور کلی برای بهبود بیماری های طحال، ناراحتی های مثانه، راشیتیسم، دردهای شدید کمر، سیاتیک، ریزش مو، صرع، ذات الریه، سرفه خشک و آسم، مورد استفاده قرار می گیرد.● رنگ سبز

رنگ سبز یکی از رنگ های میانه و به همین دلیل رنگ تعادل و توازن است. خاصیت ضدعفونی دارد؛ بنابراین بدن را از سموم پاک می کند و باعث ایجاد هماهنگی جسمی، ذهنی و روحی می شود. این رنگ فشارخون را کاهش می دهد و برای درمان بیخوابی، دردهای شدید کمر و بواسیر مفید است. رنگ سبز هیچ گونه اثر منفی روی محیط و سایر افراد ندارد و می توانید به طور نامحدود از آن استفاده کنید؛ فقط دقت داشته باشید که ایجاد دلزدگی نکند.● رنگ قرمز

قرمز مناسب ترین رنگ برای رفع کم خونی و کمبود آهن است. اعصاب و خون را تحریک و با اثرات مضر سرما مبارزه می کند. از تأثیر نور قرمز، حرارت بدن بالا می رود و گردش خون بهتر می شود. این رنگ انرژی زا است و می تواند در درمان زکام، برونشیت، کم خونی، روماتیسم، یبوست و مقابله با عفونت ها، به کار رود؛ اما افراد عصبی و آنهایی که فشار خون بالایی دارند، نباید از این رنگ زیاد استفاده کنند.● رنگ نارنجی

نارنجی سمبل انرژی است. این رنگ را رنگ ضدخستگی می دانند و از آن برای افرادی که دچار افسردگی هستند، استفاده می کنند. رنگ نارنجی برای درمان بیماری های کلیوی و سنگ صفرا، آسم، برونشیت، پرکاری تیروئید، کمبود ترشح شیر پس از وضع حمل، افتادگی مقعد، ضعف ریوی و برخی بیماری های دیگر مناسب است.● رنگ آبی

رنگ آبی برای رفع تنش ها، ترس ها، تپش قلب و بی خوابی به کار می رود. همچنین باعث افزایش قدرت دفاعی بدن می شود، تأثر مثبتی در جذب و هضم غذا و تقویت خون و سیستم عصبی دارد. از طرفی، آرامش دهنده است و برای رفع سردرد نیز موثر می باشد.

به طور کلی افرادی که با استفاده از رنگ ها، برخی بیماری ها را درمان می کنند، معتقدند که:

بیماری های مربوط به مغز با رنگ نیلی

بیماری های مربوط به قلب با رنگ بنفش

بیماری های مربوط به کلیه با رنگ سرخ

بیماری های مربوط به ریه با رنگ بنفش

و بیماری های مربوط به غدد درون ریز را می توان با رنگ نارنجی درمان کرد. روش درمانی از طریق رنگ ها با ارتباط آگاهانه با رنگ ها صورت می گیرد و این ارتباط به میزان درک ما از احساسات قلبی و روحی مان بستگی دارد. برای درک رنگ ها باید پا به دنیای رنگ ها بگذاریم و به آنها به طور عمیق بیندیشیم. هنگام ابتلا به یکی از بیماری ها، باتوجه به رنگ مورد نیاز برای درمان آن، باید روی آن رنگ خاص توجه و تمرکز بیشتری کرد.

قرمز: آرزوهای بسیار، شور و شوق زندگی، قدرت و اراده بسیار

قهوه ای: نیاز به آسایش جسمی و روحی، علاقه مند به خانواده

بنفش: شاعرانه و رمانتیک، دوستدار هنر و زیبایی و متکی به دیگران

آبی: نیاز به آرامش و خشنودی خاطر، علاقه مند به دوستان و نزدیکان

خاکستری: گوشه گیری، عدم فعالیت و بی تفاوتی

آبی تیره (سرمه ای): عمق کمال و آرامش اعصاب. افرادی که کمی اضافه وزن دارند، به این رنگ بیشتر علاقه مند هستند و به طور کلی نشانگر خشنودی و کامیابی است.

زرد: امید به حل مشکلات سبز: پشتکار، قدرت اراده، مغرور و با استقامت.
گاهی برای کشـیدنِ فـریـاد

هـزاران پیکـاســو هـم کـافـی نیسـت . . .
Reply
Users browsing this thread: 1 Guest(s)