Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 3.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
انواع شیر
#13
چگونه شیر خالص را از غیر خالص تشخیص دهیم؟
برای تشخیص شیر خالص با شیری که به آن آب افزوده اند به این نکته توجه کنید.
به نقل از جام نیوز ؛ یک سوزن را بردارید و روی گاز استرلیزه کنید. سپس چند ثانیه سر آن را درون شیر قرار دهید و بیرون آورید. اگر قطره ی شیر به سرعت از سر سوزن ریخت بدانید که شیر ناخالصی دارد، ولی اگر شیر بعد از چند ثانیه از سر سوزن ریخت، خالص است.

مرا به هيچ بدادى و من هنوز برآنم
كه از وجود تو مويى به عالمى نفروشم
http://www.atizo.se/shop/
Reply
#14
نوشیدن شیر در دوران کودکی موجب بهبود توانایی ورزشی و افزایش تعادل در دوران بزرگسالی می شود.
عادت دادن کودکان به نوشیدن شیر، فواید ماندگاری از جمله بهبود توانایی جسمی وحفظ تعادل در دوران میانسالی و سالمندی دارد.


مطالعات جدید نشان می دهند که افزودن 1 لیوان شیر به رژیم غذایی روزانه کودکان موجب 5 درصد افزایش در سرعت راه رفتن و 25 درصد کاهش در خطر عدم حفظ تعادل در دوران بزرگسالی می شود. این یافته به ویژه در افراد بالای 65 سال اهمیت زیادی دارد، زیرا جمعیت این گروه سنی تا سال 2030 به بیش از دو برابر می رسد.


محققان انگلیسی در مطالعه ای که انجام دادند، عادت های تغذیه ای دوران کودکی بیش از 1500 مرد 62 تا 86 ساله را مورد بررسی قرار دادند. آنها تاثیر رژیم غذایی به ویژه مصرف شیر، پروتئین، کلسیم و چربی در دوران کودکی را بر توانایی جسمی و قدرت تحرک آنها از جمله توانایی پیاده روی، دراز و نشست و آزمون های تعادل در زمان فعلی مطالعه نمودند.


نتایج نشان داد که دریافت کلسیم، پروتئین و شیر در دوران کودکی موجب بهبود قابل توجه در توانایی جسمی و حرکتی در دوران بزرگسالی می شود.
همچنین مشخص شد که عادات غذایی خوب در دوران کودکی مانند نوشیدن شیر و خوردن صبحانه در دوران بزرگسالی نیز ادامه می یابند. نوشیدن شیر به ویژه در وعده صبحانه موجب تامین مواد مغذی حیاتی در طول روز می شود.


شیر یکی از غنی ترین منابع کلسیم بوده و هر لیوان آن حاوی 8 گرم پروتئین با کیفیت بالا می باشد. بر اساس راهنمای رژیم غذایی تدوین شده در سال 2010 توصیه می شود که کودکان 2 تا 3 سال روزانه 2 لیوان، کودکان 4 تا 8 سال 2.5 لیوان و نوجوانان و بزرگسالان روزانه 3 لیوان شیر بنوشند.
Reply
#15
امروز صبح یه لیوان شیر کم چرب خوردم !
اینقدر سفید و خوشمزه بود که به همه جیز میخورد الا شیر
Reply
#16
بهترین زمان نوشیدن شیر


سلامت نیوز:اگر با مصرف شیر دچار نفخ و دل درد نمی شوید، بهترین زمان مصرف آن قبل از خواب است، زیرا در حین خواب، بدن این فرصت را دارد که کلسیم و پروتئین خود را از این ماده غذایی تامین کند. همچنین چون شیر حاوی تریپتوفان است به برقراری خوابی آرام و راحت کمک می کند.

به گزارش سلامت نیوز:مصرف یک واحد شیر (یک لیوان) در وعده صبحانه توصیه می شود چون موجب رفع بی حالی، بی حوصلگی و عصبانیت می شود و مغز را برای یادگیری بیشتر و یادآوری آسان تر آماده کرده و چون کلسیم شیر از جذب آهن غذا جلوگیری می کند و صبحانه کمترین میزان آهن را دارد، مصرف شیر در این وعده مطلوب است، اما بدترین زمان مصرف شیر در وعده ناهار است، چراکه جلوی اشتها بخصوص اشتهای کودکان را می گیرد و از جذب آهن و روی محصولات گوشتی می کاهد.

در طب سنتی آمده است افراد سالمند مبتلا به پوکی استخوان و آرتروز، شیر را با دارچین میل کنند. دارچین سردی شیر را می گیرد و باعث افزایش جذب مواد مغذی شیر می شود. در ضمن ویتامین C موجود در میوه ها به جذب بهتر آهن و کلسیم شیر کمک می کند، بنابراین مصرف شیر همراه میوه های تازه پیشنهاد می شود.

هر لیوان شیر چند کالری دارد؟

هر لیوان شیر معادل 240 گرم است و یک لیوان شیر بی چربی 90 کالری، یک لیوان شیر کم چربی 120 کالری و یک لیوان شیر پرچرب 150 کالری انرژی تولید می کند.

شیر به طور معمول هنگامی که از گاو، گوسفند، شتر و بز دوشیده می شود، حاوی 3.5 درصد چربی است و شیرهایی با چربی بالاتر از 2.5 درصد پرچرب و پایین تر از آن کم چرب محسوب شده و به آن دسته از شیرهایی که بین 0.5 ـ 0.1 درصد چربی دارد، شیر خامه گرفته می گویند.

شیرهای با 1.5 درصد چربی برای افرادی که تحرک کافی دارند، شیرهای 2.5 درصد برای کودکان و ورزشکاران و شیر خامه گرفته به دلیل نداشتن کلسترول برای مصرف روزانه مناسب است.

چند لیوان شیر بنوشیم؟

بهتر است در طول روز، کودکان زیر هفت سال 1.5 تا دو لیوان، پسرها در سن بلوغ سه لیوان، دخترها در همین سن 2.5 لیوان، افراد بالغ و سالمند دو لیوان و خانم های شیرده و باردار 3.5 تا چهار لیوان شیر در کنار مصرف سایر لبنیات بنوشند.

برای آن که کودک به نوشیدن شیر ترغیب شود بهتر است دو لیوان شیر را به چهار نصف لیوان تقسیم کرده و در فواصل معینی که بهتر است در میان وعده ها باشد به او بخورانید. شیری که به سوپ کودک افزوده می شود جزو واحد شیر محسوب می شود به شرطی که زیاد در غذا نجوشد و اواخر پخت به غذا افزوده شود. اگر طعم و بوی شیر برای خانم های باردار آزاردهنده است می توانند از شیر خشک استفاده کنند.

منبع :جام جم آنلاین
مرا به هيچ بدادى و من هنوز برآنم
كه از وجود تو مويى به عالمى نفروشم
http://www.atizo.se/shop/
Reply
#17
شیرکاکائو، نوشیدنی مناسب برای بعد از ورزش


همیشه بین همه‌ی افرادی که ورزش می‌کنند این دغدغه وجود دارد که بعد از جلسات ورزشی چه بخورند و چه بنوشند! به خاطر اینکه گفته می‌شود تا دو ساعت بعد از ورزش هر آنچه مصرف بشود با سرعت زیادی جذب می‌شود.
ورزش و تحرک بدنی نقش زیادی در حفظ سلامتی بدن دارد؛ اما هر کاری اصول و قواعدی دارد. اگر همین ورزش را بدون رعایت اصول صحیح آن انجام دهید به‌جای بهره‌مندی از فواید آن بدون شک مشکلاتی برایتان ایجاد خواهد شد. یکی از این اصول، تغذیه‌ی مناسب است. همیشه بین همه‌ی افرادی که ورزش می‌کنند این دغدغه وجود دارد که بعد از جلسات ورزشی چه بخورند و چه بنوشند! به خاطر اینکه گفته می‌شود تا دو ساعت بعد از ورزش هر آنچه مصرف بشود با سرعت زیادی جذب می‌شود.

واقعیت این است که بعد از هر جلسه‌ی ورزشی بدن انسان نیاز به مواد مغذی متعددی دارد تا بتواند خود را احیا کند. در نتیجه باید مواد غذایی مناسبی مصرف شود. یکی از نوشیدنی‌های مناسب بعد از ورزش شیرکاکائوست. در این مطلب خواهیم گفت شیرکاکائو چه مزایایی دارد، برای چه افرادی مناسب‌تر است و چه زمانی باید نوشیده شود. لطفاً ما با همراه باشید.

محققان چه می‌گویند؟

نتایج بررسی‌های متعدد نشان می‌دهد که مصرف شیرکاکائو بعد از انجام ورزش باعث افزایش تأثیر ورزش روی سلامت بدن و همچنین باعث احیای سلول‌های بدن می‌شود. این نوشیدنی پرطرفدار ترکیبی از کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌های کامل را تامین می‌کند که باعث جبران ذخایر گلیکوژن در عضلات شده و بافت‌های عضلانی را که در طول ورزش آسیب دیده‌اند احیا می‌کند.

به عقیده‌ی متخصصان نسبت کربوهیدرات به پروتئین باید سه به یک باشد؛ یعنی سه سهم کربوهیدرات و یک سهم پروتئین.

شیرکاکائو نیز یکی از نوشیدنی‌های فوق‌العاده‌ای است که نسبت سه به یک در آن به‌خوبی رعایت شده است. هر 250 میلی‌لیتر شیرکاکائو (یک لیوان) بین 21 تا 28 گرم کربوهیدرات و بین 7 تا 9 گرم پروتئین دارد. در نتیجه شیرکاکائو یک نوشیدنی مناسب برای بعد از ورزش است.

توجه داشته باشید که مزیت دیگر این نوشیدنی این است که از 85 درصد آب تشکیل شده است و به‌خوبی از پس تامین مایعات ازدست‌رفته از طریق تعریق برمی‌آید. علاوه بر این شیرکاکائو حاوی سدیم و پتاسیم نیز می‌باشد که جبران‌کننده‌ی الکترولیت‌های ازدست‌رفته (از طریق تعریق) خواهند بود. به عقیده‌ی متخصصان مصرف شیرکاکائو به‌عنوان یک میان‌وعده بعد از ورزش بسیار ساده‌تر از مصرف یک ماده غذایی جامد است و این نیز یکی از مزایای دیگر این نوشیدنی مفید است. معمولاً بعد از ورزش‌های نسبتاً شدید افراد دچار نوعی بی‌اشتهایی می‌شوند و این نوشیدنی برایشان مناسب‌تر از یک غذای جامد خواهد بود.

شیرکاکائو: چه افرادی؟ چه زمانی و چگونه؟

این سوال وجود دارد که آیا همه‌ی افراد باید بعد از ورزش حتماً شیرکاکائو بنوشند؟ آیا بعد از یک پیاده‌روی 30 دقیقه‌ای نیازی به نوشیدن شیرکاکائو هست یا نه؟ به عقیده‌ی برخی از متخصصان تغذیه، زمانی که فعالیت جسمی یک فرد سبک است و کمتر از یک ساعت طول می‌کشد، داشتن یک تغذیه‌ی مناسب و نوشیدن مایعات در حین ورزش برای احیای بدن وی کافی خواهد بود.

این قبیل میان‌وعده‌های احیاکننده برای افرادی مناسب‌تر است که به مدت یک ساعت یا بیشتر فعالیت بدنی بالایی داشته‌اند. برای افزایش خاصیت احیاکنندگی این نوشیدنی بهتر است که نیم ساعت بعد از توقف ورزش مصرف شود.

بعد از یک فعالیت بدنی شدید، این دوره‌ی احیاکننده‌ی بعد از ورزش از اهمیت بالایی برخوردار است. به خاطر اینکه برخی از واکنش‌های بدن مانند ذخیره‌سازی گلیکوژن در عضلات و سنتز پروتئینی به‌منظور جبران آن در بافت‌های عضلانی در این دوره اتفاق می‌افتد.

متأسفانه بیشتر افرادی که ورزش می‌کنند از این فاز احیاکننده‌ی بدن غفلت می‌کنند و ضریب عملکرد بدن خود را پایین می‌آورند.

چه نوع شیرکاکائویی انتخاب کنیم؟

اگر شیرکاکائوی آماده می‌خرید از انواع کم‌چرب (1 درصد چرب) آن استفاده کنید. بهتر است شیرکاکائو را در منزل تهیه کنید. در این صورت از نظر نسبت کربوهیدرات و پروتئین خیالتان راحت خواهد بود. برای این کار می‌توانید 250 میلی‌لیتر شیر کم‌چرب را با یک قاشق غذاخوری پودر کاکائو و یا اینکه همین میزان شیر را با 1 قاشق چای‌خوری پودر کاکائو و 2 تا 3 قاشق چای‌خوری شکر (عسل) مخلوط کرده و میل کنید.

دیگر میان‌وعده‌ی‌های مناسب برای بعد از ورزش


البته شیرکاکائو تنها نوشیدنی مناسب برای بعد از ورزش، نیست. می‌توانید شیرموز نیز میل کنید. برای تهیه‌ی شیرموز احیاکننده‌ی بعد از ورزش 250 میلی‌لیتر شیر کم‌چرب را با نصف موز در مخلوط‌کن ریخته و یک لیوان شیرموز سالم میل کنید. بهتر است این کار را نیم ساعت بعد از ورزش انجام دهید.

منبع: تبیان
مرا به هيچ بدادى و من هنوز برآنم
كه از وجود تو مويى به عالمى نفروشم
http://www.atizo.se/shop/
Reply
#18
آقا دیشب داشتم به جدول ارزش غذایی شیر زیرو کاله نگاه میکردم دیدم هیچی نداره....پروتئین فکر کنم 1 گرم بود...چربی و کربو که هیچی کلا 5 کالری انرژی داشت...چرا اینطوریه؟
just let it go........
Reply
#19
imme, post: 66490, member: 129 Wrote:آقا دیشب داشتم به جدول ارزش غذایی شیر زیرو کاله نگاه میکردم دیدم هیچی نداره....پروتئین فکر کنم 1 گرم بود...چربی و کربو که هیچی کلا 5 کالری انرژی داشت...چرا اینطوریه؟
اون آبه . شير نيست ديگه


Sent from my iPhone using Tapatalk
[SIZE=6][SIZE=5][SIZE=4]انسان ها نادان به دنیا می آیند نه احمق، آنها توسط آموزش و پرورش احمق می شوند[/SIZE]

[/SIZE]
[/SIZE]

Reply
#20
نمیدونم چرا اینطوری نوشته بودن...
just let it go........
Reply
#21
خب حتما همينه ، من نخوردم ولي اصولا ديگه طعم شير نبايد بده و اگه هم بده مواد افزودني توشه


Sent from my iPhone using Tapatalk
[SIZE=6][SIZE=5][SIZE=4]انسان ها نادان به دنیا می آیند نه احمق، آنها توسط آموزش و پرورش احمق می شوند[/SIZE]

[/SIZE]
[/SIZE]

Reply
#22
اخه گرفتن چربی چیزی از پروتئین شیر کم نمیکنه...لاکتوز هم یه آنزیم بهش اضافه میکنن که لاکتوز رو به دوتا مونوساکارید تقسیم میکنه تا کسایی که مشکل هضم دارن مشکلشون حل شه....هیچ کدوم از این قضایا نباید تاثیری توی پروتئین شیر بذاره...شاید من چیزیش رو اشتباه خواندم یا دقت نکردم متاسفانه الان قوطیش هم نیست دوباره برم نگاه کنم
just let it go........
Reply
#23
imme, post: 66508, member: 129 Wrote:اخه گرفتن چربی چیزی از پروتئین شیر کم نمیکنه...لاکتوز هم یه آنزیم بهش اضافه میکنن که لاکتوز رو به دوتا مونوساکارید تقسیم میکنه تا کسایی که مشکل هضم دارن مشکلشون حل شه....هیچ کدوم از این قضایا نباید تاثیری توی پروتئین شیر بذاره...شاید من چیزیش رو اشتباه خواندم یا دقت نکردم متاسفانه الان قوطیش هم نیست دوباره برم نگاه کنم
فک کنم اشتباه کردی تا جایی که من یادمه از این بیشتر بود درصد پروتیینش
Reply
#24
نه درسته من یک ساله جز زیرو هیچ شیر دیگه ای نمیخورم.تو هر ۲۴۰ میلی لیتر ۱گرم‌کربوهیدرات ،صفر گرم چربی و یک گرم پروتیین داره
البته از لحاظ املاح‌و مواد معدنی خوبه.من بیشتر به عنوان مزه قهوه ازش استفاده میکنم
Reply
Users browsing this thread: 1 Guest(s)