Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کوچک‌ترين سياره‌ي فراخورشيدي
#1
[INDENT]اخبار فراخورشيدي‌ها بيشتر دور سياره‌هاي زمين‌مانند مي‌گردد اما خبر امروز درباره‌ي کوچک‌ترين سياره‌ي فراخورشيدي است که تا به حال کشف شده است.


اين سياره‌ي کوچک کپلر-۳۷b به دور ستاره‌ي کپلر-۳۷ مي‌گردد. فضاپيماي کپلر سه سياره‌ي کپلر-۳۷b، کپلر-۳۷c و کپلر-۳۷d را به روش گذر در دوره‌اي ۹۷۸ روزه پيرامون ستاره‌ي مادر يافته است.


ستاره‌ي مادر اين منظومه، ستاره‌اي معمولي در رشته‌ي اصلي است و تقريباً ۸۰ درصد جرم خورشيد را دارد با اين‌حال دماي اين ستاره از خورشيد ما بسيار کم‌تر است.


[Image: e1236fc65f9edc65fadf7a3579eb749c.jpeg]


با روش گذر به راحتي مي‌توان جرم و شعاع ستاره‌ي مادر را يافت و پس از آن يافتن جرم و اندازه‌ي سياره‌هاي اين منظومه بسيار ساده است. سه سياره‌ي اين منظومه‌ي فراخورشيدي تقريباً کوچکند و به ترتيب کپلر-۳۷b، کپلر-۳۷c اندازه‌اي برابر با ۰٫۳، ۰٫۷ زمين و کپلر-۳۷d دو برابر زمين است.


اما چه چيزي درباره‌ي کوچک‌ترين سياره‌ي فراخورشيدي مي‌دانيم؟ اين سياره‌ي سنگي و بدون جوّ، شعاعي برابر با يک‌سوم شعاع زمين دارد تقريباً هم‌اندازه‌ي ماه و کوچک‌تر از عطارد است. اين سياره نسبت به عطارد در فاصله‌اي بسيار نزديک‌تر به ستاره‌ي ميزبان منظومه‌ دارد و در ۱۳ روز مدار خود را به دور آن طي مي‌کند.


با اين‌که کپلر ۳۷ از خورشيد سردتر است، دماي اين سياره‌ي کوچک آن‌قدر بالا است که مي‌توانيم مطمئن باشيم که از آب مايع و حيات بر آن خبري نيست. حال بايد ديد که دفعه‌ي بعد و در يافته‌هاي جديتر کپلر سياره‌ي فراخورشيدي ديگري اين رکورد را خواهد شکست يا کپلر ۳۷b همچنان رکوددار خواهد بود.


هنوز اطلاعاتي بيشتر از اين درباره‌ي اين سياره و منظومه‌ي ميزبانش منتشر نشده است.[/INDENT]Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  بزرگ‌ترين جسم عالم و سريع‌ترين سياره‌ SHARINGAN 0 483 03-17-2013, 08:55 PM
Last Post: SHARINGANUsers browsing this thread: 1 Guest(s)