Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مبارزه با شهاب‌سنگ‌ها
#1
[INDENT][Image: 634976085953508031.jpg]

چندی پیش در بخشی از روسیه با وارد شدن شهاب‌سنگی به جو زمین صدمات بسیاری به خانه‌های مردم وارد شد و حدود 1200 نفر نیز زخمی‌ شدند.

اكنون با توجه به این موضوع پرسش اصلی كه بخصوص در جامعه روسیه مطرح شده این است كه آیا راهی برای مقابله با برخورد شهاب‌سنگ به زمین وجود دارد؟ آیا این راه عملی است یا تنها به شكل فرضیه وجود دارد.

هر‌چند در طول سال‌های اخیر در دنیای سرگرمی‌ آثار متعددی با این مضمون ساخته شده و به شكلی جدی نیز مورد توجه مخاطب‌ها قرار گرفته‌ است، اما باید به این موضوع توجه داشت تمام‌ فرضیه‌ها و روش‌های به وجود آمده در دنیای سرگرمی‌ یا در حال حاضر عملی نیست یا به قدری دور از ذهن است كه تنها در قلمرو آثار علمی ‌ـ تخیلی قادر به مطرح‌كردن خود خواهد بود.

روش‌هایی همچون فرستادن و اصابت فضاپیما با شهاب‌سنگ، تبخیر آنها با نور خورشید یا منفجر‌كردن شهاب‌سنگ به وسیله بمب اتمی ‌از جمله مواردی است كه به ذهن هر كسی خطور می‌كند، اما آیا در دنیای علم و فناوری جایی دارد؟
اتحاد در مقابله با آسمان
بارش شهاب‌سنگ در هفته گذشته باعث شد بسیاری از مسئولان عالی‌رتبه روسیه به فكر ساخت و راه‌اندازی سیستمی ‌برای پیش‌بینی مسیر حركتی شهاب‌سنگ و از بین بردن آن باشند. در همین ارتباط دیمیتری روگوزین، معاون اول وزیر دفاع و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به صورت جداگانه اعلام كردند ساخت سامانه یا دستگاهی برای دفاع از زمین در مقابل چنین اتفاقاتی باید در اولویت كاری تمامی كشور‌ها قرار گیرد.

كنفرانسی در همین رابطه به میزبانی وین برگزار شد كه محوریت بحث‌های مطرح شده در این موضوع قرار داشت كه آیا در حال حاضر راهی برای مقابله با تهدید اصابت شهاب‌سنگ‌های بزرگ‌تر به زمین وجود دارد یا خیر. در همین خصوص، NEO به عنوان ائتلافی كه از سوی اروپا تشكیل شده مامور شد راه‌های احتمالی را بررسی كند.
این ائتلاف تا‌كنون روش‌های مختلفی را برای مقابله با این امر بررسی كرده است. از جمله این روش‌ها می‌توان به كینتیك ایمپكتور (برخوردگر جنبشی) و گرویتی تركتور (باركش گرانشی) اشاره كرد.

در هر دو روش ذكر‌شده، دستگاه خاصی به یك فضاپیما متصل می‌شود كه به ترتیب، قابلیت دور‌كردن و ایجاد جاذبه مصنوعی را در اختیار دارد.
محققان معتقدند با این دو روش می‌توان شهاب‌سنگ‌ها را از مسیر اصلی خود خارج كرد و احتمال اصابت با زمین را كاهش داد.

در ادامه، ائتلاف دفاعی تشكیل‌شده از سوی اروپا وظیفه پیدا كرده با همكاری نهاد‌های دیگر به بررسی دقیق‌تر روند حركتی شهاب‌سنگ‌ها در آینده بپردازد.
در همین ارتباط قرار بر این شد تیموتی اسپار به عنوان رئیس مركز سیاره‌های كوچك در رصدخانه اسمیتسونیان حداكثر ظرفیت بررسی و جستجوی فضا به وسیله اشعه مادون قرمز را به كار گیرد.
طبیعت؛ آخرین راه‌حل
از سوی دیگر، تعدادی از دانشمند‌ان در كالیفرنیا روی سیستمی‌ مشغول به كار هستند كه قابلیت دریافت نور خورشید و تبدیل آن به اشعه لیزر را در اختیار دارد.

طبق گفته این دانشمند‌ان، سیستم ذكر شده در حال حاضر وجود دارد، اما اندازه و قدرت آن به حدی نیست كه توان منحرف‌كردن یا نابودی شهاب‌سنگ را در اختیار داشته باشد.

طبق گفته آنها، اصلی‌ترین و چالش‌بر‌انگیز‌ترین بخش این تحقیقات افزایش قدرت دستگاه مورد نظر است. جالب است بدانید در سری فیلم‌های سفر فضایی چنین دستگاهی ساخته و برای نابودی شهاب‌سنگ مورد استفاده قرار گرفته بود. بعد از این روش، نوبت به راه‌حل‌های پیشگیری می‌رسد.

محققان حاضر در دانشگاه‌ هاوایی در حال ساخت سامانه ‌با تلسكوپی كوچك هستند كه اطلس نام دارد. این سامانه قادر به تشخیص شهاب‌سنگ‌هایی است كه به احتمال فراوان با زمین برخورد می‌كنند.

طبق اطلاعات منتشر‌شده از سوی تیم نجوم دانشگاه‌ هاوایی، اطلس این امكان را به آنها می‌دهد شهاب‌سنگ‌هایی با قطر 45 متر (قادر به نابودی یك شهر) را یك هفته قبل از اصابت و شهاب‌سنگ‌هایی با قطر 137 متر (قادر به نابودی كشور) را سه هفته قبل از اصابت با زمین شناسایی كنند.

طبق گفته این محققان، زمان پیش‌بینی شده این امكان را در اختیار مسئولان قرار می‌دهد كه محیط مورد نظر (شهر یا كشور) را تخلیه كنند.

با این حال، نباید از یاد برد طبق نظر مسئولان روسیه ساخت پروژه‌های ذكر‌شده بیش از دو میلیارد دلار هزینه در بر خواهد داشت. سوال اصلی اینجاست كه آیا صرف چنین هزینه‌هایی برای وقایعی كه
هر چندصد سال یكبار رخ می‌دهد، عاقلانه است؟
[/INDENT]

Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  شناسایی منشأ شهاب‌سنگ SHARINGAN 0 555 03-22-2013, 06:14 PM
Last Post: SHARINGANUsers browsing this thread: 1 Guest(s)