Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بزرگ‌ترين جسم عالم و سريع‌ترين سياره‌
#1
[INDENT]
اين‌بار در ترين‌هاي کيهاني، دو مورد را بررسي مي‌کنيم:


سريع‌ترين سياره‌ي در مدار[Image: 6.jpeg]رکورد سريع‌ترين حرکت در مدار از آنِ سياره‌ي HD 80606b است. فاصله‌ي اين سياره و منظومه‌اش از ما ۱۹۰ سال نوري است و در صورت فلکي دب‌اکبر قرار دارند. سياره‌ي HD 80606b، که چند برابر پُرجرم‌تر از مشتري است، در مداري بسيار کشيده – مشابه مدار دنباله‌دارها – به دور ستاره‌ي مادرش (Struve 1341 b) مي‌گردد اما اين مدار را در هر ۱۶ هفته يک بار طي مي‌کند.


اين سياره در بخش‌هايي از مدارش نسبتاً آهسته حرکت مي‌کند و دورترين فاصله‌اش از ستاره‌ي مادر بيش از فاصله‌ي زهره از خورشيد مي‌شود. اما در بازه‌ي کوتاهي در هر مدار به سوي درون کشيده مي‌شود و کمترين فاصله‌اش از ستاره‌ي مادر ۱۳ بار کمتر از فاصله‌ي عطارد از خورشيد مي‌شود.


(متوسط فاصله‌ي زهره-خورشيد ۱۰۸ ميليون کيلومتر و عطارد-خورشيد ۵۸ ميليون کيلومتر است) در نزديک‌ترين فاصله از ستاره‌اش به سرعت بسيار زياد ۸۵۰ هزار کيلومتر بر ساعت يا ۲۴۰ کيلومتر بر ثانيه مي‌رسد.بزرگ‌ترين جسم عالم[Image: 7.jpg]


بزرگ‌ترين ساختاري که در عالم مي‌شناسيم رشته‌اي بسيار بزرگ از هزاران کهکشان به نام ديوار بزرگ سْلوآن (Sloan Great Wall) است که در سال ۲۰۰۳ کشف شد.


درازاي اين ديوار عظيم تقريباً ۱/۴ ميليارد سال نوري است. از ديد ما در پس‌زمينه‌ي صورت‌هاي فلکي مار آبي، سکستانت، اسد، و سنبله قرار دارد و تقريباً يک‌چهارم آسمان را پوشانده است.


اين ديوار به‌شکل ريسماني خطي نيست بلکه ساختاري پُر پيچ‌وخم است که حتي در بخشي به درازاي چند صد ميليون سال نوري به دو تکه‌ي مجزا بريده شده و دورتر دوباره به هم مي‌پيوندد.
[/INDENT]Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  کوچک‌ترين سياره‌ي فراخورشيدي SHARINGAN 0 549 03-18-2013, 03:36 PM
Last Post: SHARINGAN
  مهم‌ترين سيارات بيگانه کشف شده 2012 SHARINGAN 0 369 03-17-2013, 08:51 PM
Last Post: SHARINGANUsers browsing this thread: 1 Guest(s)