Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
یوهان سباستیان باخ
#1
یوهان سباستیان باخ (به آلمانی: Johann Sebastian Bach)‏ ‏ (۲۱ مارس ۱۶۸۵ - ۲۸ ژوئیه ۱۷۵۰) آهنگساز و نوازنده ارگ آلمانی بود که آثارش برای دسته آواز، ارکستر و تک*سازها، تقریباً تمام انواع متفاوت موسیقی دورهٔ باروک را دربرمی*گیرد و موسیقی آن دوران را به بلوغ خویش رسانده*است. با وجود اینکه او شکل تازه*ای را از موسیقی ارائه نکرد، ولی توانست سبکِ شایع در موسیقی آلمان را با فنون کنترپوان، غنی سازد. این فنون، مبنی بر تنظیم چیدمان هارمونیک و موتیف در مقیاس کوچک و بزرگ بود و همچنین سازواری[۱] ریتم*ها و بافت*های برگرفته از موسیقی کشورهای دیگر چون ایتالیا و فرانسه را شامل می*شد.


لطافت قوی موسیقی باخ و گستردگی حاصل هنر وی، او را به عنوان یکی از بزرگ*ترین آهنگسازان غرب در سنت تُنال مشهور ساخته*است. با توجه به عمق معنایی، قوّت فنی و زیبایی هنرمندانه، آثاری چون کنسرتوهای براندنبورگ، سوئیت*ها و پارتیتاها برای ساز کلاویه*ای، مس در سی مینور، پاسیون به روایت متای قدیس، پیشکش موسیقایی، هنر فوگ و تعداد فراوانی کانتات که ۲۲۰تا از آنها برجامانده*است، را می*توان نام برد. نمونه*ای از این ویژگی سبک*گرایانه را در قطعهٔ زیر، در همسرایی «شکوه خداوند هماره در اوج باد» (به آلمانی: Ehre sei Gott in der Höhe)‏ از ارتاریوی کریسمس، تصنیف*شده به سال ۱۷۳۴ طی دوران بلوغ هنری وی، می*توان مشاهده کرد
[ATTACH=CONFIG]161[/ATTACH]
سالهای نخستین
یوهان سباستین باخ عضوی از شگفت*آورترین تبار موسیقایی تمام اعصار بود. در زمانی بیش از ۲۰۰ سال، خاندان باخ توانست دوازده نوازنده و آهنگساز شایسته و توانا را تربیت نماید. این بازهٔ زمانی دورانی بود که کلیسا، دولت محلی و طبقهٔ اشراف، حمایتی قابل*توجه از ساخت موسیقی به شکل حرفه*ای در سرزمین*های آلمانی*زبان و بخصوص در بخش*های غربی تورین*گن و زاکسن، به عمل می*آوردند. پدر سباستین، یوهان آمبروزیوس باخ، نوازندهٔ چیره*دست ویولن، ترومپت*زن دربار و رهبر دستهٔ نوازندگان شهری در آیزناخ – شهری با جمعیت ۶۰۰۰ نفر - در تورینگن آلمان، می*زیست. وظیفهٔ او در این شهر، تنظیم موسیقی غیرروحانی و شرکت در موسیقی کلیسایی بود. عموهای سباستین همگی در موسیقی حرفه*ای بودند که از ارگ*نواز کلیسا تا نوازندهٔ دستهٔ موسیقی بارگاه شاهی تا آهنگساز در میان آنها یافت می*شد. اسناد امروزی مشخص می*کنند که نام باخ در آن زمان می*رفت تا به معادلی برای موسیقیدان تبدیل شود. خاندان باخ هماره به موفقیت*های موسیقایی خود افتخار می*کردند و حدود سال ۱۷۳۵ باخ شجره*نامه*ای را با عنوان «سرچشمهٔ موسیقی در خاندان باخ»[۲] نگاشت که در آن به پیگیری نسل*های مختلف دودمانش که در موسیقی به موفقیت دست یافتند، پرداخت.
مادر او در سال ۱۶۹۴ و پدرش سال بعد درگذشت. کودک ۱۰ سالهٔ یتیم به دست برادر بزرگ*ترش یوهان کریستف باخ که آن موقع بیست و چند ساله بود، سپرده شد. وی در اوردروف - شهری در حوالی محل زندگی پدر و مادر باخ - ارگ*نواز بود. او در منزل برادرش به نسخه*برداری، مطالعه و اجرای موسیقی پرداخت و مشخصاً تحت آموزش ارزشمند وی قرار گرفت. این مساله او را با آثار موسیقیدانان بزرگی که در آن دوران از جنوب آلمان برخاسته بودند، مواجه ساخت که از میان آنان می*توان به پاکلبل و فروبرگر اشاره نمود. همچنین، رویارویی او با موسیقی شمال آلمان و نوازندگان فرانسوی چون لولی، لویی مارشان و مارین مارای محتمل است. باخ کوچک احتمالاً ناظر و دستیار فرایند تعمیر و نگهداری ارگها بوده*است که این مقدمه*ای می*گردد بر فعالیت حرفه*ای تمامْ*عمر او به*عنوان مشاور ساخت و بازساخت ارگ*ها. در آگهی درگذشت باخ به این نکته اشاره شده*است که وی زمانی به نسخه*برداری آثار برادرش می*پرداخته*است ولی به دلیل اینکه آن نُت*نوشت*های موسیقی ارزشمند بوده*اند و جزو اموال شخصی محسوب می*گشته*اند، یوهان کریستف، باخ جوان را از رونویس*نمودن آنها بازداشت.

در ۱۴ سالگی سباستین توانست به همراه دوست و هم*مدرسه*ای خود، گئورگ اُرْدمان، برای درس*خواندن در مدرسهٔ معتبر سنت میکائیل در لونه*بورگ، کمک*هزینهٔ تحصیلی دریافت کند. لونه*بورگ با هامبورگ، بزرگ*ترین شهر آلمان، فاصلهٔ چندانی نداشت. احتمالاً باخ به همراه دوستش مسافت طولانی از اوردروف تا لونه*بورگ را بخشی پای پیاده و بخشی با کالسکه طی کرده*اند. دو سالی که وی در لونه*بورگ و در مدرسهٔ سنت*میکائیل حضور یافت، دوران حساسی برای او به نظر می*رسد زیرا که طی این دوره بیش از آنی که در تورینگن ممکن بود، با نحله*های متفاوت فرهنگ اروپایی رویارو گشت. علاوه بر خوانندگی به عنوان کاپلا در دستهٔ کر، نواختن ارگ سه صفحه*کلیدی و هارپسیکورد مدرسه توسط وی، محتمل به*نظر می*رسد. همچنین، او احتمالاً زبان فرانسوی و ایتالیایی را آموخته و بستر آموزشی کاملی در زمینهٔ خداشناسی، زبان لاتین، تاریخ، جغرافیا و فیزیک کسب نموده*است. در این مدرسه، او در جمع پسران اشراف*زادگان شمال آلمان که جهت آماده*شدن برای مشاغل مهمی در زمینهٔ دیپلماسی، حکومت و نظام به این مدرسهٔ برگزیده فرستاده شده بودند، قرار گرفت. به نظر می*رسد که وی با ارگ*نوازان مشغول در شهرهای نزدیک لونه*برک، ملاقات*هایی داشته*است که از آنها می*توان به گئورگ بوم در یوهانس*کیرشه اشاره کرد. همچنین، باخ جوان دست*کم یک بار جهت شنیدن ارگ*نوازی راین*کن، رنج طی*کردن فاصلهٔ صد کیلومتری تا هامبورگ را با پای پیاده، بر خود هموار کرده*است. از دیگر ارگ*نوازانی که وی در هامبورگ ملاقات کرده*است می*توان به برونز اشاره نمود. از طریق این موسیقیدانان، به احتمال، وی توانسته*است به بزرگ*ترین سازهایی که تا آن دوران عمر دیده و نواخته بود، دسترسی یابد. همچنین آشنایی وی با مکتب موسیقی شمال آلمان و بخصوص آثار دیتریش بوکسته*هود و مقولاتی در نظریهٔ موسیقی که در تسلط این مردان بود، محتمل است.
Reply
Users browsing this thread: 1 Guest(s)