Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفي دمنوش هايي براي فصل زمستان
#1
خبرگزاری فارس: متخصص طب سنتی علي حسيني، دمنوش‌های مفید برای فصل زمستان را معرفی کرد و گفت: این دمنوش‌ها برای مقابله با بیماری‌های فصل سرما توصیه می‌شوند و بهتر است با عسل، خرما یا توت مصرف شوند.
در فصل زمستان و از دیدگاه طب سنتی نوشیدنی و دمنوش‌هایی توصیه شده که مصرف آنها به هضم غذا،تقویت دستگاه گوارش، رفع دردهای مفصلی و رفع بیماریهای ویروسی کمک می‌کند.
این متخصص طب سنتی گفت: دمنوش دارچین به عنوان یک دمنوش ضد دیابت و سرماخوردگی مشهور است.این دمنوش برای رفع و درد مفاصل و کم‌خونی مفید است.
مصرف دمنوش گل‌گاوزبان و سنبل‌الطیب نیز به دلیل طبع گرمی که دارد در فصل زمستان توصیه می شود.این گیاهان آرام‌بخش هستند و در این فصل به دلیل خاصیت درمانی در گرفتگی گلو و تنگی‌نفس بسیار کاربرد دارد.
دمنوش زیرفون نیز ضد سردرد و میگرن‌های مزمن، بی‌خوابی، بیماری‌های ریوی و زکام است و مصرف آن برای درمان رماتیسم، آرتروز، نقرس و سیاتیک مفید است.
دمنوش بادرنجبويه برای قلب و اعصاب مفید است.مغز را تقویت می‌کند، خون‌ساز بوده و برای دردهای گوش و کلیه مفید است.
سرخارگل یا گیاه اکیناسه سیستم ایمنی بدن را تقویت كرده در برابر عفونت‌ها و ویروس‌ها کمک می‌کند حتی این گیاه ضدالتهاب است و مثل آنتی بیوتیک عمل می‌کند.
دمنوش آویشن خاصیت ضدعفونی کنندگی موثر دارد، این دمنوش برای باز شدن بینی و تسکین سرفه به هنگام سرماخوردگی مصرف شود.
دمنوش بادرنجبویه برای درمان سرفه‌های شدید و تسکین مشکلات تنفسی موثر است و به عنوان یک داروی تب‌بُر عمل می‌کند.
دمنوش رازیانه نیز رفع کننده نفخ است و خواص گوارشی دارد.
دمنوش مریم‌گلی برای درمان عفونت‌های تنفسی، سینوزیت و آنفلوانزا مفید است و دمنوش اکالیپتوس نیز برای درمان سرفه و سرماخوردگی کاربرد دارد.
Reply
#2
«اسطو خدوس» چه خواصی دارد؟

«اسطوخدوس» گیاهی است از تیره‌ی نعناع و نام‌های دیگر آن «لاواند»، «خراما»، «خزامی»، «آلاله» و «آلاله تلخ» است.

اسطوخدوس گیاهی است از تیره‌ی نعناع که به شکل بوته‌ای پر پشت و کوچک به بلندی 30 تا 60 سانتی‌متر دارای ساقه های متعدد یا پرشانه و ساقه‌های آن چهارگوش است و همه‌ی قسمت‌های این گیاه، بوی تندی دارد.

[Image: 454980_733.jpg]برگ‌های این گیاه باریک و دراز با لبه‌ی برگشته و متقابل و پوشیده از کرک سفید پنبه‌ای است و طبیعت آن گرم و خشک است.

خواص درمانی

10 گرم این گیاه را در یک لیوان آب جوشانده و سپس آب صاف کرده‌ی آن را با 250 گرم عسل مخلوط کرده و به‌تدریج خورده شود، سردردهای مزمن را درمان می‌کند.

هر روز میان وعده‌های صبحانه، نهار و شام هر بار نوشیدن یک فنجان از دم‌کرده‌ی آن، عصبانیت را برطرف کرده و سرگیجه را درمان و سردرد های میگرنی را نیز درمان می‌کند.

مالیدن و شست‌وشو با آب جوشانده‌ی گرم آن برای درمان نقرس و بیماری‌های رماتیسمی و کوبیدگی و دررفتگی‌های عضوی و خون‌مردگی‌ها مفید است.

حمام با آبی که حاوی اسانس «اسطوخدوس» باشد، ضدسرماخوردگی است.

اعصاب را آرام کرده، نیرو بخش، از بین برنده‌ی خارش و بیماری‌های قارچی و ضد افسردگی و افکار پریشان است.

پنج گرم از آن را دم کرده و نوشیدن آب صاف کرده‌ی آن، لطیف‌کننده‌ی اعضای بدن و مقوی اعصاب و مفرح روح است و برای افرادی که زیاد عصبانی می‌شوند، مفید است.
Reply
#3
دمنوشي براي خواب مطلوب و رفع خستگي

خستگي صرفنظر از اينكه عصبي يا جسمي باشد، معمولا از عادات بد زندگي يا مشكلات سلامتي مانند كم خوابي، تغذيه نادرست، چاقي، آلرژي، سرطان يا به طور كلي هر نوع عفونتي نشات مي گيرد. براي رفع خستگي بايد در وهله اول با علت مشكل مقابله كرد اما مي توان از بعضي مواد طبيعي نيز كمك گرفت.

سنبل الطيب و خواب از هزاران سال پيش ارتباط نزديكي با هم داشته اند چنانكه پزشكان در يونان باستان به كاربرد اين گياه براي رفع بي خوابي توصيه مي كردند. در زمان جنگ جهاني اول بسياري از سربازان براي تسكين حالات عصبي در پي بمباران از اين گياه كمك مي گرفتند.

گرچه تحقيقات به طور كامل تاثير سنبل الطيب را در رفع كم خوابي تاييد نمي كنند اما بعضي از آنها نشان مي دهد كه اين گياه مي تواند احساس بهبود خواب و كاهش خستگي را در پي داشته باشد. البته به نظر مي رسد در مورد ديگر مسائل خواب از جمله زمان به خواب رفتن، مدت خواب، تكرر بيدار شدن هاي شبانه و... تاثير چشمگيري نداشته باشد.

نحوه مصرف

براي بهره مندي از خواص سنبل الطيب، 2 تا 3 گرم از ريشه خشك آن را به مدت 5 تا 10 دقيقه در 15 سانتي ليتر آب جوش دم كرده و 30 دقيقه قبل از خواب ميل كنيد. در صورتي كه از ناراحتي هاي عصبي رنج مي بريد، اين دمنوش را تا 5 بار در روز استفاده نماييد. همچنين برخي منابع تاكيد مي كنند كه اغلب بايد مصرف گياه را به مدت 2 تا 4 هفته به خصوص در مورد بي خوابي مزمن ادامه داد. روش ديگر استفاده از سنبل الطيب اين است كه 100 گرم ريشه خشك آن را در 2 ليتر آب جوش دم كرده و در آب گرم حمام ريخت و پوست را ماساژ داد.

احتياط ها و موارد منع مصرف

به خاطر تاثير مسكن و آرام بخشي سنبل الطيب از رانندگي يا كار با دستگاه هاي خطرناك پس از مصرف اين گياه بپرهيزيد.

در صورت مصرف نادرست در بعضي افراد ممكن است باعث ناراحتي گوارشي خفيف و موقت شود. همچنين زياده روي در دوز توصيه شده مي توانند باعث خواب آلودگي گردد.

كودكان، خانم هاي باردار و شيرده نبايد از اين گياه استفاده كنند.

تاثيرات سنبل الطيب همراه با مصرف ديگر گياهان مسكن مانند بابونه، بادرنجبويه و... افزايش مي يابد.
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  معرفي ٥ گنج چرب Lady Empire 0 454 03-15-2014, 06:00 PM
Last Post: Lady EmpireUsers browsing this thread: 1 Guest(s)