Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
كيهان كلهر
#1
عصر روز جمعه ۲۳ آگوست/۱ شهریور، دو نوازنده و موسیقیدان نامی کُرد "کیهان کلهر" و "اردال ارزنجان" به دعوت وزارت فرهنگ و جوانان اقلیم کُردستان و با همکاری مدیران فستیوال مورگلند آلمان [Morgenland] در شهر سلیمانیه کنسرتی را برای اهل فرهنگ و موسیقی برگزار کردند.


این کنسرت در ادامه مجموعه کنسرتی بود که در شهرهای اربیل و دهوک تحت عنوان "فستیوال تابستانی اربیل" از سوی وزارت فرهنگ و جوانان اقلیم کُردستان و همچنین همکاری مدیریت فستیوال بین المللی موگلند آلمان برگزار شد.


غیر از کیهان کلهر هنرمندان و گروه های دیگری چون "ابراهیم کیوو نوازنده و خواننده ایزدی از غرب کُردستان، ارکستر ملی جوانان عراق" نیز در این فستیوال حضور خواهند داشت.


کیهان کلهر در پایان این کنسرت در گفتگوی کوتاهی با پایگاه خبری و تحلیلی روز ضمن ابراز خوشحالی از حضورش در کُردستان و استقبال مردم از کنسرت، ابراز امیدواری کرد که با برنامه ریزی مقامات مسئول در اقلیم کُردستان در آینده شاهد فعالیت های بزرگتر و کارهای بزرگتری در زمینه موسیقی کُردی باشیم.


کیهان کلهر در سال ۱۳۴۲ در خانواده‌ای کرمانشاهی و اهل موسیقی در تهران به دنیا آمده است. وی فعالیت های خود را در زمینه موسیقی از سن پنج سالگی آغاز کرده و در سن سیزده سالگی با ارکستر رادیو تلویزیون کرمانشاه شروع به همکاری می کند.


کلهر با بسیاری از اساتید و گروه های موسیقی در ایران و خارج از ایران همچون "شهرام ناظری، محمد رضا شجریان، حسین علی زاده، گروه دستان، گروه شیدا، شجاعت حسین خان نوازنده هندی سیتار، اردال ارزنجان استاد دیوان (باغلاما)، یویوما نوازنده چینی الاصل ویلنسل و تعداد بیشمار دیگری از هنرمندان و گروه های موسیقی همکاری داشته است. همچنین وی چهار بار نامزد دریافت جایزه گرمی شده است.


نام کیهان کلهر در محافل بین المللی موسیقی بیشتر با کوارتت کرونوس "Kronos Quartet" [جاده ابریشم]، یویوما و ارکستر فیلارمونیک نیویورک تنین انداز شد. در حال حاضر بسیاری از صاحبنظران در زمینه موسیقی بر این عقیده می باشند که وی جهانی ترین نوازند و موسیقی دان ایران می باشد.


متن گفتگوی کوتاه کیهان کلهر با پایگاه خبری و تحلیلی روز:


قبل از هر چیزی شما دوست دارید که این گفتگو با زبان کُردی باشد یا فارسی؟


کلهر: قطعا و یقینا دوست دارم که با زبان کُردی باشد.


چگونه بود که برای اجرای کنسرت به اقلیم کُردستان آمدید؟


متاسفانه ما کمی دیر به کُردستان آمدم، باید مثلا ۱۰ سال پیش می آمدم. مسئولان برگزاری فستیوال مورگلند [Morgenland] در آلمان کمک کردند که این فستیوال موسیقی [فستیوال تابستانی موسیقی اربیل] تشکیل شود و در همین راستا ما را هم دعوت کردند. تا دعوت شدیم قبول کردیم، چون سال ها بود که آرزو داشتم در سلیمانیه و هولیر برنامه اجرا کنم.


حال هوای کنسرت امروز شما در سلیمانیه چگونه بود، از حضور مردم راضی بودید؟


واقعا عالی بود، اولین بار است که در اینجا و در میان مردم خودم برنامه اجرا می کنم، واقعا حضورشان به من دلگرمی داد و بسیار خوشنودم کرد.


شما همراه با اردال ارزنجان که از کُردهای شمال کُردستان است بارها و در کشورهای مختلف به اجرای کنسرت پرداخته اید، شباهت موسیقی کُردی شمال و غرب کُردستان در چه چیزی است؟


یکی است، تنها کمی لهجه و نحوه نواختن متفاوت است. من تفاوت چندانی نمی بینم. مقام ها یکی است سبک موسیقایی در دو منطقه مشابه است. تنها چیزی که می توان اشاره کرد این است که مثلا توجه کنید اگر مردمانی در یک منطقه ساکن باشند و سالها در این منطقه زندگی کنند و در فاصله ای نچندان دور از آنها نیز مردمان دیگری باشند به دلیل کمی داد و ستد و همچنین دوری از هم نحوه سخن گفتن و لهجه ای متفاوت خواهند داشت، موسیقی کُردی هم دقیقا همچون زبان کُردی است با لهجه های گوناگونش، در غیر اینصورت در بنیان هیچ تفاوتی وجود ندارد.


به گفته بسیاری از صاحب نظران در زمینه موسیقی شیوه کمانچه نوازی شما تفاوت های بسیاری با کمانچه نوازی عرف در موسیقی رسمی دارد، اگر بتوان آنرا سبک نوینی قلمداد کرد آیا این سبک اسم و عنوان خاصی دارد؟


این دیگر مساله من نیست، کسی که می شنود باید برای آن نامی پیشنهاد دهد. حقیقتا تا کنون به این مساله فکر نکردم و دغدغه خاطری برای این موضوع نداشته ام، ولی امیدوارم در آینده جوانانی که پس از ما می آیند و در این سبک کار می کنند نام یا عنوانی درخور را برای این سبک تعیین کنند.


به عنوان یک استاد برجسته موسیقی کُردی و صاحب نظر در این زمینه آینده موسیقی کُردی را چگونه می بینید؟


موسیقی کُردی وجود داشته و دارد اما در این مملکت اقلیم کُردستان باید برنامه ریزی های خوبی صورت گیرد و بودجه هایی برای تقویت، نشر، آموزش و شناساندن آن در نظر گرفته شود. باید استادهای برجسته و کسانی که در این زمینه صاحب فکر و برنامه می باشند را دعوت کنند، به ضرس قاطع می توانم بگویم ما می توانیم کارهای بزرگتری کنیم.


آیا موسیقی کُردی این قابلیت را دارد که گسترده تر از وضع کنونیش شود؟


حتما، موسیقی کُردی در این خاک است باید در همین سرزمین به دنبال آن بود و اگر کمی بیشتر مورد توجه قرار گیرد نتایج بهتری خواهیم گرفت.
Reply
#2
امروز سوم آذر كيهان كلهر ٤٩ ساله شد .
[Image: dahasadu.jpg]


Sent from my iPhone using Tapatalk
Reply
#3
[Image: e3a5y3a5.jpg]


Sent from my iPhone using Tapatalk
Reply
Users browsing this thread: 1 Guest(s)