Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 1 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جاذبه های گردشگری کردستان
#1
زریوار


این تالاب مهم ترین جاذبه گردشگری استان کردستان می باشد و مهم ترین و کم نظیر ترین جاذبه آبی در باختر کشور محسوب می گردد. مریوان شهر زیبایی است، با مردمانی مهربان و مهمان نواز. وجود این تالاب زیبایی منطقه را دو چندان کرده و هر سال باعث جذب گردشگرانی از سراسر کشور و دنیا می شود.

[Image: %D8%B2%D8%B1%DB%8C%D8%A8%D8%A7%D8%B1_1.jpg]
موقعیت و مشخصات تالاب :
تالاب زریوار در فاصله 2-3 کیلومتری غرب مریوان قرار گرفته است. حوضه آبخیز رودخانه زریوار با مساحت 237 کیلومتر مربع در غرب استان کردستان بخشی ازحوضه نسبتا وسیع مریوان راتشکیل می دهد. پدیده جالب این حوضه، اکوسیستم آب شیرین دریاچه زریوار است که در نیمه غربی حوضه واقع شده است. زهکش اصلی حوضه، رودخانه زریوار است که از دو شاخه فرعی آب مریوان و آب زریوار تشکیل شده است. بارندگی و دما دراین حوضه در جهت عکس هم عمل نموده و به همین علت زمستان، مازاد آب فراوان و تابستان نیاز آبی شدید احساس میشود.

این تالاب در ارتفاع 1285 متری از سطح دریا واقع شده ، طول‌ دریاچه‌ شش‌ کیلومتر و عرض‌ آن‌ 1700 تا 3000 متر و عمق متوسطش حدود 3 متر است. مساحت‌ آن‌ حدود 720 هکتار است‌. حجم‌ آب‌ دریاچه‌ از 5/22 میلیون‌ متر مکعب‌ تا 5/47 میلیون‌ مترمکعب‌ در طول‌ سال‌ متغیر است‌. نکته قابل توجه در تشکیل این دریاچه وجود چشمه های آب شیرین در کف این دریاچه می باشد ، که تامین کننده آب این دریاچه می باشد و به این خاطر زریوار را بزرگترین چشمه آب شیرین جهان عنوان نموده اند.

[Image: %D8%B2%D8%B1%DB%8C%D8%A8%D8%A7%D8%B1_2.jpg]
نام و افسانه ای مربوط به پیدایش تالاب زریوار یا زریبار :
وجه تسمیه زریوار و زریبار که هر دو در منطقه متداول است، به واژه «زری» که در زبان کردی به معنای دریاچه است باز می گردد. پسوند «وار» و «بار» پسوند تشبیهی و زریوار یا زریبار به معنی دریاچه وار است. درباره این دریاچه افسانه های متعددی وجود دارد که مشهورترین آنها وجود شهری مدفون در زیر آبهای دریاچه است.

مردم منطقه معتقدند که در زمانهای بسیار دور در محل کنونی دریاچه شهری بنا بوده و پادشاهی ستمگر بر این شهر حکمرانی می کرده است. مردمی که از دست ظلم و ستم حاکم به تنگ آمده بودند، پیش مرد عارف و خداپرستی که دور از شهر زندگی می کرده می روند، تا آنها را از دست ظلم و ستم حاکم نجات بدهد. مرد عارف هم از خدا کمک می خواهد. به امر خدا از چشمه های زیر زمین آب فوران می کند، حاکم ستمگر و تمام شهر در زیر آب مدفون می شوند. فکر کردن به این که شهری در زیر دریاچه مدفون است، خیلی هیجان برانگیز است!

جاذبه های گردشگری :
دریاچه ی زریوار که هزاران سال است حیات و آبادانی را به مریوان سرسبز بخشیده است همواره نظاره گر این سرزمین حادثه خیز بوده و با شادی ها و دردهای جانکاه مردمانش شریک گشته و همچون میراثی ارزشمند بخش هایی از هویت و تاریخ ما را در دل خود حفظ کرده است.

چشمه های « اورامان ماتان» و «ژاورود» مریوان همراه با مناطق و مناظر طبیعی، نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند و به همراه «کوه تخت» (با 2820متر ارتفاع) در 32 کیلومتری جنوب مریوان و کوههای «کمانجرد» در «بندکوه»، از دیگر دیدنیهای بیمانند منطقه مریوان محسوب می شود. پوشش گیاهی این ناحیه مناظری شگفت انگیز و باشکوه دارند. از آنجا که تنوع اقلیمی همراه با سایر شرایط مناسب، از جاذبه های مهم در صنعت جهانگردی به شمار میرود و جهانگردان خواهان دمای مطلوب و مطبوعی (بیست و پنج- بیست و دو درجه سانتیگراد) هستند، استان کردستان به ویژه در فصول بهار و تابستان از این نظر بسیار مناسب و دارای توانایی های جهانگردی قابل توجهی می باشد. در فصل زمستان به علت شیرینی آب دریاچه و برودت هوا سطح دریاچه یخ می بندد و منظره بسایر زیبایی را به وجود می اورد

[Image: %D8%B2%D8%B1%DB%8C%D8%A8%D8%A7%D8%B1_3.jpg]
آسیب شناسی :تالاب زریوار در شهرستان مریوان، بهشت گمشده ای است که به دلیل مشکلات حاصل از جنگ تا همین اواخر زیاد مورد استقبال مسافران قرار نگرفته است. با احداث هتل بسیار زیبای زریوار و سایر اماکن اقامتی مناسب در کنار این دریاچه، آینده روشنی برای صنعت توریسم در این منطقه ایجاد شده است. از سوی دیگر مردمانی بسیار مهربان و مهمان نواز واقعا مسافران را مجذوب می کنند.با وجود مخالفت مسوولان محیط زیست کردستان با احداث کانال ارتباطی بین 2 رودخانه قزل چه سو و دریاچه زریوار که باعث نابودی این دریاچه طی 50 سال آینده می شود ، وزارت نیرو همچنان بر احداث این کانال اصرار می ورزد. دریاچه زریوار در حالى در مسیر نابودى قرار گرفته است که جزو منحصر به فردترین تالاب هاى ایران به شمار مى رود و به دلیل داشتن 37 گونه پرنده نادر و گیاهان مختلف از جمله میراث طبیعى ایران محسوب مى شود. به عقیده کارشناسان محیط زیست ، احداث این کانال باعث ورود رسوبات رودخانه قزل چه سو به دریاچه زریوار و کم شدن عمق این دریاچه خواهد شد و تابش آفتاب به سطح این دریاچه نیز باعث رشد گیاهان آبزى و نابودى آن طى 50 سال آینده مى شود. این در حالى است که برآورد کارشناسان عمر یک میلیون ساله این دریاچه در صورت طى روند طبیعى است.وزارت نیرو که پیش از این با همکارى مهندسان روسى ، دریاچه آرال را که یکى از زیباترین دریاچه هاى جهان بود به نابودى کشاند ، حالا قصد دارد دریاچه زریوار را که به لحاظ شرایط کیفى و کمى در سطح استانداردهاى مطرح کنوانسیون تالاب ها (رامسر ، 1971) قرار دارد و مى تواند در فهرست تالاب هاى بااهمیت بین المللى به ثبت برسد به سرنوشت دریاچه آرال دچار کند.وضعیت بهداشتی دریاچه اسفناک است. در تمام اطراف دریاچه یک سرویس بهداشتی مناسب پیدا نمی شود. مهمانانی که آمده اند تا از طبیعت بکر دریاچه استفاده کنند بی رحمانه شاخه درختان را می شکنند و از آن برای درست کردن آتش استفاده می کنند. وجود آشغال در جاهای مختلف هم باعث جمع شدن حشرات و ایجاد بوهای مزاحم شده است. قسمت های حاشیه دریاچه پر از نیزار و لای و لجن است و هر سال مقدار آن نسبت به سال قبل افزایش پیدا می کند و اگر همچنان کسی برای لای روبی آن اقدامی نکند، شاید در دراز مدت چیزی از دریاچه باقی نماند.
امیدواری :خیرالله مرادی، رئیس اداره کل محیط زیست استان کردستان، با اشاره به اقدامات حفاظتی این اداره برای حفاظت از این تالاب و ثبت آن در کنوانسیون بین‌المللی تالاب‌ها به خبرگزاری میراث فرهنگی گفت:«بیش از سه میلیارد تومان برای حفاظت از این تالاب هزینه و جلوی ریخته شدن فاضلاب شهری مریوان به حاشیه تالاب گرفته شده است. طبق برآورد ما این تالاب سالانه به‌طور مستقیم بیش از یک میلیارد تومان بهره‌ اقتصادی برای استان در بر دارد که بیش از 420 میلیون تومان آن از فروش ماهیان تالاب است. بیش از آنچه کنواسیون رامسر از ما خواسته است در حفاظت آن کوشش کرده‌ایم. هم‌اکنون تردد قایق‌های موتوری در تالاب ممنوع است. جلوی ساخت یک پارکینگ و یک شهرک صنعتی را هم که قرار بود کنار دریاچه ساخته شود هم گرفتیم و به‌جای آن به دنبال ساماندهی مجتمع‌های تفریحی اطراف دریاچه هستیم. ثبت این تالاب در کنواسیون بین‌المللی رامسر هیچ گونه مانعی را بر سر صیادی اهالی محلی ایجاد نمی‌کند و بین‌المللی شدن این تالاب می‌تواند در رونق اقتصادی و توریستی این منطقه بسیار موثر باشد.
[Image: %D8%B2%D8%B1%DB%8C%D8%A8%D8%A7%D8%B1_4.jpg]
[Image: %D8%B2%D8%B1%DB%8C%D8%A8%D8%A7%D8%B1_5.jpg]
پوشش گیاهی منطقه :میزان رطوبت و بارش مناسب باعث ایجاد جنگلهای انبوه بلوط و گونه های مختلف درختان جنگلی از جمله درختان افرا،خنجوک، مازو، گلابی وحشی، زبان گنجشک، گردو، سیب وحشی، پسته وحشی، زالزالک، آلبالوی جنگلی و بادام تلخ است. پوشش گیاهی این ناحیه مناظری شگفت انگیز و باشکوه دارند.

جانوران و پرندگان منطقه : از گونه های مهم حیات وحش این منطقه که با روند تخریب اکوسیستم زریوار در معرض خطر انقراض قرار می گیرند عبارتند از:
۱- سنجابک درختی(Dryomys nitedula
۲-هامستر طلایی(Mesocricetus auratus)
۳- ول حفار کردی (Ellobius luteseeus)۴- زردبر(Vormela peregusna)۵- راسو(Mustela nivalis۶- سمور سنگی (Martes fonia)۷- سیاه گوش (Lynx lynx)۸- حشره خور دندان سفید بزرگ (Crocidura russula)

علاوه بر این، جنگلهای کردستان برای شکار (البته به شیوه مجاز) یکی از مناطق عالی محسوب می شود؛ چنانکه در این استان 34 شکارگاه با گونه های مختلفی از نوع گراز، شغال، روباه، بز، قوچ، میش، خرس؛ و پرندگان شامل کبک، تیهو، قمری، بلدرچین، اردک، سرسبز، لک لک دارکوب، وجود دارد.


آبزیان تالاب :

از جمله ماهیها و آبزیان دریاچه می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

1- کپور معمولی (Common Carp)
2- کپور علفخوار (Grass Carp)
3- کپور نقره ای (Silver Carp)
4- سیاه ماهی (Capoeta Damascina)
5- آمور نما (Pseudorasbora parva)
6- شاه کولی (Chalcalburnus)
7- کاراس (Caras)
منبع: [URL="http://p30city.net/showthread.php?t=28965"]p30city[/URL]
Reply
#2
داش امیر در مورد جاذبه های گردشگری کردستان بیشتر مطلب بزار
فکر کنم بعد تابستون هفته ای 1 بار باید بیام کردستان
Reply
#3
یاشاسین کردستان.:big_smile:
مردم از بیکاری :khan74-67:
Reply
#4
بژی آذربایجان قارداش ! ( شمالی بودی که ! از ترکهای شمالی ؟ )
یه بار تو فروم گفتی ما آشوری هستیم رفتم تو پروفایلت دیدم زده انزلی حدس زدم رگ و ریشه ات برمیگرده به ترکها . یه بحثی بود ترکها در مورد آشوری ها داشتن مدرکشونم این بود که زبان آلتائی ( که یکیش ترکی هست ) التصاقیه آشوری هم التصاقیه پس هر دو یه رگ و ریشه دارن من قانع نشدم چون سرخپوستی هم التصاقیه با این حساب سرخپوست ها هم ترک نژادن برا من جغرافیای اون منطقه معیار بود خیلی هم بحث کردیم هیچ گروهی نتونست اون یکی رو قانع کنه چون اساسا هر دو گروه منافع نژادی داشتن
Reply
#5
امیر راجع به پا لنگ on هم بزار !
Reply
#6
آره آقا امیر ما اصالتا ترک خلخال هستیم ولی خانواده پدرم مقیم انزلی بودن:big_smile:. موضوع عاشوری بودن ماروهم از قدیم از زبون پدر وپدربزرگ و جدو.....شنیدیم:bad_smile:
مردم از بیکاری :khan74-67:
Reply
#7
زنده باشی برادرم . ترکی چش مائی ... همسایه های دیرینه هم هستیم
Reply
#8
پالنگان


این روستا علاوه بر داشتن معماری زیبا، دارای چشمه‌ها، آبشارها و طبیعتی سرشار از زیبایی منحصر به فرد در استان کردستان است و در کنار رودخانه‌ تنگی ور قرار گرفته که به رودخانه سیروان می پیوندد. رودخانه خروشان تنگی ور که از میان آبادی می‌گذرد آن را به دو قسمت تقسیم کرده است و خانه های روستا با سنگ و بیشترشان به صورت خشکه چینی ساخته شده است.
این ناحیه از مراکز مهم استان کردستان در دوره سلجوقی به بعد بوده است و قلعه پالنگان که مجاور روستا و در بالای کوه قرار دارد بیانگر این مطلب است. با توجه به بقایای مساجد، منازل قدیمی و باغ های زیبای این روستا به نظر می‌رسد که شالوده اصلی آن به دوره سامانی بازمی‌گردد. روستا دارای گورستان قدیمی است که چند سنگ قبر با خط کوفی مربوط به قرن ششم و هفتم در آن وجود دارد، اما از همه مهم‌تر بافت معماری پلکانی روستا است که دارای ارزش فراوان است.
روستای پالنگان افزون بر ۲۰ چشمه جوشان در دره تنگیور دارد که آب زلال و خنک خود را به رودخانه تنگی ور می‌ریزند و آبشارهای حاصل از ریزش آب این چشمه‌ها بسیار دیدنی است.
رودخانه تنگی ور که از میان آبادی می‌گذرد، بخش اعظم آب خود را از این چشمه‌ها که در فاصله ۷۰۰ تا ۸۰۰ متری جنوب شرقی آبادی قرار دارند تأمین می‌کند و از همین رو آب رودخانه بسیار گوارا و خوش طعم است. رودخانه تنگیور بعد از گذر از آبادی در حدود ۱۲۰ متری غرب پالنگان به رودخانه پرآب سیروان می پیوندد. به واسطه خصوصیات آب رودخانه تنگی ور و این چشمه‌ها، بزرگ‌ترین مجتمع‌های پرورش ماهی در کنار این روستا ساخته شده است که بیشتر گردشگران به علت تازگی و نوع ماهی‌ها و همچنین قیمت مناسب آن برای غذا و همچنین دستاورد سفر به پالنگان، اقدام به طبخ ماهی در محل می‌کنند و اهالی این روستا بخشی از مایحتاج خود را از این رودخانه تأمین می‌کنند. روستای پالنگان بسیار سرسبز و دارای آب و هوای بسیار مطلوب و دل انگیز در فصل‌های بهار، پائیز و زمستان است و از این لحاظ از دیدنی‌ترین نقاط استان کردستان به شمار می رود.
روستای پالنگان نزدیک به هزار نفر جمعیت دارد که مذهب اکثریت آنها سنی است و به لهجه اورامی صحبت می‌کنند. با این که پالنگان در یک منطقه کوهستانی قرار دارد اما به دلیل آسفالت بودن مسیر، در تمام طول سال امکان بازدید از این روستا وجود دارد. فعالیت یک واحد شیلات در کنار روستا نیز باعث شده تا بهترین خوراکی پذیرایی از گردشگران طبخ انواع ماهی باشد.
عمده محصولات تولیدی مردم این روستا، گندم، جو و انواع مواد لبنی است. گیوه بافی، جاجیم بافی و موج بافی از مهمترین صنایع دستی پالنگان محسوب می‌شود. همچنین کشک محلی، گیوه و روغن جزو سوغات پرطرفدار پالنگانی هاست.تابستان گرم و بهار معتدل پالنگان باعث شده که کوچ بهاری عشایر به ارتفاعات این روستا که با اجرای بسیاری از مراسم سنتی عشایر کرد مانند اجرای موسیقی گریان، چپله و سیاچمانه همراه است گردشگران زیادی را به این روستا جذب کند.

اسب سواری، گرزبازی، قل قلان و چاک چاک از بازیهای محلی پالنگان است که در ایام غیر کاری مانند پاییز و زمستان در اکثر کوچه‌ها و چشم اندازهای روستا برگزار می‌شود. پالنگان یکی از ۷ روستای هدف در گردشگری استان کردستان است که پس از انجام مطالعات کارشناسی بدون هیچ تغییری در بافت خود به روستای گردشگری تبدیل می‌شود.


در فاصله ۸۰۰ متری جنوب شرقی روستای پالنگان در دره تنگیور و در محل چشمه‌های پرآب، قلعه‌ای به نام قلعه پالنگان قرار دارد که آثار و بقایای اتاق‌ها، آتشکده‌ها و پل‌های قدیمی آن نمایان است.
Reply
#9
E-GYM Admin, post: 17109 Wrote:زنده باشی برادرم . ترکی چش مائی ... همسایه های دیرینه هم هستیم

مخلصیتم داداش:black_heart:
مردم از بیکاری :khan74-67:
Reply
#10
پالنگان ما 2ماه پیش رفتیم خیلی صفا داد جا همه بچه ها خالی ماهی کبابی همونجا خودشون درست میکردن ازشون گرفتیم خیلی خوشمزه بود:greedy:
Reply
#11
نوید رو جمعه قراره ببرم اونجا . یه ماهی کباب هم میدم کوفت کنه اما هوا خوب بشه منم میرم اهواز انتقام این چریدن هاشو میگیرم ! Confusedhocked:
به نظرت الان هوا گرم نیست برا پالنگان ؟ ببرم مریوان یا پالنگان بچرونمش ؟
Reply
#12
1 % فک کن بیای اهواز من تحویلت بگیرم !
خخخخخخخخخخخخخ
Reply


Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  تبریز، شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در 2018 King PDA 2 581 01-30-2016, 01:44 PM
Last Post: King PDAUsers browsing this thread: 1 Guest(s)