Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
انس به کجا می رود؟
#13
نظرسنجی این هفته کارشناسان بلومبرگ از روند بهای طلا


به نقل از بلومبرگ، در نظرسنجی این هفته از29تحلیلگر اقتصادی بلومبرگ،15نفر به افزایش،9نفر به کاهش و 5نفر به عدم تغییر قیمت جهانی طلا در هفته جاری رای دادند.

17 جولای سال جاری میلادی برنانکه رئیس بانک مرکزی آمریکا در گزارش خود از ادامه اجرای طرح محرکه اقتصادی خبر داد و بهای اونس جهانی طلا برای اولین بار طی سه هفته اخیر به بیش از 1300دلار افزایش یافت.

بر اساس این گزارش، از سال 2008میلادی که بانک مرکزی آمریکا بیش از دو میلیارد دلار نقدینگی به اقتصاد این کشور تزریق کرده قیمت جهانی طلا تا 70 درصد افزایش یافته است.

بر این اساس، قیمت جهانی طلا از آغاز سال 2013تاکنون 23درصد کاهش یافته و اکنون به 1297دلار رسیده است. بهای این فلز از سطح 1180 دلار در 28ژوئن سال جاری تا 9.4درصد رشد کرد و در 17جولای به 1300دلار افزایش یافت.

در حالی که خرید فیزیکی طلا در هند بواسطه محدودیتهای ایجاد شده توسط دولت برای واردات طلا کاهش یافته کارشناسان اقتصادی بارکلیز معتقدند میزان تقاضای خرید این فلز در چین و ژاپن افزایش خواهد یافت.

لازم به ذکر است که موسسه سوشیت جنرال طی گزارشی در 17جولای اعلام کرد چشم انداز قیمت جهانی طلا در کوتاه مدت به علت کاهش خرید فیزیکی این فلز، نزولی است
Reply
#14
[INDENT] سکه امامی

در حالی که هنوز شرایط بازار رنج از بین نرفته است و همچنان احتمال یک هفته دیگر بازار رنج وجود دارد ، علائمی از افزایش هیجان فروشندگی در بازار روئیت میشود ، که اگر این اتفاق زودتر از یک هفته شروع شود ، احتمالا هیجان اولیه بسیار بالا باشد ، بطوری که بازار را بهت زده نماید، ولی اگر هنوز یک هفته دیگر شرایط رنج بازار با کمی صعود قیمت همراه شود، وضعیت نرمال تری در بازار شاهد خواهیم بود.
با توجه به آنچه گفته شد ، شرایط فعلی بازار را تا زمان خروج از بازار رنج ممنوع المعامله میدانم ، و مهمترین سطح حمایتی قیمت را 1050 میدانم ، که اگر از دست برود احتمالا بازار هیجان ریزشی بسیار قدرتمندی را تجربه خواهد کرد.
همچنان مقاومت 1170 را بزرگترین مانع برای رشد قیمت میدانم و تاکید مجدد بر معامله نکردن در این بازار رنج دارم.

[URL="http://upload.boursebazan.ir/"][Image: 240.png][/URL]

خلاصه مطلب: به نظر میرسد که باید حدود یک هفته دیگر شرایط رنج بازار ادامه داشته باشد ، اما علائمی از هیجان فروشندگی بسیار قدرتمندی در بازار دیده میشود که میتواند شتاب ریزشی سنگینی را بر روی نمودار یادگار بگذارد ، لذا توجه شما را به حمایت سطح 1050 جلب میکنم ، که اگر از دست برود احتمالا این هیجان شروع خواهد شد ، و همچنان سایه سنگین مقاومت 1170 بزرگترین مانع رشد قیمت خواهد بود.
.
.
.

آنچه گذشت ....
همچنان که انتظار داشتم ، هفته گذشته بازار شرایط رنج خود را حفظ نمود و در شروع هفته جاری ، استارت ریزش قیمت را زد و از سد حمایتی 1050 گذشت و در اولین روز هفته تا 1012 هم پائین آمد که سطح مذکور مورد حمایت ار اس ای است

اما اکنون ...
در حالی که معاملات امروز دقیقا بر روی حمایت 1012 متوقف شد ، به نظر میرسد در آغاز ریزشی سنگین قرار داریم ، بطوری که انتظار دارم بازگشائی معاملات فردا زیر 1 میلیون تومان باشد ، که اگر این اتفاق رخ دهد ، قیمت با هیجان بسیار بالایی به ریزش ادامه خواهد داد بطوری که شاید نوسانات مثبت در بازار فقط یک آروز باشد
مکدی و ار اس ای همصدا شده اند و ریزش بازار را فریاد میزنند ، لذا به نظر میاد هرگونه پوزیشن خرید میتواند خطرناک باشد ، این در حالی است که تقریبا بسختی میتوان از تارگت ریزش پیش رو صحبت کرد و شاید قیمتهای 960 و 895 هزار تومان فقط ایستگاه های کوتاه مدتی برای قیمت باشد.

[URL="http://upload.boursebazan.ir/"][Image: 366.png][/URL]

خلاصه مطلب: آنچه از وضعیت مکدی و ار اس ای پیداست ، باید در انتظار افت شدید قیمت در روزهای آینده باشیم و بازگشایی قیمت فردا زیر 1 میلیون تومان میتواند تایید کننده مطلب حاضر باشد. در حالی که به سختی میتوان از تارگتهای ریزش صحبت کرد ، به نظر 960 و 895 میتواند توقف مقطعی در ریزش ایجاد کند.
ولی اگر قیمت قصد رشد داشته باشد مهمترین مقاومت پیش روی قیمت 1050 خواهد بود که تقریبا دور از ذهن است.

نوشته شده توسط Amo Hosian [/INDENT]
Reply
#15

بازارهای جهانی این هفته منتظر جلسات و گزارشات متفاوتی میباشد که میتواند طلا ، سهام و ... را تحت تاثیر قرار دهد

طلای جهانی امروز با رشد 41 دلاری تا 1339 دلار رشد کرد

[B]در جدول زیر زمان گزارشات و جلسات اقتصادی کشورهای مهم جهان و اهمیت انها درج شده که میتواند طلا را شدیدا نوسانی کند
[/B]
مواردی که با رنگ قرمز مشخص شده است از اهمیت بالایی در روند انس برخوردار است

[URL="http://tahlilfx.com/wp-content/uploads/2013/04/calendar.gif"][Image: calendar.gif][/URL]
Reply
#16
عیار طلا و قضیه طلای 14 عیار چیه؟

[SIZE=3]
خیلی ها منتظر طلای 14 عیار بودند مثلا کسانی که تازه ازدواج کرده بودند به علت عدم توانایی قادر به خرید طلا نیستند و اکثرا سوال میکنند که چی شد ؟؟؟؟؟؟؟/
[/SIZE]
عیار واحد اندازه‌گیری خلوص آلیاژهای طلا و دیگر فلزات گران‌بها است. عیار طلا معمولا از واحد کامل ۲۴ بیان می‌شود. برای مثال طلای ۲۴ عیار طلای خالص با حداقل ۹۹٬۹ درصد طلا، و طلای ۱۸ عیار از ۷۵ درصد طلا و ۲۵ درصد فلز دیگر تشکیل شده‌است.

عیار در کشورهای مختلف و عیار بین المللی چیه و چرا طلای 24 عیار تو بازار نیست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟طلای خالص با توجه به نرمی زیاد برای ساخت بیشتر وسایل مناسب نیست و به همین جهت بیشتر طلایی که در جواهرات به کار می‌رود، طلای خالص نیست. در کشورهای مختلف یک یا چند عیار برای طلاسازی مرسوم است. در ایران معمولاً از عیار ۱۸ استفاده می‌شود. عیار سکه‌ها معمولا بالاتر از عیار جواهرات است و گاهی از طلای خالص هم استفاده می‌شود. در ایران تمام انواع سکه‌های طلای بهار آزادی با عیار ۲۱٫۶ (۹۰٪) ضرب می‌شوند.

در زبان انگلیسی و دیگر زبان‌های اروپایی عیار را قیراط با حرف اختصاری k می‌نامند که این قیراط را نباید با قیراط که یک واحد وزن برای اندازه‌گیری وزن جواهرات است اشتباه گرفت. هر قیراط ۲۰۰ میلی‌گرم (۰٬۲ گرم) وزن دارد.

[TABLE="class: cms_table_cms_table_Wikitable"]
[TR]
[TH]منطقه
[/TH]
[TH]عیار مرسوم[/TH]
[/TR]
[TR]
[TD]کشورهای عربی، چین، هنگ کنگ، تایوان[/TD]
[TD]۲۴ عیار - حداقل ۹۹٪[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]کشورهای عربی، هند، بنگلادش، پاکستان، سری لانکا[/TD]
[TD]۲۲ عیار (۹۱٫۶٪)[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]کشورهای عربی، منطقه خلیج فارس، ایران[/TD]
[TD]۲۱ عیار (۸۷٫۵٪) - ۱۸ عیار (۷۵٪)[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]اروپا (جنوب اروپا، پرتغال)[/TD]
[TD]۱۹٫۲ عیار (۸۰٪)[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]جنوب اروپا، منطقه مدیترانه[/TD]
[TD]۱۸ عیار (۷۵٪)[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]اروپا (شمال اروپا، آلمان)[/TD]
[TD]۸ تا ۱۸ عیار (۳۳٬۳٪ تا ۷۵٪)[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]روسیه، شوروی سابق[/TD]
[TD]۹ عیار و ۱۴ عیار قدیم (۵۸۳ از هزار) و جدید (۵۸۵ از هزار)[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]بریتانیا[/TD]
[TD]۹ تا ۲۲ عیار (۳۷٫۵٪ تا ۹۱٫۶٪)[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]ایالات متحده[/TD]
[TD]۱۰ تا ۱۸ عیار (۴۱٫۷٪ تا ۷۵٪)[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


پشت پردا طلای 14 عیار چیه ؟؟این طرح به سود بازار طلا هست یا نه؟...


نیمه دوم سال 91، خبر ورود طلا با عیار پایین‌تر، بازار طلا را ملتهب کرد. خبر مبنی بر این بود که دولت تصمیم به عرضه‌ طلا با عیار ۹، ۱۲ و ۱۴ گرمی در بازار کرده است.

طلا با عیار کم‌تر از ۱۸ به هیچ وجه در بازار توزیع نخواهد شد اکنون به نظر من و اکثر طلا فروش ها پشت پرده‌ تلاش برای پایین کشاندن عیار طلا، برخی از انجمن‌ها بوده‌اند. به نظر می‌رسد که پیشنهاد اصلی از سوی کارخانه‌ها و انجمن‌ه سازنده‌ طلا بوده که در نظر داشتند تا با پایین آوردن عیار طلا سود بیش‌تری کسب کنند.

طلاسازان برای یک کیلو کار ۵ میلیون دستمزد می‌گیرند اما اگر طلای ۱۸ عیار به طلای ۱۴ عیار تبدیل شود، نزدیک به ۸ میلیون تومان سود خواهند داشت.

نکته مهم اینه که این طرح حدودا 3 سال پیش نیز مطرح شده بود که با مخالفت طلا فروش ها مواجه گردید.

ایا ان طرح برای جامعه ما خوبه یا نه ( نظر شخصی)!!!!!!!!!!!کاهش عیار طلا لطمه شدیدی به خرید و فروش آن وارد کرده و راه را برای خلافکارهایی که طلاهایی با عیار 9 و 10 را به جای 14 عیار به مردم می فروشند، باز می کند. به نظر من با ورود طلای 14 عیار به بازار کنترل از دست خارج می‌شود و دیگر هیچ کسی خریدار طلا نخواهد بود.

دوستان از آنجایی که عیار 18 در خاورمیانه کمترین عیار به حساب می آید، پایین آوردن عیار طلای ایران تا مقیاس 14، می تواند اعتبار طلای ایران را در منطقه از بین ببرد و روی صادرات آن سایه بیندازد


روش شناخت طلا برای مردمی که شناخت ندارند :یکی از زوشهای شناخت طلا را به دوستان میگم تا در خرید طلا دقت کنند روی قسمتی از فلز مشکوک به طلا را کمی سوهان میکشیم تا چنانچه فلز آبکاری شده است، لایه آبکاری شده از بین برود. سپس در محل سوهان زده شده یک قطره تیز آب عیار شده می زنیم، هیچ اثری برروی آن ندارد و این نشان می دهد که فلز طلا بوده و هم عیار و یا بالاتر از تیزآب می باشد (توجه: فلزی روی و کرم در برابر تیزآب واکنش نمی دهد که بر اساس رنگ و خصوصیت فیزیکی و شیمیایی قابل شناخت هستند.)

محل مربوطه به روی فلز بر اثر آب سیاه می شود که هر چه سیاهی بیشتر باشد نشان دهندة آن است که فلز طلا با عیار پایینتر از عیار تیزآب می باشد.

براثر ریختن تیز آب محل به رنگ سبز به جوش می آید و بعد از پاک کردن تیز آب با یک دستمال محل براق می شود. در این حالت فلز مربوطه طلا نبوده و مقطع براق شده رنگ اصلی فلز را نشان می دهد.

نکته مهــــــــــــــــــــم : ضرورت دارد طلاهایی که از قبل عیار آنها مشخص باشد، داشته باشیم (عیارهای مختلف) و هنگامی که یک طلا مشخص شد در کنار آن طلایی را که قبلاً مشخص دارد روی سنگ محک میکشیم و سپس با مقایسة رنگ آنها می توان عیار طلا را مشخص نمود.
Reply
#17
سوال 1. نرخ دلار چگونه تعیین میشه و به چه معنی هست؟

منظور از قیمت دلار ، مقدار ریالی هست که برابری میکنه با ارزش یک دلارامریکا ، قیمت دلار به پارامتر های زیادی بستگی داره از جمله عوامل اقتصادی،اجتماعی،سیاسی ، اولویت های بانک مرکزی و دولت و عرضه و تقاضا بازار. با تغییرات هریک از این عوامل نرخ دلار تغییر پیدا میکنه.

سوال 2. چرا وقتی دلار بالا میره بقیه ارزها هم قیمتشون افزایش پیدا میکنه؟

در این مواقع این دلار نیست که بالا میره در واقع ریال داره ارزشش رو از دست میده و در نتیجه ارزش ارز های مختلف از جمله دلار نسبت به ریال افزایش پیدا میکنه ولی درکل در جهان وقتی دلار میره بالا یورو کاهش پیدا میکنه ولی ایران فرق داره

سوال 3. چرا وقتی طلای جهانی بالا میره سکه هم قیمتش بیشتر میشه؟

ارزش طلا در سراسر دنیا وابسته به ارزش جهانی طلاست و به همین دلیل با بالا رفتن ارزش طلا جهانی قیمت سکه هم افزایش پیدا میکنه البته تو ایران 2 ساله که انس تاثیر زیادی نداره مثلا امروز انس رفت بالا ولی سکه با دلار اومد پایین امروز سکه تا 1.020.000 تومان هم معامله شده بود یهو رفت تا 1.027.000 تومان

دلار هم امد زیر 3100 ولی اخر وقت 3110 تومان
هم معامله شد

[B] سوال 4. چرا با بالا رفتن دلار قیمت سکه بیشتر میشه؟ [/B]

قیمت سکه وابسته به قیمت طلای جهانی هست و قیمت طلای جهانی بر اساس دلار تعیین میشه بنابراین با افزایش قیمت دلار ، قیمت سکه هم افزایش پیدا میکنه

[B] سوال 5. طلای جهانی چه طور ارزش گذاری میشه ؟

عوامل بسیاری بر روی ارزش گذاری طلا نقش دارند اما به طور خلاصه ارزش طلای جهانی در واقع بر اساس میزان عرضه و تقاضای بازار واقتصاد جهانی تعیین میشه ، معمولا دلار به عنوان یک واحد پول جهانی رقیبی برای طلاست و هرگاه که ارزش و اعتبار دلار کاسته می شود شاهد افزایش ارزش طلا هستیم.

[/B][B] سوال 6. مثقال و مظنه که شما درج میکنید چیه؟

مثقال یک واحد وزنی برابر با 4.6875 گرم هست و معمولا از این واحد برای خرید و فروش عمده ی طلای خام در داخل کشور استفاده میشه. مظنه اصطلاحا به ارزش یک مثقال طلا 17 عیار گفته میشه

[/B][B] سوال 7. هر انس طلا به چی میگن؟

اونس واحدی برای اندازه گیری وزن مواد می باشد. برای اندازه گیری وزن فلزات گرانبها از قبیل طلا، نقرهو... از واحد troy ounce استفاده می گردد که معادل ۳۱.۱۰۳۴۷۶۸ گرم می باشد.

[/B][B] سوال 8. عیار اصلا یعنی چی؟

عیار طلا یعنی میزان خلوص طلا در وزن معین.عیار طلا معمولا بدین صورت محاسبه میشه که خالص ترین طلا دارای عیار 24 است و از هر 1000 واحد آن 999.9 واحد طلا ست. برای بدست آوردن میزان خلوص عیار های دیگر کافیه عیار طلا را در عدد66.41 ضرب کنید.در ایران سکه بهار آزادی دارای عیار 21.6 است و طلای رایج برای خرید و فروش عیار 17 و 18 دارند

[/B][B] سوال 9. آیا پیلاتین همان طلای سفیده قیمت طلا سفید چنده؟

خیر پلاتین فلزی دیگرست و وزن خالص آن سنگینتر از طلا می باشد وعلامت اختصاری آن (pt) است. تفاوتش با طلای سفید اینه که طلای سفید در اثر حرارت دیدن سیاه می شود، ولی پلاتین سیاه نمی شود.

[/B][B] سوال 10. چرا ارزش سکه معمولا بیشتر از همان میزان طلاست؟

چون طلایی که معمولا به خرید و فروش میرسد و برای زیور آلات به کار می رود عیار 18 داره اما عیار طلای موجود در سکه 21.6 است.دلایل دیگری هم مثل عرضه و تقاضا و حق ضرب معمولا در این تفاوت قیمت نقش دارند.

[/B][B] سوال 11. هر سکه بهار آزادی چند گرم هست؟

سکه بهار آزادی دارای وزن ۸٫۱۳۵۹۸ گرم طلای 21.6 عیار است

[/B][B] سوال 12. سکه طرح قدیم و طرح جدید به چه نوع سکه ای گفته میشود؟

به سکه های طلای ضرب شده از سال 1358 تا 1370 سکه طرح قدیم گفته می شود و به سکه های سال 1370 تا کنون طرح جدید گفته میشود.سکه های طرح قدیم و طرح جدید در ظاهر نیز با هم تفاوت دارند و به راحتی قابل تشخصی هستند

[/B][B] سوال 13. چرا در موقع خرید زیورآلات ،هزینه ی بیشتری برای هر گرم طلا، نسبت به نرخ اعلام شده برای هر گرم طلای 18 محاسبه میشه؟

معمولا علاوه بر قیمت طلای خام هزینه های ساخت،سود فروشنده و ارزش افزوده اضافه میشه و به همین دلیل در موقع خرید زیورآلات قیمت بالاتری به ازای هر گرم اعلام میشه [/B]
Reply
#18
[INDENT] با توجه به اينکه الگوي سر و شانه سقف در انتهاي يک روند صعودي تشکيل ميشود و در اين شکل در انتهاي روند نزولي است ، اين الگو چه نام دارد و چگونه تفسير مي شود ؟


نمودار 30 روزه طلا

[Image: gold_30_day_o_usd.png] [/INDENT]
Reply
#19
[Image: gold_3d_o_USD.png?0.42027580086141825]
Reply
#20
طلا جهانی از نظر تکنیکال :


[Image: gold.gif]

بازار جهانی تا دقایقی دیگر بسته خواهد شد و اکنون 35 بامداد مورخه 13 مهر ماه 92 در حدود 1311 دلار مبادله میشود

مقاومت مهم و پش رو 1315 دلار میباشد که در صورت عبور احتمال صعود تا 1323 و بعد از ان 1336 دلار میباشد

1336 مقاومت مهمی میباشد که چند روز پیش هم با برخورد به این عدد تقریبا 40 دلار ریزش کرد ...........

اما حمایت مهم طلا 1305 دلار میباشد در صورت شکست حمایت 1293 دلاری را خواهیم داشت و شکست با قدرت تا 1268 دلار اصلاح حواهد شد

نکته مهم و نظر شخصی :
اگر دولت آمریکا نتواند خود را از این موضوع بودجه خود را حل کند و از این مخمصه لجبازی بین احزاب نجات دهد ،افت ارزش دلار و همچنین افزایش قیمت طلا در آینده نزدیک وجود دارد
Reply
#21
آقا محسن پیشنهاد میکنی بخریم یا ن.انگاری اینجا با این نتیجه میشه رسید که میره بالا.من که ی بار خریدم چ درد وحشتناکی داش گرمی 140 هزار!هنوز جاش درد داره
اما حالا چی
گاهی برای کشـیدنِ فـریـاد

هـزاران پیکـاســو هـم کـافـی نیسـت . . .
Reply
#22
از نظر تکنیکال روند کوتاه مدتیش شاید صعودی باشه ولی روند بلند مدتیش نزولیه دوباره به کانال 1000 سلام میکنه
Reply
#23
[SIZE=3]عوامل تأثیرگذار بر قیمت جهانی فلزات گران‌بها و طلا : نقش امریکا در گرانی طلای جهانی

[/SIZE]
قیمت جهانی طلا به چه عواملی بستگی دارد؟؟؟؟؟
سیاست اقتصادی آمریکا و اروپا چه تأثیری بر قیمت طلای جهانی دارد؟؟؟؟؟؟؟؟
روند قیمتی فلزات گران‌بها در آتی چگونه خواهد بود؟؟؟؟؟؟
علت افزایش قیمت فلزات گران‌بها در طی سال‌های گذشته و به خصوص از سال 2008 تا کنون چیست؟؟؟
علت کاهش آن در طی سال 2013 چه عواملی بوده است؟؟؟؟؟؟

تحولات اقتصاد کلان، نقش اساسی بر روند قیمت فلزات گران‌بها دارد. بنابراین در اقتصاد، عواملی (چه عوامل سیاسی و چه اقتصادی)، که باعث خوش‌بینی سرمایه‌گذاران نسبت به بخش واقعی اقتصاد می‌شود، سرمایه را از بخش سوداگری و بورس‌بازی به بخش واقعی اقتصاد سوق خواهد داد و باعث کاهش تقاضا و کاهش قیمت در بازارهای غیرتولیدی و افزایش اشتغال و تولید در بخش واقعی اقتصاد می‌شود.

بنابراین در کنار سایر تحولات سیاسی و اقتصادی در سطح داخلی و بین‌المللی، هر گونه تغییر نگرش در سطح بین‌الملل نسبت به سیاست‌های پولی، که باعث اطمینان‌بخشی در اقتصاد شود، نقش مهمی در شکل‌گیری انتظارات مثبت نسبت به فعالیت‌های سرمایه-گذاری در سطح بین‌المللی در بخش واقعی اقتصاد دارد و با انتقال منابع مالی به بخش واقعی اقتصاد، می‌تواند در کاهش قیمت فلزات گران‌بها در زمان آتی نقش داشته باشد.


با توجه به تحولاتی که طی سال‌های اخیر در بازار فلزات گران‌بها و به خصوص طلا اتفاق افتاده و باعث شده است که در طول سال‌های 1971 تا 2012، قیمت هر انس طلا روند افزایشی داشته باشد، به طوری که هر انس طلا از 35 دلار در آگوست 1971 به 1600 دلار در سال 2012 رسیده و بعد از آن طی سال 2013 قیمت هر انس طلا روند کاهشی خود را طی کرده است، به طوری که قیمت هر انس طلا در اول اکتبر 2013 به 1293 دلار کاهش یافت،

این سؤالات مطرح می‌شود که اولاً قیمت جهانی طلا به چه عواملی بستگی دارد؟ ثانیاً سیاست اقتصادی آمریکا و اروپا چه تأثیری بر قیمت طلای جهانی دارد؟ ثالثاً روند قیمتی فلزات گران‌بها در آتی چگونه خواهد بود؟


بنابراین در ادامه، قبل از پرداختن به سؤالات مطرح‌شده، باید به این دو سؤال‌ جواب داده شود که اولاً علت افزایش قیمت فلزات گران‌بها در طی سال‌های گذشته و به خصوص از سال 2008 تا کنون چیست؟ ثانیاً علت کاهش آن در طی سال 2013 چه عواملی بوده است؟

تحلیل‌گران اقتصادی معتقدند که روند قیمت فلزات گران‌بها، به خصوص طلا، به تحولات اقتصاد کلان بستگی دارد. مهم‌ترین عواملی که در‌‌ روند افزایشی قیمت طلا در سال‌های قبل، به خصوص از سال 2008 تا 2012 نقش داشته‌اند، عبارت‌اند از:

بحران‌های اقتصادی آمریکا و بدتر شدن وضعیت اقتصادی جهان :


با وقوع حادثه‌ی 11 سپتامبر در سال 2001، بحران اقتصادی در آمریکا شروع شد و زمینه‌های بحران مالی 2008 آمریکا فراهم گردید. به دنبال وقوع حادثه‌ی 11 سپتامبر 2001، بازار آمریکا مستعد رکود اقتصادی شد و به ‌علت نااطمینانی به آینده‌ی اقتصاد آمریکا و پیش‌بینی رکود، بازارهای مالی این کشور با پدیده‌ی خروج نقدینگی روبه‌رو شدند.

فدرال رزرو (Federal Reserve) برای به حداقل رساندن اثر منفی رکود، سیاست‌های انبساطی پولی را به ‌کار گرفت و در دوره‌ی سه‌ساله (2000 تا 2003)، نرخ بهره را از 5/6 درصد به 1 درصد کاهش داد تا از این طریق، سرمایه‌گذاری را به منظور مقابله با اثرهای منفی رکود حاصل از ترکیدن حباب‌های قیمتی بازار سهام، افزایش دهد؛ اما با ترکیدن حباب قیمتی بازار سهام، بازدهی بازارهای سهام و اوراق قرضه کاهش یافت و باعث خروج نقدینگی از این بخش شد.

با ادامه یافتن روند رکودی در اقتصاد آمریکا، بخشی از این نقدینگی وارد بازار فلزات گران‌بها شد. این امر باعث افزایش تقاضای طلا در بازار جهانی و افزایش قیمت آن شد.


تورم ناشی از به‌کارگیری سیاست‌های انبساطی پولی بانک‌های مرکزی


بانک مرکزی آمریکا با افزایش حجم نقدینگی و تزریق آن به نظام مالی، عامل تأثیرگذار دوم بر افزایش قیمت فلزات گران‌بها و طلا بوده است.

بنابراین سیاست انبساطی پولی و کاهش نرخ بهره در دوره‌ی سال‌های 2000 تا 2003، اثر بسیار فراوانی در افزایش تقاضای وام‌های ارزان‌قیمت از سوی اقشار کم‌درآمد داشته و باعث شده است تا نظام مالی در آمریکا از قدرت خلق پول اعتباری خود بیش از پیش استفاده کند

به طوری که در روند تحولات اقتصادی بعد از سال‌های 2008، خلق اعتبارات بانکی و به‌کارگیری سیاست‌های انبساطی پولی توسط سیاست‌گذاران پولی و مالی آمریکا، منجر به افزایش سطح قیمت‌ها و ایجاد نااطمینانی در اقتصاد جهانی شد و زمینه را برای فعالیت‌های سوداگری فراهم کرد.

بنابراین اگرچه قیمت هر انس طلا در سال 2008 کمتر از 800 دلار بود، اما در طول چهار سال، با شکل‌گیری فعالیت‌های سوداگری و افزایش تقاضا برای فلزات گران‌بها، باعث شد تا قیمت هر انس طلا در سال 2012 به 1600 دلار برسد.

این رشد شدید در قیمت هر انس طلا و در کنار آن، افزایش ناگهانی قیمت دلار در بازار داخلی، باعث افزایش شدید قیمت سکه در ایران نیز شد. آنچه طی چند ماه‌ اخیر در بازار فلزات گران‌بها اتفاق افتاده بیانگر این است که قیمت هر انس طلا، در مرحله‌ی اول به 1253 دلار کاهش یافته و طی روزهای اخیر، قیمت هر اونس طلا به 1296 دلار رسیده است.

البته علت کاهش قیمت‌ فلزات گران‌بها در ایران، علاوه بر ریشه‌های خارجی، ریشه‌ی داخلی نیز دارد؛ زیرا بهبود شرایط اقتصادی و رونق بیشتر بازارهای تولیدی، جایگاه بازار فلزات قیمتی را کساد می‌کند و دارندگان این گونه فلزات گران‌بها، برای خارج کردن اموالشان از این بازار، به صورت گسترده به سمت فروش می‌روند.

بنابراین انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران و انتظارات مربوط به بهبود شرایط اقتصادی، در کنار کاهش قیمت جهانی طلا، در کاهش قیمت فلزات گران‌بها بی‌تأثیر نبوده و حتی باعث افزایش ارزش پول ملی نیز شده است.


بحران بدهی دولت آمریکا و کشورهای منطقه‌ی یورو و ژاپن


نکته مهم : افزایش بدهی دولت آمریکا و گذشتن از مرز شانزده تریلیون دلار و نگرانی‌هایی که نسبت به کاهش ارزش دلار در دنیا به وجود آمد، در کنار بحران بدهی اروپا (به خصوص کشورهای منطقه‌ی یورو) که با گزارش‌های رتبه‌های اعتباری منفی در یونان و اسپانیا و افزایش نگرانی‌ها در مورد عمق مشکلات بدهی‌ها در منطقه‌ی یورو، باعث افزایش مداوم تقاضای فلزات گران‌بها و طلا گردید و باعث شد که بازار فلزات گران‌بها به مکانی امن برای دارایی‌های سرمایه‌گذاران تبدیل شود و قیمت جهانی فلزات گران‌بها افزایش یابد.

بنابراین افزایش نگرانی‌های بین‌المللی نسبت به بدهی‌های آمریکا، به عنوان کشوری که دارای بزرگ-ترین اقتصاد در دنیاست که تولید ناخالص داخلی نزدیک به پانزده تریلیون دلار دارد، باعث کاهش ارزش دلار و افزایش تقاضای جهانی نسبت به خرید طلا می‌شود.


افزایش تقاضای طلای هند و چین


بر اساس گزارش ماه آوریل 2011 شورای جهانی طلا (WGC)، چین با دارا بودن 1054 تن طلا، ششمین دارنده‌ی ذخایر بزرگ طلای جهان محسوب می‌شود. همچنین واردات طلای هند در سه‌ماهه‌ی دوم سال 2011، به بیش از 267 تن رسیده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، بیش از شصت درصد رشد داشته است. بنابراین افزایش تقاضای طلای هند و چین طی سال‌های قبل از 2012 باعث افزایش قیمت طلا در جهان شده است.

ورود بانک مرکزی کشورها به بازار طلا


در دوره‌ای که نگرانی‌های بین‌المللی در مورد وضعیت بد اقتصادی در جهان، افزایش بدهی دولت‌ها و نااطمینانی حاصل‌شده از تورم، افزایش می‌یابد، بانک‌های مرکزی به خریداران طلا تبدیل شده‌اند.

شورای جهانی طلا (WGC) در گزارش سال 2011 خود اعلام کرده است که بانک مرکزی کشورهای مختلف جهان در پنج‌ماهه‌ی نخست سال 2011، معادل 155 تن طلا، به ارزش 18/8 میلیارد دلار، خریداری کرده‌اند که این رقم از کل طلای خریداری‌شده در سال 2010 بیشتر بوده است.

مؤسسه‌ی اچ‌اس‌بی‌سی بر این باور است که ورود بانک‌های مرکزی جهان به بازار طلا، عامل مهمی در افزایش قیمت جهانی این فلز گران‌بها بوده است.

علل کاهش قیمت فلزات گران‌بها و طلا


بعد از افزایش قیمت طلا طی چندین سال متوالی، که باعث شد قیمت هر انس طلا به مرز 1600 دلار نیز برسد، انتشار گزارش‌های فدرال‌رزرو در مورد بهبود شاخص‌های اقتصادی در آمریکا، عرضه‌ی اوراق مشارکت در بانک‌ها و مؤسسات مالی سرمایه‌گذاری در عرصه‌ی بین‌المللی و گزارش بهبود شرایط اشتغال در آمریکا و کاهش تقاضای واردات طلا به وسیله‌ی هند و چین، از جمله عوامل اصلی کاهش ارزش جهانی طلا در سال 2013 به حساب می‌آید؛

زیرا عواملی که باعث خوش‌بینی سرمایه‌گذاران نسبت به بخش واقعی اقتصاد می‌شود، سرمایه را از بخش سوداگری به بخش واقعی سوق خواهد داد و باعث کاهش تقاضا و کاهش قیمت در بازارهای غیرتولیدی می‌شود.

در سال 2012 میلادی، بانک‌های مرکزی جهان بیش از 535 تن طلا خریداری کرده‌اند که این رقم نسبت به سال 2011 بیش از 17 درصد رشد داشته است. آمارهای رسمی منتشرشده در ماه‌های نخست 2013 میلادی نشان‌دهنده‌ی کاهش تقاضا برای خرید طلا از سوی بانک‌های مرکزی جهان است.

بنابراین با توجه به اینکه با شکل‌گیری بحران اقتصادی و مالی در آمریکا از 2001 تا 2008، اعمال سیاست‌های انبساطی پولی به منظور کاهش تبعات رکود، نقش مهمی در افزایش قیمت‌های چند سال اخیر فلزات گران‌بها داشت، هر گونه تغییر در عوامل ذکرشده می‌تواند نقش مهمی در کنار سایر شرایط سیاسی و اقتصادی بین‌المللی در افزایش یا کاهش قیمت فلزات گران‌بها، به خصوص طلا، چه در زمان حال و چه در زمان آتی، داشته باشد.

روند تحولات قیمتی فلزات گران‌بها در آینده :


دو دیدگاه‌ مختلف در مورد روند تحولات قیمتی بازار فلزات گران‌بها در آینده وجود دارد:

1. در میان حامیان افزایش قیمت‌ها در این بازار، برخی معتقدند قیمت طلا به نرخ سابق 1600 دلار در هر اونس بازخواهد گشت. این دسته از کارشناسان ادامه‌ی اجرای سیاست‌های انبساطی پولی از سوی فدرال‌رزرو آمریکا را عامل اصلی افزایش قیمت طلا در آینده عنوان می‌کنند.

2. اما در مقابل، برخی کارشناسان کاهش رشد اقتصادی آمریکا و کاهش نگرانی‌ها نسبت به وضعیت سیاسی خاور‌میانه و کره‌ی شمالی را مجموعه‌ی عواملی می‌دانند که باعث کاهش قیمت طلا خواهد شد. به علاوه، افزایش نگرانی‌ها نسبت به پایان زودهنگام برنامه‌ی محرک پولی آمریکا به عنوان طرح محرکه‌ی اقتصادی آمریکا تا اواسط سال 2014 و کاهش رشد اقتصادی چین، موجب کاهش شدید قیمت طلا در هفته‌های اخیر شده است.

همچنین هم‌زمان شدن موارد مذکور با تسویه‌حساب‌های بورس‌بازان بین‌المللی، تسویه‌حساب‌های بانک‌ها با صندوق‌ها، بانک‌ها با بورس‌ها و بانک‌ها با بانک‌ها در سطح بین‌المللی، بر کاهش شدید قیمت‌های جهانی طلا دامن زده است.


موسسه‌ی «HSBC» با توجه به پایان قریب‌الوقوع طرح محرکه‌ی اقتصادی آمریکا و کاهش رشد اقتصادی چین، پیش‌بینی خود از بهای طلا در سال 2013 و 2014 را کاهش داده است.

تام کندال، دبیر بخش فلزات گران‌بهای مؤسسه‌ی کردیت سوییس، تأکید کرده است که با توجه به روند نزولی قیمت طلا و سایر فلزات گران‌بها در بازارهای بین‌المللی، احتمال افت شدید قیمت طلا به سطح پیش از سال 2008 میلادی وجود دارد. وی در ادامه تصریح کرده است که با توجه به تصمیم احتمالی فدرال‌رزرو آمریکا برای متوقف کردن برنامه‌ی محرک پولی تا اواسط سال 2014 میلادی، قیمت جهانی طلا نیز به زودی به سطح قیمت‌های پیش از آغاز اجرای سیاست‌های انبساطی پولی در آمریکا بازخواهد گشت
Reply
#24
[Image: gold_1_year_o_usd.png?0.6152186617255211]
Reply
Users browsing this thread: 1 Guest(s)