Thread Rating:
 • 2 Vote(s) - 1.5 Average
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
آناتومی شانه
#1
آناتومی شانهشانه ساختار پیچیده ایست که موجب اتصال اندام فوقانی به تنه می‌شود. گرچه از شانه به عنوان یک مفصل یاد می‌کنند، ساختمان آن در واقع متشکل از چهار مفصل است.
شانه بیشترین دامنه حرکت را در بین مفاصل بدن دارد. این مفصل در هر جهتی می‌چرخد و به شما اجازه می‌دهد دست خود را در هر جهتی که مایل باشید حرکت دهید.
شایع‌ترین علل مراجعه افراد به علت مشکلات شانه به پزشک، درد، تورم، خشکی و محدودیت حرکتی است.
در مقالات مبحث شانه سعی می‌شود مشکلات اختصاصی این قسمت از بدن از لحاظ ارتوپدی بررسی شود.
با اشاره به هر سربرگ می‌توانید به صفحه مربوطه بروید.

کلیه مقالات این بخش نوشته دکتر مهرداد منصوری است .
Reply
#2
آناتومی شانه - کلیات

شانه یکی از پیچیده ترین مفاصل بدن و یک شاهکار مهندسی است.
 • شانه موجب اتصال اندام فوقانی به تنه است. شانه یک مفصل نیست بلکه ساختار پیچیده ای متشکل از چهار مفصل است.
 • شانه بیشترین دامنه حرکت را در بین مفاصل بدن دارد. مفصل شانه در هر جهتی میچرخد و به شما اجازه میدهد دست خود را در هر جهتی که مایل باشید حرکت دهید. البته همین دامنه حرکتی زیاد مشکلات بالقوه ای را هم برای آن بوجود میاورد.
 • برای حرکت شانه در هر جهتی باید عضلات خاصی با هماهنگی کامل با یکدیگر حرکت کنند.
 • شانه برای اینکه بتواند دامنه حرکتی زیادی داشته باشد باید برای حرکت کردن آزاد باشد پس باید ذاتا ناپایدار باشد. با این حال رباط ها و عضلات اطراف شانه اجازه نمیدهند تا استخوان های آن از هم جدا شوند.
شانه از چند لایه تشکیل شده است. عمقی ترین لایه آن استخوان ها و مفاصل آن هستند و روی آن ها کپسول مفاصل و تاندون ها قرار گرفته اند. عضلات و تاندون ها و بورس ها بر روی استخوان ها و مفاصل قرا دارند و عروق و اعصاب هم از ساختمان های مهم شانه هستند که در بین عضلات قرار گرفته اند.
در ادامه هر کدام از این عناصر بطور جداگانه و مفصل مورد بررسی قرار خواهند گرفت.
Reply
#3
آناتومی شانه - استخوان

شانه از کنار هم قرار گرفتن سهاستخوان درست شده است.
 • استخوان کتف یا اسکاپولا Scapula در طرف پشت
 • قسمت بالایی استخوان بازو یا هومروس Humerus در طرف خارج
 • استخوان ترقوه یا کلاویکل Clavicle در طرف جلو

[h=1]استخوان کتف[/h]استخوان کتف یا اسکاپولا Scapula یک ساختمان پیچیده سه بعدی دارد ولی قسمت اعظم آن بصورت یک صفحه تقریبا تخت استخوانی به شکل مثلت است. این استخوان در قسمت پشت قفسه سینه قرار گرفته و روی دنده های 7-2 را از پشت میپوشاند. این صفحه استخوان حدود سی درجه به سمت جلو متمایل شده است. بر روی استخوان کتف حدود 17 عضله میچسبند.
در قسمت خارجی استخوان کتف یک حفره استخوانی کم عمق وجود دارد که به آن حفره گلنوئید Glenoid fossa میگویند. حفره گلنویید جایی است که با سر استخوان بازو مفصل شده و مفصل شانه را میسازد و سطح درونی آن پوشیده ازغضروف است. در محل اتصال قسمت صفحه ای شکل استخوان کتف و قسمت گلنوئید، دو برجستگی استخوان دیگر هم وجود دارد. یکی از آنها در بالای حفره گلنویید قرار میگیرد و به آن زائده آکرومیون Acromion process میگویند و دیگری در جلوی حفره گلنوئید است و به آن زایده کوراکوئید Coracoid process میگویند.


[TABLE]
[TR]
[TD] [Image: 2058_orig.jpg]
[/TD]
[TD]
[/TD]
[TD] [Image: 2070_orig.jpg]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[h=2]استخوان ترقوه[/h]ترقوه یا کلاویکل Clavicle استخوانی است به شکل S البته با انحنای کمتر که در جلوی قفسه سینه قرار گرفته است. این استخوان از طرف داخل با استخوان جناق مفصل میشود و در طرف خارج با زائده آکرومیون از استخوان کتف مفصل آکرومیوکلاویکولر را بوجود میاورد
[Image: 2074_orig.jpg]


[h=2]استخوان بازو[/h][TABLE="align: left"]
[TR]
[TD] [Image: 2077_orig.jpg] [/TD]
[/TR]
[/TABLE]
بازو یا هومروس Humerus یک استخوان بلند است. بالاترین قسمت استخوان بازو به شکل گرد و کروی درآمده و به آن سر استخوان بازو میگویند. قسمتی از سر استخوان بازو پوشیده از غضروف است و این قسمت در مجاورت حفره گلنوئید قرار گرفته و با آن مفصل میشود.
در زیر سر استخوان بازو دو برجستگی استخوانی وجود دارد. یکی از آنها در سطح خارجی بوده و به آن توبروزیته بزرگ Greater tubercle میگویند و دیگری که کوچکتر است در سطح جلویی قرار گرفته و به آن توبروزیته کوچک Lesser tubercle میگویند. بین این دو برجستگی یک شیار یا ناودان استخوانی به نام ناودان بازویی وجود دارد که محل عبور تاندون سر بلند عضله دو سر بازویی است.
بین سر استخوان بازو و جایی که توبروزیته های بزرگ و کوچک قرار گرفته اند را گردن استخوان بازو مینامند.
Reply
#4
آناتومی شانه - مفصلناحیه شانه از چهار مفصل تشکیل شده است که عبارتند از


[h=1]مفصل گلنوهومرال Glenohumeral joint[/h]این مفصل جایی است که سر استخوان بازو در کنار حفره کم عمق گلنویید قرار میگیرد. این یک مفصل گوی و کاسه ای مثل مفصل ران است ولی بر عکس مفصل ران که سر استخوان ران در یک کاسه عمیق به نام استابولوم قرار گرفته است در شانه سر بزرگ استخوان بازو در مقابل یک حفره کم عمق به نام حفره گلنوئید قرار گرفته که بیشتر شبیه یک بشقاب یا حتی یک زیر استکان است.
حفره گلنویید فقط میتواند حدود یک سوم سر استخوان بازو را بپوشاند. یک لبه غضروفی- لیفی به نام لابروم Labrum در دور تا دور لبه حفره گلنوئید چسبیده است و آنرا کمی وسیعتر میکند تا بهتر بتواند سر استخوان بازو را پوشش بدهد. با این حال پوشش سر بازو همچنان کم است. به همین دلیل مفصل گلنوهومرال مانند مفصل ران پایداری مکانیکی ذاتی ندارد و پایداری آن بیشتر به خاطر رباط ها و عضلات اطراف آن تامین میشود.


[h=2]مفصل آکرومیوکلاویکولر AC Acromioclavicular joint[/h]
این مفصل محلی است که استخوان ترقوه در کنار زائده آکرومیون که خود جزئی از استخوان کتف است قرار میگیرد.

[TABLE="align: left"]
[TR]
[TD] [Image: 2072_orig.jpg][/TD]
[/TR]
[/TABLE]

[h=2]مفصل استرنوکلاویکولر Sternoclavicular joint SC[/h]این محل جایی است که استخوان ترقوه در کنار استخوان جناغ سینه Sternum قرار میگیرد.


[h=2]مفصل اسکاپولوتوراسیک scapulothoracic joint[/h]این مفصل در واقع بین صفحه استخوان کتف و سطح پشتی قفسه سینه قرار داشته و یک مفصل کاذب است. در واقع بین صفحه استخوان کتف و سطح پشتی قفسه سینه عضلاتی قرار دارند و استخوان کتف میتواند روی این عضلات بلغزد و در پشت قفسه سینه بالا و پایین برود. وقتی دست خود را کاملا به بالای سر میبریم بازو 180 درجه حرکت میکند. از این مقدار، 120 درجه آن یعنی دو سوم آن مربوط به حرکت مفصل گلنوهومرال بوده و 60 درجه یعنی یک سوم آن مربوط به حرکت مفصل اسکاپولوتوراسیک است.
Reply
#5
آناتومی شانه - غضروف، کپسول، رباط
[h=1]غضروف[/h] سطح داخلی حفره گلنویید و سطح خارجی سر استخوان بازو با غضروف هیالن پوشیده شده است. غضروف بصورت لایه صاف و لغزنده و سفید رنگی است و وظیفه آن تسهیل حرکت در مفصل است. غضروف مفصلی با ایجاد کردن یک لایه صاف و لغزنده موجب میشود تا استخوان های تشکیل دهنده مفصل به راحتی روی یکدیگر حرکت کنند.[h=2]کپسول مفصل[/h] کپسول مفصل یک پرده بافتی کلفت و محکم به شکل کیسه است که دور تا دور مفصل شانه را گرفته است. دو سر این کیسه باز است و در واقع به شکل یک بشکه استوانه ای بدون دو قاعده بالا و پایین است. دایره بالای این کیسه استوانه ای به دور تا دور حفره گلنوئید میچسبد و دایره پایین آن به دور تا دور گردن استخوان بازو میچسبد. بدین صورت یک فضای کاملا بسته بوجود میاید که در درون آن حفره گلنویید و سر استخوان بازو قرار دارند.


[h=2]رباط ( لیگامان )[/h]
رباط ها یا لیگامان ها نوار های بافتی کلفت و محکمی هستند که در اطراف و روی کپسول مفصلی قرار دارند. یک سر این نوار ها در بالا به یک استخوان میچسبد و سر دیگر آنها در پایین به استخوان دیگر میچسبد. این رباط ها در واقع به کپسول مفصل چسبیده اند و جزئی از آن شده اند. وظیفه عمده رباط ها اینست که اطراف مفصل را محکم بگیرند تا در نرود.
[TABLE="align: left"]
[TR]
[TD] [Image: 2061_orig.jpg][/TD]
[/TR]
[/TABLE]
پس این ها موجب پایداری مفصل میشوند. بر روی تمامی مفاصلی که در ناحیه شانه هستند رباط هایی برای تقویت کپسول مفصلی وجود دارند ولی بعضی رباط های دیگر هم هستند که از کپسول مفصلی دور هستند.
مهمترین رباط های شانه عبارتند از :

[h=3]رباط های گلنوهومرال Glenohumeral ligaments[/h]
این ها سه رباط فوقانی، وسطی و تحتانی هستند و وظیفه تقویت کپسول مفصل گلنوهومرال را دارند.
[h=3]رباط کوراکوآکرومیال Coraco-acromial[/h]
این ریاط بین زائذه های کوراکویید و آکرومیون استخوان کتف قرار گرفته اند
[h=3]رباط عرضی بازو Transverse Humeral ligament[/h]
این رباط بین دو توبروزیته کوچک و بزرگ بازو قرار گفته اند و موجب میشود تاندون یر بلند عضله دو سر بازو در داخل ناودان بازویی ثابت باقی بماند.


[h=3]رباط آکرومیوکلاویکولر Acromioclavicular ligament[/h]
[TABLE="align: left"]
[TR]
[TD] [Image: 2067_orig.jpg]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
این رباط بین انتهای بیرونی استخوان ترقوه و زائده آکرومیون است و در واقع کپسول مفصل آکرومیوکلاویکولر را تقویت میکند
[h=3]رباط کوراکوکلاویکولر Coracoclavicular ligament [/h]
دو رباط به نام های تراپزویید و کونوئید هستند که زائده کوراکویید استخوان کتف را به سطح زیرین استخوان ترقوه متصل میکنند.
Reply
#6
آناتومی شانه - سینوویال، لابروم، بورس


[h=1]لایه سینوویال[/h] لایه یا پرده سینوویال Synovial membrane یک پرده نازک است که مانند فرش سطح داخلی کپسول مفصلی را پوشانیده است. وظیفه این لایه ترشح مایع سینوویال است.
[h=2]مایع سینوویال[/h] مایع سینوویال Synovial fluid مایع شفاف و غلیظ و لزجی مانند سفیده تخم مرغ است که به توسط پرده سینوویال ترشح میشود. این مایع دو وظیفه عمده دارد
 • مایع سینوویال سطح روی غضروف مفصل را لزج و سر و لغزنده میکند. این کار مثل روغن کاری ماشین هاست و موجب میشود تا مفصل راحت تر حرکت کند.
 • مایع سینوویال سرشار از مواد غذایی و اکسیژن است. غضروف رگ خونی ندارد و تغذیه سلول های آن به توسط انتشار اکسیژن و مواد غذایی از مایع سینوویال است.


[h=2]لابروم[/h] لابروم Labrum یک بافت محکم است که هم خواص غضروف و هم خواص رباط را دارد. این بافت حلقوی شکل بوده و به لبه حفره گلنویید میچسبد. وظیفه لابروم اینست که بشقاب گلنوئید را وسیعتر و کمی گودتر و عمیق تر کند و در واقع گودال عمیق تری را فراهم کند که سر استخوان بازو بهتر در آن محصور شود و به این طریق پایداری مفصل را بیشتر میکند.

[TABLE="align: left"]
[TR]
[TD] [Image: 2075_orig.jpg][/TD]
[/TR]
[/TABLE]


[h=2]بورس[/h] بورس ها Bursa کیسه های نازکی هستند که سطح داخلی آن ها با پرده سینوویال پوشیده شده و در درون آنها کمی مایع سینوویال قرار دارد. برای تجسم این ساختمان ها یک کیسه فریزر را در نظر بگیرید که داخل آن کمی روغن مایع ریخته و لبه آنرا دوخته اید. در این وضعیت دو سطح این کیسه فریزر به راحتی روی هم سر میخورند. کیسه بورس هم همینطور عمل میکند.

بورس ها در مناطق مختلفی در اطراف مفاصل شانه قرار گرفته اند. بعضی از آنها بزرگ و بعضی دیگر کوچک هستند. بورس ها در جاهایی قرار گرفته اند که دو ساختمان باید روی هم بلغزند. بطور مثال در محلی که تاندون عضله سوپرااسپیناتوس (قسمتی از روتاتور کاف) از زیر زائده آکرومیون عبور میکند بین عضله و استخوان یک بورس مهم قرار گرفته است. این بورس موجب میشود لغزش عضلات بر روی استخوان راحت تر انجام شود.
Reply
#7
آناتومی شانه - عضلات سطحی


عضلات شانه از مهمترین عوامل پایدار کننده آن هستند. این عضلات سه دسته اند. عضلات سطحی، عضلات عمقی و عضلات بازو

عضلات سطحی
این عضلات عبارتند از :


[B]عضله سینه ای بزرگ یا پکتورالیس ماژور Pectoralis Major[/B]

این عضله از یک طرف به استخوان های ترقوه و جناغ متصل میشود و از طرف دیگر به لبه خارجی ناودان بازویی متصل میشود. انقباض آن موجب نزدیک شدن، خم شدن به جلو و چرخش داخلی بازو میشود.


[TABLE]
[TR]
[TD] [Image: 2066_orig.jpg]
[/TD]
[TD] [/TD]
[TD] [Image: 2071_orig.jpg]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]


[B]عضله ذوزنقه یا تراپزیوس Trapezius[/B]

عضله تراپزیوس در پشت شانه است. این عضله بزرگ و پهن از یک طرف به پشت جمجمه و تعداد زیادی از مهره های گردنی و سینه ای میچسبد و از طرف دیگر به استخوان های ترقوه و کتف متصل میشود. وظیفه آن بالا بردن استخوان های ترقوه و کتف و در نتیجه بالا بردن کل شانه است.

[B]عضله لاتیسموس دورسی Latissimus dorsi muscle[/B]


[TABLE="align: left"]
[TR]
[TD] [/TD]
[TD] [Image: 2064_orig.jpg]
[/TD]
[TD] [Image: 2076_orig.jpg]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

این عضله بزرک و پهن در پشت تنه قرار دارد. از یک طرف به مهره های سینه ای و کمری متصل میشود و از طرف دیگر به کف ناودان بازویی میچسبد. وظیفه آن نزدیک کردن، به عقب بردن و چرخش داخلی بازو است. این عضله همچنین میتواند با انقباض خود کل شانه را به پایین و عقب بکشد.


[B]عضله دلتوئید Deltoid muscle[/B]

این عضله بزرگترین و قویترین عضله شانه است و برجستگی شانه را میسازد. این عضله در بالا به استخوان های ترقوه در جلو و استخوان کتف در عقب میچسبد و در پایین به یک برجستگی استخوانی که در یک سوم بالایی استخوان بازو قرار دارد متصل میشود. انقباض قسمت جلویی عضله موجب خم شدن بازو به جلو و چرخش داخلی آن میشود. انقباض قسمت عقبی عضله موجب به عقب رفتن بازو و چرخش خارجی آن میشود و انقباض قسمت بیرونی آن موجب به بالا رفتن بازو از کنار میشود.


[TABLE]
[TR]
[TD] [Image: 2073_orig.jpg][/TD]
[TD] [Image: 2065_orig.jpg][/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Reply
#8
امیر یادته 4 ماه گفتم شونم اسیب دیده ، هنوز درد دارم ، دکتر هم رفتم ام ار ای کردم میگه هیچیت نیست ، خلاصه مواظب باشید
Reply
#9
مگه میشه هیچیت نباشه ! برو یه دکتر دیگه یه بار دیگه ام آر آی بگیر . شونه درد کم دردی نیست آدم که مرض نداره الکی بگه درد دارم حتما یه چیزی به سر شونه اش اومده دیگه !
Reply
#10
آناتومی شانه - عضلات بازو


عضلات شانه از مهمترین عوامل پایدار کننده آن هستند. این عضلات سه دسته اند. عضلات سطحی، عضلات عمقی و عضلات بازو

عضلات بازو که از اطراف مفصل شانه عبور میکنند عبارتند از


[h=1]عضله دوسر بازویی یا بی سپس براکی Biceps brachii[/h] این عضله در جلوی استخوان بازو قرار گرفته و در بالا دو سر دارد. سر بلند عضله که در واقع تاندون بلند آن است از لبه بالایی حفره گلنویید شروع میشود و سپس از جلوی مفصل عبور کرده و از درون ناودان بازویی که بین توبروزیته های بزرگ و کوچک استخوان بازو هستند عبور میکند. در حین عبور از این ناوردان رباط عرضی بازویی آنرا در درون ناودان مهار میکند.


سر کوتاه تاندون عضله دو سر هم از بالا از نوک زائده کوراکوئید شروع شده و به پایین میاید. این دو سر در پایین تر به عضله دو سر بازویی متصل میشوند. عضله دو سر بازویی در پایین تبدیل به یک تاندون میشود که به قسمت بالایی استخوان زند زبرین یا رادیوس میچسبد. انقباض عضله دوسر بازویی موجب خم شدن ساعد بر روی بازو و همچنین چرخش خارجی ساعد میشود.


[TABLE]
[TR]
[TD] [Image: 2057_orig.jpg]
[/TD]
[TD]
[/TD]
[TD] [Image: 2060_orig.jpg]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

[h=2]عضله سه سر بازویی یا تری سپس براکی Triceps brachii[/h] این عضله در پشت بازو قرار گرفته و در بالا سه سر تاندونی دارد. سر بلند آن از زیر حفره گلنویید شروع میشود. سر خارجی و داخلی آن به سطح بالایی و پشتی استخوان بازو در خارج و داخل آن میچسبد. این عضله در پایین به زائده اولکرانون استخوان زند زیرین یا اولنا میچسبد.
انقباض این عضله موجب صاف و مستقیم شدن مفصل آرنج میشود. این عضله همچنین میتواند بازو را به پشت برده و به تنه نزدیک کند.
Reply
#11
امیدوارم اسپم نباشه

واقعا یکی از حساس ترین مفاصل همین سرشونه هست مخصوصا ترفوه من خودم به علت استاندارد نبودن دستگاه هاک پا آسیب بدی دیدم تا 2/3ماه درد عجیبی بود البته مقداری هم وزنه زیاد بود ولی خدارو شکر الان خوبه:greedy:
تعدادی move free داروخانه ای موجود است.در صورت نیاز پیام دهید
Reply
#12
آناتومی شانه - تاندون

در انتهای عضله بافت طناب مانند و بسیار محکمی به نام تاندون یا زردپی قرار گرفته است که در واقع حد واسط اتصال عضله به [URL="http://www.iranorthoped.ir/fa/news/1332"]استخوان[/URL] است. عضلات با واسطه تاندون ها استخوان ها را حرکت میدهند.
دو تاندون مهم در ناحیه شانه وجود دارد که عبارتند از


[h=1]تاندون دوسر یا بی سپس Biceps tendons[/h]
عضله دوسر بازویی در بالا دو تاندون سر بلند و سر کوتاه دارد. تاندون سر بلند عضله دوسر بازویی همانطور که از نامش پیداست از بالای سر بلند عضله دوسر بازویی به بالاتر رفته و از شیار یا ناودان بین توبروزیته بزرگ و کوچک بازو عبور میکند و پس از عبور از جلوی مفصل شانه به لبه بالایی [URL="http://www.iranorthoped.ir/fa/news/1380"]حفره گلنویید [/URL]میچسبد. تاندون سر کوتاه عضله دوسر بازویی در بالا به زائده کوراکویید میچسبد.

[TABLE]
[TR]
[TD][Image: 2069_orig.jpg]
[/TD]
[TD]
[/TD]
[TD] [Image: 2068_orig.jpg]

[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

[h=2]تاندون های روتاتور کاف [/h]
در واقع تاندون هایی هستند که در محل اتصال عضلات روتاتور کاف به استخوان بازو قرار گرفته اند. این تاندون ها به اطراف سر استخوان بازو، جایی که غضروف مفصلی تمام میشود میچسبند و با انقباض عضلات مربوطه موجب پایدار ماندن سر استخوان بازو در کنار حفره گلنویید میشوند.
Reply
Users browsing this thread: 1 Guest(s)