Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
هدفون
#1
مشاوره خرید هدفون و معرفی مارک های مختلف
Reply
#2
[TABLE]
[TR]
[TD][Image: hedphon.jpg][/TD]
[TD]چگونه یک هدفون مناسب انتخاب کنیم[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

سر کار هستیم، خیلی هم خسته هستیم هیچ چیز هم مثل یک موسیقی آرامش بخش نمی چسبد و خستگی را از تنمان بیرون نمی آورد. آهنگ مورد علاقه مان را پخش می کنیم، اما از هر گوشه ای صدایی به نشانه اعتراض بلند می شود و ضد حال بدی می خوریم و مجبور می شویم که صدایش را تا حد امکان کم کنیم. اما به این شکل هم که نمی شود، هم اطرافیان مان از صدایی که پخش می شود ناراضی هستند هم خودمان لذت کافی را نمی بریم. چاره کار خرید یک هدفون مناسب و با کیفیت است که آن را با خیالی راحت روی گوش هایمان بگذاریم و با لذتی فراوان از گوش دادن به موسیقی مورد علاقه مان به یک دنیای دیگر سفر کنیم. مسلما داشتن یک هدفون در بسیاری از مواقع به کار ما خواهد آمد و ما را از شر شنیدن صداهایی که دوست نداریم بشنویم، راحت خواهد کرد. در این هفته برای شما توصیه هایی داریم تا با کمک آن ها بتوانید یک هدفون مناسب و با کیفیت بخرید.
● پول زیادی خرج نکنیم عده ای از مردم بیش از هر چیزی به ظاهر وسیله ای که می خواهند بخرند توجه می کنند. مثلا اگر آن وسیله ظاهری زیبا یا به اصطلاح دهن پرکن داشته باشد در خرید آن لحظه ای درنگ نمی کنند و حاضرند که پول زیادی را برای آن بدهند تا بتوانند چیزی برای فخر فروختن به اطرافیان شان داشته باشد. اما خوب است که در مواقع خرید دقت بیشتری داشته باشیم و به تکنولوژی های متفاوتی که در ساخت وسایل به کار رفته است توجه کنیم و پولمان را با انتخاب یک هدفونی که فقط زیبایی دارد هدر ندهیم. هدفون ها اگر به فناوری ضد نویز مجهز شده باشند، از ورود صداهای مزاحمی که در محیط اطرافمان وجود دارند، به گوش جلوگیری خواهند کرد. البته خوب است که بدانید این دسته از هدفون ها به دو دسته کلی اکتیو و پسیو تقسیم می شوند.
● هدفون های پسیو حتما هدفون هایی را دیده اید که دارای یک پوشش پلاستیکی هستند که درون گوشتان قرار می گیرد و به خوبی باعث می شود که صداهای اطرافتان را نشنوید. این دسته از هدفون ها صداهای با فرکانس ثابت و متغیر را کنترل کرده و با آن ها مقابله می کنند. وقتی پوشش پلاستیکی درون گوش شما قرار می گیرد، احساس می کنید که موسیقی را با کیفیتی بالاتر و از فاصله ای نزدیک تر می شنوید، ولی ممکن است که به اندازه کافی از این دسته از هدفون ها راضی نباشید، چون اگر پوشش پلاستیک نویزگیر هدفون، قالب گوش شما نباشد تمامی صداهای موجود در محیط اطراف را به گوش شما منتقل خواهد کرد و لذت کافی هنگام استفاده از آن را نمی برید.
● هدفون های اکتیو این دسته از هدفون ها، همان هایی هستند که ممکن است شما را وسوسه کنند به خاطر ظاهر زیبایی که دارند، پول زیادی را بابت آن ها بدهید. در این دسته از تکنولوژی مهار نویزهای موجود در محیط استفاده می شود و هدفون هایی که از این سیستم استفاده می کنند یک میکروفن و پردازنده صدا هم دارند. هدفون های اکتیو بیشتر صداهایی را از محیط اطرافمان خنثی می کنند که فرکانس ثابتی داشته باشند. مثلا اگر در قطار هستید و صدای قطار باعث سردردتان می شود یا این که برایتان آزار دهنده است می توانید به سادگی با یکی از این هدفون ها مشکل تان را رفع کنید و با گوش کردن به چیزی که دوست دارید از صداهای محیط اطرافتان فرار کنید.
● هر چه قدر پول بدهید، آش می خورید همان قدر که توصیه می کنیم برای ظاهر زیبای یک وسیله پول اضافه خرج نکنید، همان قدر هم تأکید می کنیم که برای خرید یک وسیله خوب که تا مدت ها برای تان به درستی کار کند، خساست به خرج ندهید و کمی بیشتر سر کیسه را شل کنید. مسلما هر چه قدر که پول بیشتری خرج کنید وسیله ای با امکانات و کیفیت بیشتری خواهید داشت، فقط حواستان باشد که با انجام تحقیقات کافی و مشورت با افراد متخصص بهترین وسیله ای را انتخاب کنید که با بودجه ای که در نظر گرفتید سازگاری دارد. هدفون هایی که از تکنولوژی اکتیو استفاده می کنند، ارزان تر هستند و نیازهای عادی و روزمره شما را برآورده می کنند. اما اگر هدفون را برای کاری تخصصی تر احتیاج دارید یا این که وسواس خاصی در انجام خریدتان دارید می توانید یک هدفون نویزگیر پسیو خریداری کنید. این دسته از هدفون ها برای کسانی پیشنهاد می شود که عادت دارند یا این که دوست دارند مدت زمان زیادی را صرف گوش کردن به موسیقی کنند. با خرید یکی از این هدفون ها صدایی با کیفیت بالا بدون تأثیر پذیری از محیط اطراف به گوشتان خواهد رسید. این نکته را هم فراموش نکنید که هدفون های اکتیو برای افرادی مناسب هستند که دنبال هدفون های کوچک و جمع و جور می گردند و دوست ندارند که وسیله ای دست و پا گیر داشته باشند.
● چه کسی مهم تر از خودم؟ با تمامی صحبت هایی که کردیم باز هم در هنگام خرید، نظر هیچ فردی مهم تر از نظر خودتان نیست و این شمایید که باید در نظر بگیرید که با چه ابزاری احساس راحتی بیشتری می کنید یا این که بیشتر به کارتان می آید. این به شما بستگی دارد که از خریدتان چه هدفی را دنبال می کنید و یک ابزار را به چه دلیلی می خرید. فقط به اندازه کافی توجه داشته باشید، وسیله ای که می خرید حتما گارانتی داشته باشد تا اگر مشکلی برایش به وجود آمد بتوانید از خدمات مربوط به گارانتی اش به خوبی استفاده کنید.
مرجع : روزنامه خراسان
Reply
#3
[h=1]چگونه یک هدفون با نویزگیر مناسب انتخاب کنیم؟[/h]هر چه هدفون با کیفیت تر باشد، لذت گوش کردن موسیقی هم بیشتر می‌شود، این حرفی است که تمام علاقه‌مندان به موسیقی به آن اعتقاد دارند و داشتن یک هدفون خوب به اندازه یک ام پی تری پلیر خوب برایشان اهمیت دارد.

مدل های متنوعی از انواع هدفون ها در بازار وجود دارد و هر روزه به تعداد آن‌ها نیز افزوده می‌شود و این مسأله انتخاب مدل مناسب را بسیار سخت می‌کند. علاوه بر مدل هایی که بیشتر در ظاهر با هم متفاوت هستند، هدفون ها باتکنولوژی های متفاوت نیز ساخته می‌شوند. پیش از این هم در نارنجی از هدفون های با فن آوری ضد نویز گفته بودیم و امروز دو دسته کلی آن‌ها را شرح می‌دهیم.

در هدفون های مجهز به این فن آوری از ورود صداهای مزاحم موجود در محیط به گوش جلوگیری می‌شود و به دو دسته کلی اکتیو (ACTIVE) و پسیو (PASSIVE)، تقسیم می شوند.

هدفون های نویز گیر اکتیو یا فعال:
تکنولوژی Active noise Canceling پیشرفته‌ترین تکنولوژی مهار نویز محیط است. در هدفون های مجهز به این سیستم یک میکروفن و پردازنده صدا با یک باطری مجزا وجود دارد، که فرکانس های متفاوتی از صدای محیط را بر اساس انتخاب کاربر خنثی می کند. این تکنولوژی برای خنثی کردن صداها و نویز های با فرکانس ثابت بهتر عمل می‌کند، درواقع با این تکنولوژی مجبور نیستید که برای فرار از صدای محیط صدای آهنگ را زیاد کنید، به عنوان مثال اگر در هواپیما باشید و درحین سفر موسیقی گوش کنید صدای ایجاد شده توسط موتور هواپیما برایتان آزار‌دهنده نخواهد بود و با صدای کم می‌توانید از آهنگ با کیفیت عالی، لذت ببرید.

نویز گیرهای فیزیکی (Pasive):
در این نمونه یک پوشش پلاستیکی برای انجام وظیفه نویزگیری درون و یا روی گوش شما قرار می‌گیرد و معمولاً وظیفه خود را به بهترین نحو انجام می دهد. این روش برای مقابله با صدای محیط بهتر عمل می‌کند و صداهای با فرکانس متغیر را نیز کنترل می کند، اما مشکلاتی هم وجود دارد، مثلاً ممکن است با توجه به تفاوت‌های بسیار در قالب گوش افراد، به درستی گوش شما را نپوشاند و یا در حین استفاده آزار‌دهنده باشد. البته در مواردی امکان قالب گیری از گوش نیز وجود دارد که شاید زیاد در دسترس، ساده و ارزان نباشد.

انتخاب کدام نمونه عاقلانه تر است؟
اینکه اتنخاب کدام گرینه عاقلانه تر است کاملاً به شما بستگی دارد. اگر به دنبال یک هدفون برای رهایی از تمام صداهای محیط می گردید و ثبات هدفون بر روی گوش برایتان مهم است، نمونه پسیو مناسب‌تر است. اما اگر دنبال نمونه‌های جمع و جور تر می گردید نمونه‌های اکتیو گزینه برتر شما هستند. اما به این سه نکته دقت کنید:

* همیشه این قانون در مورد هر کالایی صادق است که شما در برابر پول بیشتر امکانات و کیفیت بهتری را دریافت می کنید، پس با توجه به بودجه ای که برای خرید در نظر گرفته‌اید، می‌توانید از مدل های مختلف که گارانتی دارند و یا قالب‌های متفاوت گوش را در اختیار شما می‌گذارند انتخاب کنید.

* نویز گیرهای فیزیکی برای گوش کردن موسیقی بهتر هستند، زیرا به خاطر نحوه قرارگیری در گوش، شما صدا را از فاصله کمتری می‌شنوید و می‌توانید با صدای کمتری بدون تأثیر در کیفیت به موسیقی گوش دهید.

* اگر دنبال گزینه های ارزان‌تر هستید از نمونه‌های درون گوشی که از تکنولوژی اکتیو بهره می گیرند استفاده کنید. آن‌ها نیاز شما را برآورده خواهند ساخت.

حالا، شما اطلاعات کاملی از تکنولوژی این دستگاه‌ها دارید و می‌توانید به راحتی، انتخاب ایده‌آل خود را انجام دهید. اما توجه داشته باشید که هیچ گاه هنگام انجام کارهایی که نیاز به دقت و توجه به محیط دارند (مثلا رانندگی یا کار با دستگاه های خطرناک) از این هدفون ها استفاده نکنید.
Reply
#4
بازار ابزار جانبی پر است از انواع برندهای هدفون که هر کدام امکانات متفاوتی دارند. در این مطلب سعی داریم انواع مختلف هدفون را معرفی کنیم تا هنگام خرید، راحت‌تر گزینه مناسب خود را بیابید.
[URL="http://www.tebyan.net/bigimage.aspx?img=http://img.tebyan.net/big/1390/04/1941556155113767423711916721816824914217187.jpg"][Image: 1251611461131275515311911017417815321074369.jpg][/URL]
بسته به استفاده‌ای که می‌خواهید از هدفون خود بکنید انتخاب های متعددی پیش روی شماست. ما هدفون ها را به سه دسته مخصوص موسیقی، مخصوص بازی و بی سیم تقسیم بندی کردیم. امروز با هدفون‌های مخصوص گوش کردن موسیقی در خدمتتان هستیم.

Sony / MDR-EX77
این هدفون در رده هدفون‌های دارای عایق صوتی قرار می‌گیرد. به یاری سنسور موجود در این محصول، هدفون صداهای بیرونی را تشخیص داده و با فرستادن سیگنالی، از ورود آنها به گوش جلوگیری می‌کند. بدین ترتیب با روشن کردن سیستم عایق صوتی، تا 70 درصد صداهای مزاحم را نخواهید شنید. پس اگر در قطار، هواپیما یا ترافیک شهری در حال گوش دادن به موسقی باشید، صداهای بیرونی شما را اذیت نخواهند کرد. این محصول مجهز به دریچه مغناطیسی نئودایمیوم است و صدای بهتری را ارائه می‌دهد. می‌توانید این محصول را در پنج رنگ مختلف سفید، مشکی، قهوه‌ای، نارنجی و سبز خریداری کنید.
[URL="http://www.tebyan.net/bigimage.aspx?img=http://img.tebyan.net/big/1390/04/281185862162193205168242593010043182144206.jpg"][Image: 22117017116115554185131925224224410871229242.jpg][/URL]
مشخصات محصول:
9 میلیمتر نئودایمیوم
فرکانس : 6 تا 24 کیلو هرتز
امپدانس : 16 اهم
طول سیم : 1.2 متر
وزن : 4 گرم

AKG / K324p
این مدل هدفون صدای کم نظیری در صداهای خیلی باس به ارمغان می‌آورد. طراحی این مدل بسیار زیباست و در دو رنگ نقره‌ای و سفید به فروش می‌رسد. ایت محصول ترکیبی‍‌ست از زیبایی و کیفیت.
[URL="http://www.tebyan.net/bigimage.aspx?img=http://img.tebyan.net/big/1390/04/151535657128124100209443419521947133193.jpg"][Image: 221220142190113232472219185132116249224105237.jpg][/URL]
مشخصات محصول:
فرکانس : 12 تا 23.500 کیلو هرتز
قدرت ورودی : 20 میلی وات
بلندی صدا : 121 دسی بل
طول سیم : 1.15 متر


Bangandolufsen / EarSet3
اگر جزود افرادی هستید که هدفون های قاب دار را ترجیح می‌دهید، این مدل برای شما مناسب است. این هدفون با داشتن قابی که پشت گوش قرار می‌گیرد امکان شل شدن و افتادم گوشی را از گوش منتفی می‌کند. مدل EarSet برای دو کار کرد موبایل و ام پی تری پلیر طراحی شده است و علاوه بر داشتن طراحی ظریف و شیک دارای میکروفون ورودی ( برای استفاده موبایل ) و کیفیت صدای خروجی عالی است.[URL="http://www.tebyan.net/bigimage.aspx?img=http://img.tebyan.net/big/1390/04/0671832551921082011022111691652233815092.jpg"][Image: 121322421353984892092221217129120219154159.jpg][/URL]
مشخصات محصول:
فرکانس : 20 تا 50 کیلو هرتز
طول سیم : یک متر
ابعاد : 14 * 59 * 35 میلی متر
وزن : 31 گرم


Philips / SHE6000
این مدل هدفون فیلیپس دارای طراحی ارگونامیک بوده و قسمت پلاستیکی آن که داخل گوش قرار می‌گیرد اصلا آزار دهنده نیست. همین امر موجب می‌ شود در استفاده های طولانی از این محصول اذیت نشوید و تنها از موسیقی خود لذت ببرید.
[URL="http://www.tebyan.net/bigimage.aspx?img=http://img.tebyan.net/big/1390/04/1351652137911651461615086208216102127194.jpg"][Image: 24245941552131101188818115189104681101352.jpg][/URL]
مشخصات محصول:
فرکانس : 12 تا 22 کیلو هرتز
قدرت ورودی : 50 میلی وات
بلندی صدا : 104 دسی بل
طول سیم : 120 سانتی متر

Scullcandy / full metal jacket
این مدل هدفون دارای غلاف فلزی و بسیار زیباست. در شش رنگ سفیدظف مشکی، طلایی، صورتی، آبی و بنفش تولید شده است. دارندگان گوشی آیفون می‌توانند از این مدل هدفون بهره بگیرند. از سایر خصوصیات آن می‌توان به تنظیمات راحت، پوشش پلاستیکی قابل انعطاف سیم ها و میکروفون این لاین و وزن سبک آن اشاره کرد.
[URL="http://www.tebyan.net/bigimage.aspx?img=http://img.tebyan.net/big/1390/04/1718410750207485015616325849316924732161.jpg"][Image: 250213120194811529105321501801988623734244.jpg][/URL]
مشخصات محصول:
فرکانس : 16 تا 20 کیلو هرتز
قدرت ورودی : 500 میلی وات
امپدانس : 16 اهم
طول سیم : 1.2 متر
مدل‌های معرفی شده تا اینجا همه از مدل‌ های هدفون‌های سبک و به اصطلاح هدفون های In-ear بودند. برای کسانی که بخواهند از هدفون‌های On-Ear استفاده کنند نیز انتخاب های متوعی وجود دارد.

BOSCH / Mobile on-Ear
این مدل هدفون به دلیل ساختار جمع و جور و قابلیت تنظیم و تاشو بودند برای کسانی که می‌خواهند با تلفن همراهشان موسیقی گوش کنند، انتخاب مناسبی خواهد بود. این هدفون دارای دکمه‌ای برای سوئیچ مابین مکالمه و موسیقی است و همین امر راحتی بیشتری برای کاربران فراهم می کند. وزن پایین در برابر نمونه های مشابه، کیف حمل و نقل مخصوص و در نهلیت کیفیت صدای خوب از امکاناتی‌‍ست که این محصول فراهم می کند.
[URL="http://www.tebyan.net/bigimage.aspx?img=http://img.tebyan.net/big/1390/04/16523110419222813318319479442156595010934.jpg"][Image: 131238713223657177254110199116140204816194.jpg][/URL]
مشخصات محصول:
دارای میکروفون ورودی
سازگار با آیفون
طول سیم : 1.1 متر
وزن : 143 گرم
ابعاد : 60 * 135 * 185 میلی متر


CREATIVE / Aurvanalive!
وزن سبک و گره نخوردن سیم های این محصول اولین چیزی ست که علاقه مندان به محصولات Creative را ذوق زده می کند. این هدفون با وضوح صدا، باس بی نظیر و گوشی های نرم و طراحی ارگونومیک خود، لذت گوش کردن به موسیقی را افزایش می دهد. [URL="http://www.tebyan.net/bigimage.aspx?img=http://img.tebyan.net/big/1390/04/21104215152215271442172001238420317225011981.jpg"][Image: 38208389624418183224215141218208217181114237.jpg][/URL]
مشخصات محصول:
فرکانس : 10 تا 30 کیلو هرتز
بلندی صدا : 120 دسی بل
وزن : 120 گرم
طول سیم : 120 سانتی متر


زمانی که بازی را شروع می کنید ممکن است ساعت های مداوم مشغول بازی شوید و زمان را حس نکنید. یکی یکی مراحل را پشت سر می گذارید و لحظه لحظه بر هیجان شما افزوده می شود. اشتیاق برای طی کردن مرحله بعدی گاهی آن قدر زیاد می شود که گذر زمان را حس نمی کنید. به همین سبب هدفونی که از آن استفاده می کنید نقش کلیدی پیدا می کند. هدفون های in-ear ( هدفونی که گوشی آن داخل گوش می رود ) برای این منظور مناسب نیستند چون پس از مدتی گوش شما را اذیت خواهند کرد. برای بازی های کاپیوتری توصیه می کنیم از هدفون های on-ear استفاده کنید تا در کنا راحتی، کیفیت را نیز تجربه کنید.

Philips / shp2500

[URL="http://www.tebyan.net/bigimage.aspx?img=http://img.tebyan.net/big/1390/04/384465785212211432472331871475223213156.jpg"][Image: 16111254122162461031862191595255301028318.jpg][/URL]
یکی از بهترین برندها در زمینه تولید محصولات صوتی و تصویری، فیلیپس است. محصولات این برند اغلب دارای کیفیتی قابل قبول و راضی کننده برای کاربران هستند. Shp2500 در میان علاقه مندان به موسیقی محبوبیت خوبی یافته است و به سبب وزن سبک، گوشی های نرم و طراحی ارگونومیک گوش شما را برای مدت طولانی آزار نخواهد داد.
از طرفی به دلیل طول سیم بلند برای کنسول ایکس باکس و کینکت مناسب خواهد بود و به طراحی می توانید از مانیتور فاصله بگیرید.

مشخصات محصول:
40 میلی متر Neodymium
فرکانس : 15 تا 22 کیلو هرتز
نیروی ورودی : 500 میلی ولت
طول سیم : 6 متر


Creative / hq- 1400
این محصول با داشتن ظاهری زیبا و بدنه‌ای مستحکم، کیفیت صدای عالی را ارائه می دهد. این مدل یکی از بهترین مدل های کریتیو بوده و با داشتن طول سیم قابل قبول می توان از آن برای تماشای تلویزیون نیز استفاده کرد.
[URL="http://www.tebyan.net/bigimage.aspx?img=http://img.tebyan.net/big/1390/04/16176241105154212433441741707516423024136.jpg"][Image: 781301481872086860104682051734424814543119.jpg][/URL]
مشخصات محصول:
40 میلی متر Neodymium
فرکانس : 20 کیلو هرتز
مقاومت الکتریکی : 32 اهم
طول سیم : 3 متر


Sony / mdr-570
سونی در این محصول وزن سبک و ساختار ظریف و کیفیت صدای فوق العاده را در یکجا جمع کرده است. این محصول در عین ظرافت و هد بند باریکی که دارد، دارای ساختاری محکم و با کیفیت است. این مدل در پنج رنگ سفید، مشکی، قهوه ای، سبز و نارنجی تولید و وارد بازار شده است. [URL="http://www.tebyan.net/bigimage.aspx?img=http://img.tebyan.net/big/1390/04/5077342514717937129144221134313168152.jpg"][Image: 19616515218967172160979211217019211523543167.jpg][/URL]
مشخصات محصول:
30 میلی متر Neodymium
فرکانس : 12 تا 22 کیلو هرتز
مقاومت الکتریکی : 24 اهم
طول سیم : 1.2 مترCreative / Fatal 1 ty mkll
باز هم کریتیو. این محصول شما را ذوق زده خواهد کرد. با داشتن میکروفون قابل جدا شدن، کیفیت صدای سه بعدی، باس کامل و گیرا، کیف چرمی و سی دی نرم افزار هر چه بخواهید را برایتان فراهم می کند.سیم های این هدست از نوع مس بدون اکسیژن است که موجب می شود هنگام گوش کردن به موسیقی نویز نداشته باشیم و از طرفی هنگام پیچ خوردگی سیم ها، قطعی نداریم. برای راحتی هر چه بیشتر گوش، روکش گوشی ها از مخمل ساخته شده است.
[URL="http://www.tebyan.net/bigimage.aspx?img=http://img.tebyan.net/big/1390/04/5815510589166116247172922113516867161651.jpg"][Image: 17522114925213354213181166200184210125633142.jpg][/URL]
مشخصات محصول:
40 میلی متر Neodymium
فرکانس : 20 کیلو هرتز
بلندی صدا : 105 دسی بل
مقاومت الکتریکی : 32 اهم
طول سیم : 2.5 متر


Logitech / headsetg330
اولین چیزی که در این هدست به چشم می آید و جلب توجه می کند، طراحی جذاب آن است. هد بند آن پشت سر قرار می گیرد و قابل تنظیم و راحت است. کیفیت صدای خروجی این محصول متوسط بوده و تنظیم میکروفون آن از نقاط ضعف محصول به شمار می رود.[URL="http://www.tebyan.net/bigimage.aspx?img=http://img.tebyan.net/big/1390/04/2542461928724393115181202102401641539178120.jpg"][Image: 2512192501609924616425110622817819422190234.jpg][/URL]
مشخصات محصول:
30 میلی متر Neodymium
فرکانس : 18 تا 40 کیلو هرتز
مقاومت الکتریکی : 32 اهم
طول سیم : 2.4 متر

Philips / shp1900
و در نهایت باز هم یک محصول دیگر فیلیپس. این محصول در کنار قیمت مناسبی که دارد، کیفیت صدای خوبی را ارائه می دهد. طراحی زیبا و ارگونومیک آن برای کسانی که به سلامت گوش‌های خود اهمیت می دهند مناسب است. طراحی گوشی‌ها به گونه ای است که تمام سطح گوش را می پوشاند و همین امر موجب می شود تا نویز محیط گرفته شود.
[URL="http://www.tebyan.net/bigimage.aspx?img=http://img.tebyan.net/big/1390/04/1211011461654617891158219691731739127239.jpg"][Image: 13169202602184223291103181160599613118090.jpg][/URL]
مشخصات محصول:
40 میلی متر Neodymium
فرکانس : 20 کیلو هرتز
مقاومت الکتریکی : 32 اهم
طول سیم : 2 متر
فاطمه مجدآبادی / بخش دانش و زندگی تبیان
Reply
#5
چند نکته برای انتخاب هدفون:
1. قبل از انتخاب حداکثر بودجه خودتون رو مشخص کنید.
2. توی نت تمام مدلهایی که به بودجه شما نزدیک هستند مزایا و معایبشون رو یاداشت کنید.
3. مدلهای پایین تر از این مجموعه را یک نگاهی گذرا بندازید ولی خودتون رو درگیر جزییات اونها نکنید.
4. از بین این مدلهای انتخابی فقط 5 مورد را بدون اینکه در نظر داشته باشید که چه معایب و مزایایی داره انتخاب کنید.
5. حالا برای تک تک این مدلها لیستی از مزایا جمع کنید این لیست میتونه راجب همه خصوصیات فیزیکی و صوتی هدفون باشه.
6. برای تمام خصوصیاتی که لیست کردید یک نمره از 10 انتخاب کنید. و به هر هدفون نمره بدید.
7. هدفونی که توی این لیست نمره بیشتری گرفته اول درباره معایبش تحقیق کنید بعدآ برای بقیه.
8. برای تک تک معایب توی لیست نمره منفی در نظر بگیرید که از 10 به هر هدفون داده میشه.
9. با جمع بندی نمراتی که هدفونها دادید هدفون دوم لیست گزینه مناسب خواهد بود.

چرا هدفون دوم؟
هدفون اول برای اکثر کاربرانی که انتخاب میکنن بیشتر جنبه ظاهری داره ولی هدفون دوم لیست هدفونی هست که هم از نظر ظاهر و هم از نظر کارایی بهترین انتخاب شما بوده ، که همیشه دوست داشتید صاحب اون باشید.


چند نکته برای خرید هدفون:
موقع خرید از فروشگاهی خرید کنید ، که به شما امکان تست بده و حتمآ اسرار کنید ، چون زمانی که فروشنده قانع شد که شما قصد خرید دارید به شما جواب منفی نمیده.
مراحل تست 2 دقیقه هدفون در فروشگاه:
1. همزمان که فروشنده هدفون رو از بسته بندی خارج میکنه شما باید پلیرتون رو آماده کنید.
2. بدون اینکه هدفون رو توی گوشتون بزارید یک تراک الکترونیک که بیس قوی و صدای های قوی داره با ولوم بالا پلی کنید.
3. همزمان با پلی تراک شما بدون توجه به صدای هدفون سریعآ تمام فیزیک هدفون رو با دقت نگاه کنید از فیش گرفته تا سیم و کلیپ و خود هدفون باید همه چیز همونطوری که در نظر داشتید باشه.
4. برای وقت کشی از فروشنده بخواهید که درباره محتویات جعبه و مشخصات هدفون هرچی که میدونه توضیح بده.
5. و برای وقت کشی بیشتر چون هیچ فروشنده ای حوصله مشتری رو که با جنس ور بره نداره ، شما جعبه هدفون و محتویاتش رو یه نگاهی مختصر ولی با تامل بندازید(نوشته های روی جعبه رو بخونید).
6. اینجا دیگه وقت کشی معادل کشتن فروشنده هست پس فورآ تراک دوم که از قبل آماده کردید و توی همون پوشه پلیرتون گذاشتید رو پلی کنید.(این تراک برای هدفونهای ارزون زیر 100 تومن حتمآ باید Vocal باشه).
7. ولوم در حالت کم هدفون رو روی گوشتون بزارید و بادقت گوش کنید.
8. به هر چی دقت نکردید ، نکردید ولی باید به صدای خواننده خوب دقت کنید این صدا نباید ضعیف نباید محو نباید خش دار و نباید . . .
9 .حالا ولوم پلیرتون رو زیاد کنید و با دقت بشنیود که تا چه درجه از ولوم صدای همون خواننده بدون اینکه تونش عوض بشه شما میتونید ولوم رو زیاد کنید.
10. با قیافه عبوس هدفون رو از گوش خودتون دربیارید و همزمان با اینکه دارید پلیرتون رو میزارید توی کیف باید به هدفون نمره بدید به اینصورت:
الف . برای کیفیت صدا
ب . برای صدای مید یا همون کیفیت صدای خواننده
ج . برای کیفیت ساخت بدنه هدفون
چ . برای کیفیت فیش و محل اتصال کابل هدفون به فیش
خ. به تنها چیزی که اهمیت نباید بدید رفتار فروشنده یا محل فروشگاه و اینجور چیزها که ممکنه هیچ وقته دیگه اونجا رو نبینید.
ی . برای بسته بندی و گارانتی و اون فروشنده بیچاره که حسابی الان داره هلاک میشه که بلاخره جواب شما چیه

11. در صورتیکه همه چیز اونطور که باید خوب نبود قبل از اینکه به فروشنده جواب منفی بدید بهش کمک کنید که هدفون رو همونطور که بوده بزاره توی جعبه و از فروشنده معذرت خواهی کنید و . . .

12. حالا باید برید سراغ هدفون سوم لیست.

نکته های فراموش شده: زمان تست هدفون با پلیر تمامی افکتها باید غیر فعال باشند و اکولایزر هم روی فلت. و اینکه به 30 ثانیه اول تراکی که دارید تست میکند نمره ندید و اون رو نادیده بگیرید. و برای هدفونهای گرانتر از 200 تومن این تست به هیچ عنوان قابل استفاده نمی باشد چون هدفونهای حرفه ای نیاز به مرحله Burn in دارند تا کیفیت واقعی صدای هدفون شنیده بشه که معمولآ زمان این مرحله بین 24 ساعت الی 500 ساعت هست که بستگی به هدفون داره البته هر چه گرانتر زمان Burn in بیشتر

دسته بندی انواع هدفون بر اساس ظاهر:


1. هدفون مونو : این نوع هدفون ها اغلب به صورت تک گوشی هستن و مناسب برای کاربردهایی که کاربر همیشه باید یک گوش آزاد داشته باشه. این دسته هدفونها اکثرآ از انواع کوچک که توی گوش قرار می گیرن و بدون نگه دارنده به صورت تل و یا کلیپ هستند. قیمت بسیار ارزانی دارند و برای موسیقی به هیچ عنوان مناسب نیستن چون کیفیت مطلوبی برای پخش موسیقی ندارند و اینکه با یک گوش تجسم صوتی مغز از نصف هم کمتره.

2. هدفون استریو : این نوع هدفونها همیشه به صورت دو گوشی ساخته میشوند که بیشترین کاربرد این دسته برای گوش دادن به موسیقی هست. تنوع ظاهری این دسته بسیار بیشتر از هدفون مونو هست که اغلب از نوع:

الف . In-ear یا تو گوشی: این نوع هدفون کوچکترین سایز هدفون بوده و قسمت اضافه ای داره که باید در کانال گوش قرار بگیره. این دسته هدفونها به خاطر اینکه مستقیم در کانال گوش قرار می گیرند قویترین صدای بیس رو تولید میکنن ولی مشکل سازترین نوع هدفون ها هم هستن مثلآ توی گوش بعضی افراد به راحتی قرار نمیگیرند و یا حالت لاله گوش بعضی از افراد باز هست و چون هدفون تکیه گاهی نداره به راحتی از توی گوش افتاده و کاربر مجبور به نصب دوباره میشه هر چند این دسته سبک وزنترین هدفونها هم هستن به سبکی 3 گرم برای هر گوشی. استفاده طولانی چند ساعته به هیچ عنوان از این هدفونها توصیه نمیشه نه فقط به خاطر بلندی صدا بلکه به خاطر بسته شدن کانال گوش که جلوی اکسیژن رسانی به پرده گوش را گرفته و بسیاری معایب پزشکی دیگه. مثل Creative EP-630.

ب . Earbud : تنها تقاوت این دسته با دسته قبلی اینه که این نوع هدفونها زائده اضافه ای که درون کانال گوش قرار بگیره ندارند ولی به نسبت دسته قبلی صدای بیس ضعیفتری دارن و صدای محیط اطراف شنیده میشه و همینطور صدای موزیکی که شما گوش میکنید توی محیط پخش میشه البته نه به شدتی که دیگران رو اذیت کنه و اینکه اغلب ناخواسته به راحتی از توی گوش در آمده. مثل AKG K319

پ . Supra-aural یا همون هدفون معمولی: این دسته دقیقآ نمونه بزرگ شده دسته قبلی هستن به دلیل بزرگی درایورها و سنگینی درایورها همیشه با تل نگهدارنده ساخته میشنه که این تله تکیه گاهی برای هدفون هست که فشار از روی گوش برداشته بشه معمولآ این تل حالت فنری داره که درایور را با فشار نسبتآ کمی به گوش نزدیک میکنه ولی این حالت برای بعضی افراد ایجاد درد در لاله گوش کرده و اینکه معمولآ جنس تل از فلز سبک استیل یا پلاستیک ولی با حالت فنری و با روکشی از پارچه و یا چرم به همراه فوم ساخته میشه. در این نوع هدفونها صدای موزیکی شما گوش می کنید به راحتی در محیط پخش میشه و صدای محیط هم شنیده میشه. مثل Grado SR60

ت. Full Size : این دسته هدفونها از نظر فیزیکی نسبت به دسته قبلی بسیار بزرگتر هستند درایور های این دسته معمولآ قطر میانگینی به بزرگی4 سانتی متر دارن و تل این دسته به خاطر وزن بسیار زیاد این هدفونها معمولآ بسیار پهن تر از دسته قبل هست به پهنی 3 سانتی متر . معمولآ این دسته به دو زیر مجوعه تقسیم بندی میشه که یک نوع Close خوانده میشه و یک نوع Open. هر دو نوع تمام لاله گوش رو دربر می گیرند. در Close صدای محیط کمتر از Open شنیده میشه و همینطور صدای موسیقی. کیفیت صدای Open به خاطر فیزیک باز این هدفون بسیار بهتر هست. عیب اصلی این دسته سنگینی این هدفونها هست که گاهآ نزدیک به نیم کیلوگرم هست. جابجایی این هدفونها بسیار مشکله نه فقط به خاطر سنگینی و بزرگی بلکه به خاطر چندین متر کابل زخیمی که همراه هدفون هست که معمولآ طول کابل این دسته بیش از 3 متر هست و اینکه فیش اغلب این دسته هدفونها از نوع 6.35 میلیمتری هست که به اکثر دستگاههای پلیر پرتابل نمیخوره. مثل HD800

د . Head Set یا همون هدست: این دسته چیزی جز همون هدفونها نیستن فقط به هدفون یک میکروفون اضافه شده که بشه با اون مکالمه انجام داد. به هر حال در تمام دسته هدفونها هدست تولید میشه ولی نکته مهم اینه که اغلب میکروفون های مورد استفاده کیفیت خوبی ندارن و همینطور درایور مورد استفاده در این نوع هدفونها از نوع با کیفیت انتخاب نمیشه.

ی . Hands Free یا همون هندزفری: دقیقآ معادل هدست هست هستند ولی صرفآ برای کاربرد در حرکت ساخته می شوند. از مزیتهای اونها کوچکی و سبکی و اغلب از نوع In Ear و Earbud هستند. برای موسیقی چندان مناسب نیستند. و در بیشتر اوقات به صورت مونو یا تک گوشی ساخته می شوند. و اختلاف این دسته با هدست در نوع فیش رابط هست که با تمام هدفونها متفاوته ولی به عنوان هدفون از این دسته قابل استفاده هستند بدون اینکه نیازی به فیش تبدیل باشه. فیش این دسته طوری هست که همزمان هدفون و میکروفون با یک فیش به دستگاه متصل میشوند نه با دو فیش جداگانه مثل هدست. هر چند صدای میکروفون هندزفری بر خلاف هدست که اغلب به صورت استریو هست ، صرفآ به صورت مونو هست. و اینکه کیفیت میکروفون هندزفری صرفآ برای مکالمه مناسبه ولی نسبت به هدست کیفتی پایین تر داره.
نکته: تمام توضیحاتی که داده شده میانگین بوده و صرفآ تجربه و نظر شخصی.

بهترین برندهای هدفون:

اتتخاب یک هدفون خوب از بین انبوهی محصولات مختلف برندهای مختلف کار ساده ای نخواهد بود هر چند برندهای مطرح هدفون ساز اولویت دارند چون حداقل چند مدل هدفون بسیار با کیفیت تولید کرده اند و هم اینکه متخصص ساخت هدفون هستند و هم اینکه دارای تجربه چند ده ساله در زمینه ساخت هدفون می باشند و این پشتوانه فنی باعث می شه که حداقل در بین محصولات برتر انتخابی مناسب داشته باشیم و سریعتر به نتیجه دلخواه برسیم

بهترین برندهای هدفون ساز (به ترتیب حروف الفبا):

AKG
Audio Technica
Audeze
BeyerDynamic
Bose
Denon
Earsonics
Etymotic
Fischer Audio
Grado
HiFiman
JH Audio
Klipsch
Koss
Monster
Sennheiser
Shure
Sleek Audio
Sony
Stax
Ultimate Ears
Ultrasone
Westone
Woodees
Yuin

منبع : p30world
Reply
#6
پهنای باند هدفون:

یکی از پارامترهایی که اغلب به عنوان مشخصه اصلی هدفون ارائه میشه پهنای باند هست که معمولآ به صورت دو رقم کنار هم نوشته میشه.

رقم اول مشخص کننده حداقل فرکانسی هست که هدفون می تونه پخش کنه. و رقم دوم معادل حداکثر فرکانس قابل پخش توسط هدفون هست. واحد اندازه گیری فرکانس هرتز هست ولی طبق عرف تولید کنندگان هدفون اکثر اوقات رقم اول بدون پسوند بوده ولی رقم دوم همیشه با پسوند نمایش داده میشه. مثلآ:
Bandwidth: 20-20KHz

این مشخصات به هیچ عنوان تضمینی بر کیفیت صدای هدفون نیست پس بالا بودن و یا پایین بودن این مقادیر دلیل بر با کیفیتی صدای هدفون نیست.

حداقل فرکانس شنوایی یک انسان بالغ حدودآ 20 هرتز هست و این فرکانس با طول عمر بیشتر میشه ، یعنی همین فرد در 40 سالگی حداقل فرکانس قابل شنیدن برای او به 100 هرتز میرسه.
حداکثر فرکانس شنوایی یک انسان بالغ حدودآ 20 کیلو هرتز هست و این فرکانس با طول عمر کاهش پیدا می کنه، یعنی همین فرد در 40 سالگی حداکثر فرکانس قابل شنیدن برای او به 15 کیلو هرتز میرسه.

برای درک فرکانس پایین جدای از گوش حس لامسه هم کمکی هست پس زیاد نگران این موضوع نباشید.

به هر حال هر چه رقم فرکانس پایین کمتر باشه اون هدفون بهتر میتونه فرکانسهای پایین را پخش کنه. و همچنین هر چه رقم فرکانس بالای قابل پخش توسط هدفون بیشتر باشه این هدفون توانایی پخش بهتر صداهایی فرکانس بالا را دارد.

اغلب هدفونهای حرفه ای حتی قادر به پخش فرکانسهای بسیار بالاتر از محدوده شنوایی یک انسان هستند به طور نمونه در حدود 130 کیلو هرتز. هر چند رقم خورد ، این اعدا بسیار فراتر از شنوایی یک انسان هست اما هدفونهایی با این فرکانس نه به خاطر شنیدن توسط انسان بلکه به خاطر این ساخته میشوند که هدفون سرعت پاسخ به کوچکترین جزییات صدا را داشته باشه.
چون صدای موسیقی ترکیبی پیچیده از انواع فرکانسهای مختلف هست. از نظر ریاضی هم بیان اینکه از ترکیب این فرکانسهای مختلف چه فرکانسهای جدیدی تولید میشه بسیار سخت هست.
امپدانس هدفون:

اول باید اهم تعریف بشه : که میشه واحد اندازه گیری مقاومت الکتریکی. یعنی مقداری که باعث کاهش عبور جریان الکتریسیته می شود.

دستگاه اندازه گیری اهم اهمتر خوانده میشه و توانایی اندازه گیری مقاومت الکتریکی یک هادی یا نیمه هادی را دارد.
اهم دستگاههای الکترونیکی که با جریان DC کار می کنند توسط اهمتر سنجش می شود. ولی دستگاههای الکترونیکی که با جریان متناوب کار می کنند با اهمتر سنجش نمی شود. چون در این دستگاهها زمانی اهم واقعی آنها قابل اندازه گیری هست که توسط یک جریان متناوب سنجش اهم انجام بشه.

حالا امپدانس مساوی است با مقاومت جریان متناوب(اهم AC) یک دستگاه یا به عبارتی طبق تعرف قانون اهم : نسبت ولتاژ متناوب به جریان عبوری از دستگاه.
واحد اندازه گیری امپدانس همون اهم هست. مقدار اهم DC که توسط اهمتر اندازه گیری میشود با امپدانس متفاوت هست. چون جدای از متغییر ولتاژ متغییر جدید ، فرکانس هم تاثیر گذار هست. و اهمتر معمولی قادر به تولید فرکانس در زمان سنجش نیست.

هدفون یک دستگاه الکترومکانیکی هست که با جریان متناوب کار میکنه. پس مقدار اهمی هدفون دو رقم هست:
1. اهم DC که با اهمتر قابل اندازه گیری هست
2. اهم AC (امپدانس) که توسط اهمتر به تنهایی قابل اندازه گیری نیست

معمولآ برای اندازه گیری امپدانس از یک موج سینوسی با دامنه ولتاژ 0.707 ولت و با فرکانس 1KHz استفاده میکنند.

به طور ساد هدفون تشکیل شده از یک آهنربا و یک سیم پیچ که متصل شده به یک پرده بزرگ که دیافراگم خوانده میشه که با کم زیاد شدن جریان عبوری از سیم پیچ باعث جابجایی پرده و در نتیجه جابجایی هوای اطراف و شنیدن صدا توسط گوش میشه.
پس قسمت اصلی هدفون از لحاظ الکترونیکی فقط یک سیم پیچ هست. مقدار اهم DC سیم پیچ همیشه ثابت هست و تحت تاثیر فرکانس نیست ولی امپدانس یک سیم پیچ کاملآ وابسته به فرکانس هست. با زیاد شدن فرکانس امپدانس سیم پیچ بالاتر رفته و بر عکس.

پارامتر امپدانس چقدر مهمه:
چون تمام تقویت کننده های صوتی دارای توان خروجی محدودی هستند در نتیجه اگر امپدانس یک هدفون بیش از حد تقویت کننده باشه صدای پخش شده از هدفون حداکثر توان تعریف شده هدفون نخواهد بود. و صدا با کیفیت و توان کمتری توسط هدفون پخش میگردد.
اکثر تولید کنندگان پلیر محدوده امپدانسی که قادر به استفاده از پلیر هست را در کتابچه راهمنای همراه پلیر درج میکنن. پس برای حداکثر بازده باید هدفونی انتخاب کنید که امپدانسی بین دو مقدار حداقل و حداکثر ذکر شده داشته باشه.

معمولآ مقدار امپدانس هدفون که از طرف شرکت تولید کننده ارائه میشه بیانگر روش اندازه گیری انها هست به طور مثال:
امپدانس : 32OHM/1KHz
که یعنی امپدانس این هدفون در فرکانس 1 کیلوهرتز مساوی 32 اهم هست. اما ممکنه اهم DC این هدفون چیزی حدود 16 اهم باشه.
در صورتیکه فرکانس تست ذکر نشده باشه منظور همون تست استاندارد 1 کیلوهرتز هست.

انواع دسته بندی هدفون از نظر امپدانس:
1. امپدانس پایین که بین 8 الی 16 اهم
2. امپدانس متوسط که بین 16 الی 75 اهم
3. امپدانس بالا که بین 75 الی 600 اهم
4. امپدانس خیلی بالا که بیش از 600 اهم


مقدار امپدانس هدفون با رنج فرکانسی وسیعی که هدفون باید پخش کنه متفاوته که گاهآ برای یک هدفون %50 تغییر خواهد داشت. البته برای بعضی از هدفونها این تغییرات امپدانسی فقط در فرکانسهای بالا صورت نمی گیره بلکه ممکنه در فرکانسهای پایین هم شاهد تغییرات امپدانس باشیم به هر حال هدفونی مناسبتر خواهد بود که حداقل تغییرات امپدانس را داشته باشد تا اینکه با استفاده از یک پلیر معمولی کیفیت صدای مطلوبی از آن دریافت کرد.

Noise-Canceling

معنی فارسی: حذف صدای ناخواسته صدای مزاحم

این خصوصیت برای هدفون یک قابلیت مفید هست که هدفونی که این قابلیت را داشته باشد قادر به حذف صداهای خارجی می باشد. طوری که اگر به هنگام استفاده از هدفون صدایی در محیط اطراف شما تولید شود این صدا توسط شما شنیده نمی شود و یا صدایی با شدت کمتر شنیده میشود.


روشهای پیاده سازی Noise-Canceling:
1. غیر فعال: در این روش با استفاده از قابلیتهای مکانیکی هدفون سعی در حذف نویز محیط دارند که این روش معمولآ تاثیری بر کیفیت صدای هدفون نداشته ولی هیچ وقت صدای محیط پیرامون به طور کامل حذف نخواهد شد.

از نظر دسته بندی ظاهر هدفون به خاطر ساختمان مکانیکی هدفونها این قابلیت در آنها وجود دارد ولی با نسبت متفاوت مثل:

1. In-ear یا تو گوشی: این دسته بالاترین درجه حذف نویز را در بین بقیه دسته بندی های هدفون دارند. %80

2. Earbud : این دسته قادر به حذف نویز محیط تا %30 می باشند.

3. Supra-aural یا همون هدفون معمولی: این دسته قادر به حذف نویز محیط تا %30 می باشند.

4. Full Size : نوع OPEN این دسته قادر به حذف نویز محیط تا %30 می باشند. و نوع CLOSE این دسته قادر به حذف نویز محیط تا %75 می باشند.


2. نویز کنلسینگ فعال: در این روش با استفاده از مدارات الکترونیکی صدای محیط اطراف تقریبآ به طور کامل از بین خواهد رفت ولی معمولآ این روش در محیط های متفاوت و با انواع صداهای محیط سازگاری نداشته و تاثیر نا خواسته ای بر کیفیت صدای در حال پخش از هدفون گذاشته به طوری که حتی کاربر آماتور هم گاهآ قادر به تشخیص این صداهای اضافه ای که توسط مدار الکترونیکی در نتیجه حذف نصفه و نیمه صدای محیط بوده، خواهد شد.
معمولآ هدفونهایی که این روش در آنها پیاده سازی شده برای راه اندازی مدار الکترونیکی احتیاج به باطری مجزا دارند که اغلب این هدفونها از نظر جثه بزگتر و سنگین تر از هدفون بدون نویز کنسلینیک فعال هستند.
منبع : p30world
Reply
#7
هدفونهای بی سیم

همه جا نمیشه با محدودیت اتصال مستقیم هدفون که توسط کابل گاهآ کوتاهی با طول میانگین 1 متر هست کنار اومد. هر چند اغلب هدفونهای فول سایز طول کابلی بیش از 3 متر دارند.
اما همیشه چند مشکل اساسی با کابل برای کاربر وجود داشته که کاملآ برطرف نشده:
1. قطعی کابل
2. گیر کردن کابل به وسائل اطراف
3. کشیدگی کابل که در نتیجه اون روکش پلاستیکی کابل خراش افتاده
4. له شدگی کابل که در نتیجه اون معمولآ کابل به مرور زمان اتصال کوتاه شده و باعث آسیب به پلیر شده
5. مدت زمان کوتاهی که روکش پلاستیکی کابل ، حالت نرمی و ارتجاعی خودش را از دست میدهد
6. عدم استفاده از کابل در محیط هایی که شرایط فیزیکی خاص دارند( در معرض نور مستقیم آفتاب ، برف ، آب ، گرما و . . .)
7. گره خوردن تقریبآ همیشگی کابل زمان جمع کردن و باز کردن هدفون از کیف حمل
8. سنگینی کابل به خصوص برای مدلهای حرفه ای هدفون
9. فلز اصلی مورد استفاده در کابل هدفون ، مس هست و این فلز در تماس با اکسیژن به سرعت اکسیده شده و از بین خواهد رفت هر چند این فلز با روکشی از لاک مقاوم پوشش داده میشه ولی به علت استکاکی که سیم ها با هم دارند به زودی(بستگی به استفاده دارد) این روکش ساییده شده.
10. و خیلی معایب دیگه.
برای رفع این مشکلات به جای ارتباط نقطه به نقطه سیمی از ارتباط رادیویی یا بی سیم استفاده میکنند.

روشهای پیداه سازی ارتباط رادیویی:

1. آنالوگ:
این روش ساده ترین و ارزانترین روش هست. در این روش یک دستگاه فرستنده کنار پلیر نصب شده(بیس نامیده میشود) و گیرنده هم درون یا کنار هدفون قرار داده میشود.
به دلیل اینکه هیچ نوع کدگذاری بر روی داده های ارسالی قرار نمی گیرد معمولآ دستگاههای اطراف صدای همدیگر را دریافت میکنند. برای جلو گیری از این اشکال معمولآ برد این دستگاه ها کم تعین شده و برای تمام هدفونها یکی از چند فرکانس از قبل تایین شده برروی دستگاه ست می شود. برای تشخیص این نوع ارتباط کافیه شما از دستگاه بیس فاصله بگیرید تا جایی که صدا دریافت نشود اگر زمان عبور از فاصله ای که صدا وجود داشت تا زمان قطع کامل شما صدای نویز شنیدید (صدای خش خش) ارتباط به این روش هست.
معمولآ کیفیت صدای این روش پایین بوده و همواره با نویز هست که این نویز با فاصله گرفتن از بیس بیشتر خواهد شد.

2. دیجیتال:
دستگاههای دیجیتال هم از نظر ظاهری و وزن با دستگاههای آنالوگ تفاوت چندانی نداشته.
در این روش داده های دریافت شده توسط الگوریتمهای پیچیده رمزگذاری شده تا تداخل دستگاههای مجاور به حداقل درصد ممکن برسه. برنامه هوشمند این دستگاهها به راحتی تداخل فرکانسی را تشخیص داده و ارتباط جدید بر روی فرکانس دیگری ادامه داده میشود. و به صورت هوشمند مقدار توان ارسالی فرستنده متناسب با فاصله تغییر خواهد کرد که باعث جلوگیری از انتشار امواج رادیویی در محیط و کاهش مصرف انرژی خواهد شد. به طور اتوماتیک زمانی که صدایی دریافت نشود ارتباط در حالت غیر فعال قرار گرفته و به این شکل صرفه جویی در مصرف باطری خواهد شد.
کیفیت صدای دریافتی با این روش به مراتب بهتر از روش آنالوگ هست. معمولآ برد بیشتری دارند و ساعتهای طولانی تری قابل استفاده هستند به اضافه امکانات جانبی دیگر.
گرانی مدلهایی که از این روش استفاده میکنند یکی از معایب آنها شده.
دو روش ذکر شده هم به صورت Built-in (درون هدفون) و هم به صورت Box جدا گانه وجود دارند که شما به Box میتونید هدفون انتخابی خودتون را متصل کنید و معمولآ دستگاه کوچکی هست که به کمر بند متصل می شود.
اما ارتباط رادیویی از نظر کیفیت صدا ، جای ارتباط مستقیم کابلی را پر نمی کند. پس اگه به دنبال صدای حرفه ای هستید باید با تمام اشکالات کابل کنار بیایید.

هدفون Shure Se535-V

بهترین هدفون In-ear شرکت Shure با قیمت 450 دلار.
آیا واقعآ این هدفون ارزش این هزینه را دارد؟ سوال اول تمام کسانی هست که به دنبال خرید این هدفون هستند.
کالایی لوکس و گران قیمت برای خیلی از دوستدارن موسیقی پرتابل. قیمت اولیه این هدفون حدودآ $600 بود که در این تاریخ به $450 دلار رسیده.

مشخصات ظاهری:
در این هدفون شش عدد درایو HD (بلندگو) از نوع Balanced Armature استفاده شده که سه درایور برای هر گوشی و برای هر گوشی دو عدد درایو جهت درایو پرقدرت فرکانسهای پایین و یک درایور هم برای فرکانس بالا.
سیستم آکوستیک داخلی Se535 از نوع سه درایوری و دو مسیره بوده که به این معنی دو درایور اختصاصی فرکانس پایین با هم در یک پک مجزا و یک پک مجزا هم برای درایور فرکانس بالا در کنار هم قرار داده شده اند.
حساسیت 119dB و بسیار بالای درایورها بیانگر راندمان عالی این هدفون هست.
تمام سیستمهای صوتی چند درایوری قسمتی به نام Crossover دراند که وظیفه جدا کردن فرکانسهای مختلف و رساندن آن فرکانسها به درایور مورد نظر را دارد. Crossover مینیاتوری تعبیه شده درون Se535 به بهترین شکل ممکن این وظیفه را انجام داده تا صدایی شفاف و یکدست تولید شود.
اگر در محیطهای پر سرو صدا به موسیقی گوش میدادید و از صدای اضافه محیط که همراه موسیقی به گوش میرسید خسته شده بودید دیگر این صداهای مزاحم با Se535 شنیده نخواهد شد. حداکثر 37dB کاهش صدای محیط چیزی معادل ضیف شدن صدای محیط تا بیش از 70 بار است.
کابل Se535 از نوع بسیار با کیفیت و سبک هست و به طول 162 سانتی متر که شما را از رابط تبدیل برای اضافه کردن طول کابل راحت میکنه البته طول زیاد این کابل برای استفاده پرتابل یک کمی دست و پا گیر هست. جمع کردن کابل بسیار راحت هست به راحتی گره نخورده و در صورتی که گره خورد به راحتی باز میشه.
کابل Se535 از نوع Detachable(جدا شونده) هست که از هدفون جدا شده و به راحتی نصب میگردد مزیت این نوع اتصالها در این هست که در صورتیکه مشکلی برای کابل پیش آمد به راحتی قابل تعویض هست.
فلز سیم مورد استفاده کابل از مس هست که با روکشی از آلیاژ مقاوم در برابر سولفاته شدن مس پوشانده شده.
هم کانکتور اتصال نصب شده بر روی هدفون و هم کانکتور کابل به هدفون و هم فیش استریو 3.5 میلیمتری Se535 با لایه ضخیمی از طلا روکش شده تا تضمینی برای اتصال درست و طولانی مدت از کانکتورها باشه.
همراه Se535 مجوعه 8 جفت سری در سایزهای مختلف و با 4 طرح متفاوت قرار داده شده تا هر کاربری بسته به نیاز ازشون استفاده کنه به اضافه یک فیش تبدیل و تبدیل ولوم و آداپتور تبدیل فیش 6.35 میلیمتری به اضافه ابزار مخصوص تمیز کردن نارل هدفون و یک کیف حمل فوق العاده سبک و محکم.


مشخصات صوتی:

بعد از گذشتن از بیش از 100 ساعت از مرحله Burn-in:
صدای بیس بسیار قوی و دلنشین و با جزییات شنیده میشه بدون اینکه باعث بهم زدن سایر صداها بشه و بدون هم پوشانی و فید کردن سایر فرکانسها.
صدای مید واقعآ محشره تا به حال هیچ هدفونی نتونسته بود صدای مید به این واضحی و پر انرژی و بسیار لذت بخش رو پخش کنه طوری که این هدفون باعث شد تا به سبکهایی که بیشتر Vocal هستند توجه خاص بکنم. مید این هدفون اوج قدرت این هدفون هست و بعید میدونم هدفونی تا دو برابر این قیمت بتونه این جنس صدای مید رو تولید کنه در یک کلام "محشره" و بی عیب و نقص و سراسر با جزییات. صدای های فوق العاده هست صدایی شفاف و دلپذیر تا حدودی با جزییات هر چند های این هدفون یک کمی Roll-off زود داره ولی با توجه به محدودیت پهنای باند هدفون که 19KHz هست خیلی عالی شنیده میشه.
کلآ نوع صدای این هدفون Warmth هست و مناسب سبکهای مختلف به خصوص کلاسیک و پاپ و با اون مید رویاییش دوستداران سبکهای راک به خصوص متال پرستان از نوع صداش بسیار هیجان زده خواهند شد.
دوستداران سبکهای الکترونیک با بیس بسیار پرقدرت و با جزییاتی که با Se535 قادر به شنیدنش هستند شگفت زده خواهند شد. با Se535 افکتهایی که قبلآ به راحتی شنیده نمی شدن طوری همراه با بیس قوی توسط Se535 شنیده میشوند که باور نخواهید کرد که این تراک همان تراکی هست که قبلآ گوش میدادید.
Imaging این هدفون فوق العاده هست تمام آلات موسیقی قابل تفکیک هستند و به راحتی شما می تونید تک تک صدا های یک ابزار موسیقی را هنگام اجرا دنبال کنید.
Sundstage این هدفون برای بیس عمیق هست به عمق 50 سانتی متر و برای های باز هست به طول 15 سانتی متر و مید هم از نظر عمق و طول مساوی مقادیر بیس و های هست. هر چند این هدفون هیچ ادعایی در این مورد نداشته ولی جا داشت که بهتر از این باشه.

مزایا:
1. کیفیت بسیار بالای صدای مید
2. شفافیت و جزییات صدا در محدوده فرکانسی تعریف شده
3. عدم تغیر نوع صدا با ولوم کم و ولوم زیاد
4. راحتی هدفون برای استفاده چند ساعت
5. حذف 37dB نویز محیط
6. کیفیت ساخت بالای هدفون و کابل
7. مجموعه متنوع از لوازم جانبی
8. امپدانس پایین هدفون که مناسب برای پلیرهای پرتابل هست
9. فیزیک نصب هدفون توی گوش به اضافه کابل فورم پذیر برای رد کردن سیم از پشت گوش
10. . . .

معایب:
1. قیمت بالا
2. طول نسبتآ زیاد کابل
3. نصب و جدا کردن مداوم هدفون از گوش
4. عدم امکان حمل بدون محافظ در مقابل فشار
5. Soundstage محدود
Reply
Users browsing this thread: 1 Guest(s)